Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

5 hlavných trendov na trhu s bývaním v roku 2015

28.12.2015 | Ľuboš Mistrík | © 2015 News and Media Holding

Ak sme vlani na tomto mieste hovorili o čoraz rýchlejšom predaji bytov a hroziacom nafukovaní realitnej bubliny, v závere roka 2015 je téma ešte o čosi aktuálnejšia. Štatistiky ukazujú prudký nárast predaja nových bytov nielen v Bratislave, čo vedie k rekordným číslam novej výstavby. Okrem toho ožívajú developerské projekty, ktoré boli ešte pred pár rokmi nepredstaviteľné. Čo všetko hýbalo rezidenčným trhom za uplynulých dvanásť mesiacov?

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

1. Lacné hypotéky a zdražujúce byty

Dve prepojené nádoby. Hypotéky už síce v porovnaní s predošlým rokom nezlacneli, no stále sa držia na rekordne nízkych úrovniach niekde okolo dvojpercentného ročného úroku. Samo osebe to motivuje ľudí nakupovať, zadlžovať sa a premýšľať o presťahovaní sa z prenájmu do vlastného. Svojim dielom prispieva aj zlepšujúca sa ekonomická situácia a rast HDP.

Realitná bublina - ilustračnéZdroj: Duncan Rawlison, Flickr

Silnejší dopyt prirodzene ústi v nárast cien. V oficiálnych štatistikách centrálnej banky ešte zdražovanie až tak nevidno, no najmä druhé etapy starších projektov prichádzajú s vyššími cenovkami ako predtým. Na trhu sa čoraz viac hovorí o nafukovaní realitnej bubliny, i keď je to v porovnaní so situáciou z roku 2008 pokojné a zatiaľ sa nerozbehol masívny nákup ani zo strany investorov.

2. Rekordné predaje

Prirodzene, tento dopyt si všímajú developeri, ktorí urýchlene oprašujú staršie projekty alebo nakupujú nové pozemky, aby stihli zachytiť hlad kupujúcich. Za prvé tri kvartály 2015 sa v Bratislave predalo toľko bytov ako za celý rok 2014 a novostavby hojným tempom pribúdajú v Košiciach či Banskej Bystrici a developeri testujú aj menšie trhy.

Apollis - vizualizáciaZdroj: Macho, s.r.o.

Nárast novej výstavby už vidno nielen na pribúdajúcich žeriavoch v slovenských mestách, ale aj v oficiálnych štatistikách. Na jar sa začalo stavať najviac bytov od rekordného roku 2008, množstvo vydaných stavebných povolení narástlo medziročne o 40 percent. Zatiaľ to ešte nevidno v počte dokončených bytov, no už v najbližšom roku sa určite výraznejšie prejaví.

3. Pribúdajú megaprojekty

Oživenie megaprojektov si ešte pred pár rokmi vedel predstaviť len málokto. Tento rok sa ich však vo verbálnej rovine rozmrazilo niekoľko a niektoré sa aj reálne začali stavať. Bratislavské nábrežie získava vďaka Zuckermandelu úplne iný výraz, juh Petržalky sa s pomocou Slnečníc mení z jedného veľkého pola na novú štvrť. Okrem toho možno blízko centra mesta očakávať výstavbu vežiakov v rámci projektu Čulenova. Buduje sa už aj Stein na rozhraní Starého a Nového Mesta.

Zuckermandel - vizualizáciaZdroj: J&T Real Estate

Nielen Bratislava ale výrazne zmení svoj vzhľad. Najmä v Košiciach pribúda množstvo nových projektov, okrem ďalších etáp Novej terasy je to Park Anička, Rezidencia pri Radnici, Panoráma a ďalšie. Výber nového bývania je v súčasnosti ozaj široký.

4. Nezmyselné poplatky a zdržania

Jednou z nekonečne diskutovaných tém v realitnom biznise je zdĺhavé schvaľovanie projektov a chaotické udeľovanie povolení. Samospráva a developeri tu často nie sú partnermi, ale skôr nepriateľmi, čo ústi v zdržania a v konečnom dôsledku aj predraženia bytov. Tento rok pribudol ďalší poplatok, ktorý mal pôvodne urobiť poriadok vo vyvolaných investíciách.

Investori mali formou jasne stanoveného poplatku z plochy budúcej výstavby prispieť na rozvoj obce v konkrétnej lokalite. Z ambície podliehajúcej schváleniu v národnom parlamente sa však práve poslancami stala len ďalšia daň zaťažujúca investorov, aj to iba veľkých. Združenie IUR vypočítalo, že sa to premietne do cien bytov až vo výške niekoľko tisíc eur na byt.

5. Luxusné bývanie

Zlepšujúca sa ekonomická situácia i nahromadený dopyt vo všetkých príjmových kategóriách vedie k rastúcemu dopytu aj po luxusnom bývaní. Nie je výnimkou vidieť projekty, kde štvorcový meter siaha až k 4-tisíc eur, čo bola donedávna hodnota známa len z čias realitného boomu. V Bratislave sa takto ponúka napríklad Bezručova Residence – kompletná rekonštrukcia niekdajšej známej nemocnice v centre mesta. Možno očakávať, že pribudnú i ďalšie novostavby najvyššieho štandardu.

Bezručova Residence - vizualizácia Bezručovej 3Zdroj: Bezručova Invest

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy 5 udalostí 2014

Diskusia (0 reakcií)

Realitná inzercia

Posledný byt v projekte APOLLIS

Posledný byt v projekte APOLLIS HERRYS ponúka na predaj posledný voľný byt v projekte APOLLIS - 3i byt, 96 m2 na 6.p. V cene kuchynská linka,umývačka riadu,podlahy a sanita. Bývajte Q1 2017.

Bývajte s tým, koho máte radi - Nový Ružinov

Bývajte s tým, koho máte radi - Nový Ružinov Mestská vila Valentine: Bývanie pre mladých i rodiny, v blízkosti centra, ideálna dopravná dostupnosť. Unikátny mestský park na ploche 23 200 m2.

Moderné alebo klasické domy Dedinka

Moderné alebo klasické domy Dedinka Vyberte si moderný alebo klasický 4-izbový bungalov v lokalite s vlastným jazerom a lesoparkom. Ceny domov už od 157 tis. EUR.

Nové byty v Podunajských Biskupiciach

Nové byty v Podunajských Biskupiciach 1 až 4 izbové byty v dobrej cene na Kazanskej ulici, v bratislavskej Vrakuni

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Prenájom 2-izbového mezonetu v Eurovea 850€

Prenájom 2-izbového mezonetu v Eurovea 850€ Smart Brokers vám ponúka na prenájom pekný 2-izbový mezonet s výľadom na Dunaj. Cena za energie a služby je 200€. Možnosť prenájmu aj parkovacieho miesta.

REB.sk predaj RD,,ZÁHORSKÁ BYSTRICA

REB.sk predaj RD,,ZÁHORSKÁ BYSTRICA R0EB.Sk ponúka na predaj 3 generačný rodinný dom-ZÁHORSKÁ BYSTRIca. Pozemok o výmere 663 m2, . Úžitková plocha predstavuje 402 m2 + logie 50 m2 + terasa.

Predaj luxusný 3izbový byt, Nám. Slobody StM

Predaj luxusný 3izbový byt, Nám. Slobody StM REB.SK Ponúka na predaj 3 izbový byt v komplexe Five Star Residence, Nám. Slobody. Úžitková plocha 115 m2+loggiu 10,40 m2+pivnicu 2,48 m2. Info o cene v RK.

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Pridať inzerát