Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Agent kupujúceho

20.01.2016 | Mário Glos

Názor | Agent kupujúceho je realitný maklér na strane dopytu. Jeho úlohou je nájsť kupujúcemu nehnuteľnosť presne podľa jeho požiadaviek a predstáv. Pridaná hodnota takéhoto makléra je v tom, že klientovi ušetrí reálne niekoľko dní až mesiacov strávených pri internete a hľadaní nehnuteľností, niekoľko hodín pri zbytočných obhliadkach, kde fotky a popis ani zďaleka nekorešpondovali s realitou a v neposlednom rade stovky až tisíce eur, o ktoré dokázal rozumnými argumentmi a na základe svojich zručností znížiť kúpnu cenu.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Blog Mária GlosaBlog Mária Glosa

Mgr. Mário Glos C.I.P.S., od roku 2004 stojí na čele realitnej skupiny MGM, je medzinárodne certifikovaný realitný maklér, člen americkej asociácie realitných maklérov, profesionálny speaker HARD SKILLS a SOFT SKILLS zameraných na obchodné zručnosti s dôrazom na realitný biznis a realitný marketing. Jeho školení sa doteraz zúčastnilo viac ako 100 rôznych realitných kancelárií. Je interným školiteľom NARKS. Autor knihy REALITNÁ PRÍRUČKA (rok vydania 2012) a vzdelávacieho projektu „RealitnýVodičák.sk“, ktorý doteraz absolvovalo takmer 10 000 účastníkov, aktívny publicista a bloger – autor desiatok odborných článkov súvisiacich s realitnou problematikou. Prečítajte si aj ďalšie blogposty.

Ďalšou nespornou výhodou je bezpečnosť klienta, napr. ochrana zloženej rezervačnej zálohy prostredníctvom Garančného fondu, ktorý spravuje Národná Asociácia Realitných Kancelárií Slovenska (NARKS) alebo poistenie zodpovednosti pri výkone realitnej činnosti (povinne všetci členovia NARKS).

Táto služba je už desaťročia nevyhnutnou súčasťou vyspelých trhov vo svete a myslím si, že dnes prichádza doba, kedy sa stane dôležitou už aj u nás.

Čo je teda dôležité, pokiaľ uvažujete využiť túto službu?

Vyberte si správneho a vzdelaného makléra s referenciami a výsledkami, hlavne, ktorý vám bude vyhovovať po ľudskej stránke. Ako ľudia sme rozdielni, preto sa každému klientovi pracuje lepšie s iným tipom človeka. Niekto môže preferovať distingvovaného flegmatika, iný energetického cholerika.

Pri spolupráci makléra s klientom je nevyhnutná chémia, inými slovami, maklér by mal byť rovnakej „krvnej skupiny“ ako klient. V takomto prípade vzájomná symbióza funguje vynikajúco. Čím sú viac klient a jeho maklér „prepojení“, tým lepší výsledok sa dá dosiahnuť. Ďalej je nevyhnutná dôvera, klient musí svojmu maklérovi dôverovať a ten ho nesmie nikdy sklamať.

Na začiatok je veľmi dôležité si určiť presné podmienky spolupráce. Vytipovať konkrétne kritéria a požiadavky. Druhá zložka je odmena makléra. Tým, že maklér bude zastupovať výlučne kupujúceho, jeho záujmy a bude licitovať cenu smerom nadol, logicky musí byť platený kupujúcim. Nebolo by etické, pokiaľ by takéhoto makléra platil predávajúci a maklér by obhajoval výlučne záujmy kupujúceho.

Ide vlastne o protipól makléra, ktorý predáva nehnuteľnosť na základe exkluzívnej (výhradnej) zmluvy, takýto maklér zastupuje v prvom rade záujmy predávajúceho a predávajúci aj uhrádza odmenu. Takýto makléri nie sú a ani nemôžu byť nestranní, nakoľko ich klienti najímajú práve z dôvodu, aby hájili ich záujmy.

Nestranným môže byť maklér len v prípade, že nezastupuje exkluzívnou zmluvou vlastníka a rovnako nezastupuje ani kupujúceho, tzn. pridal do ponuky nehnuteľnosť, na ktorú sa ozval dopytujúci klient, spojil teda kupujúceho s predávajúcim, vykonal obhliadku a vzájomne dolaďuje proces tak, aby sa obchod dotiahol. Máte pravdu, často krát je to konflikt záujmov, maklér chce predať, nakoľko musí živiť rodinu, rovnako ako iní bežní ľudia. Položím otázku a odpoveď nechám na vás. Koho záujmy zastupuje takýto „nestranný“ maklér?

Výška odmeny pre agenta kupujúceho u nás nie je presne definovaná. Podľa vzoru z iných krajín ako napr. v USA alebo v Rakúsku, kde je agent kupujúceho bežnou praxou, sa jeho odmena pohybuje väčšinou percentuálne, v rovnakej výške ako pri predaji. Stretol som sa aj s tzv. „success fee“, kedy nám spokojný klient uhrádzal okrem štandardnej percentuálnej odmeny aj ďalšiu odmenu z ušetrenej časti kúpnej ceny.

Prečo dobrý agent kupujúceho dokáže vyjednať väčšiu zľavu alebo lepšie podmienky ako samotný kupujúci? Je to veľmi jednoduché. Pokiaľ sa vám niečo páči a nie ste práve hráč pokru, dávate to najavo, či chcete alebo nie. Verbálna, ale hlavne neverbálna komunikácia prezrádza o záujme a naliehavosti veľmi veľa.

Obchodníci sú na to školení. Pokiaľ to však za vás rieši váš maklér, ten nepodlieha emóciám, nevydáva signály a neprejavuje záujem a vnáša do celého deja racionálny pohľad. Vie upozorniť na nedostatky, často si všimne veci, ktoré bežný záujemca o kúpu nehnuteľnosti na prvých obhliadkach prehliada, a tým klientovi dokáže reálne ušetriť náklady za vyvolané informácie v budúcnosti. Navyše dokáže držať predávajúceho v napätí, nedáva mu pocit istoty a prostredníctvom rozumných argumentov vyjednáva lepšiu cenu.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Blog Mária Glosa, Názory, Realitné názory

Diskusia (0 reakcií)

Našli ste u nás zaujímavé články?

Pridajte si ich na svoj web pomocou spravodajského widgetu

Realitná inzercia

VILADOMY MARIANKA

VILADOMY MARIANKA 4-izbové byty vo viladome s vlastnou záhradou, terasou a dvomi parkovacími miestami v cene bytu. Nepremeškajte predpredajovú zľavu 5000 EUR z cenníkovej ceny!

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe Doprajte si luxus v Malých Karpatoch. Ponúkame 11 RD poskytujúcich dokonalé súkromie a bezpečnosť v obľúbenej a vyhľadávanej lokalite Bratislava – Koliba.

Moderné alebo klasické domy Dedinka

Moderné alebo klasické domy Dedinka Vyberte si moderný alebo klasický 4-izbový bungalov v lokalite s vlastným jazerom a lesoparkom. Ceny domov už od 157 tis. EUR.

PREDAJ - Staveb. pozemok 738m2 v Stupave

PREDAJ - Staveb. pozemok 738m2 v Stupave HERRYS ponúka na predaj stavebný pozemok v Stupave o výmere 738 m2 za 175 000 EUR. Všetky inžinierske siete, tichá lokalita v blízkosti lesa.

PREDAJ - Záhorské sady, od 806 m2, BA IV

PREDAJ - Záhorské sady, od 806 m2, BA IV HERRYS predáva pozemky v najexkluzívnejšej časti Záhorskej Bystrice s výmerami od 806 m2 a 181 350 €. Pre viac informácií volajte na tel. číslo 0948 217 888.

Nové byty v Podunajských Biskupiciach

Nové byty v Podunajských Biskupiciach 1 až 4 izbové byty v dobrej cene na Kazanskej ulici, kolaudácia - koniec roka 2016.

Nové byty v Dúbravke - TUJETOIN

Nové byty v Dúbravke -  TUJETOIN Výborná občianska vybavenosť a pestré možnosti trávenia voľného času v blízkosti Devínskej Kobyly zaručujú pohodové bývanie - 3.etapa, 1-3 izb. byty

Sokolská Residence

Sokolská Residence Posledné voľné trojizbové a štvorizbové byty v pokojnej lokalite v centre Bratislavy.

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Pridať inzerát