Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Bývanie v pohraničí

14.09.2010 | Boris Škoda, lmi

Vhodné bývanie. Bývanie za hranicami má mimo zažitých zvykov len málo nevýhod

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 32

Seriál Vhodné bývanie v niekoľkých dieloch prináša rady k výberu správneho bývania, či už v dome alebo byte. Zverejňujeme ho každý týždeň.

Bývanie v prihraničných oblastiach Bratislavy je už dlhodobo známym fenoménom. Ľudia sa do týchto lokalít začali sťahovať predovšetkým pre nižšiu obstarávaciu cenu nehnuteľností. Keď porovnávame s Bratislavou, nehnuteľnosti v prihraničných oblastiach sú stále lacnejšie ako v okolí hlavného mesta. Či už ide o Maďarsko alebo Rakúsko, v týchto lokalitách sú v súčasnosti obce, v ktorých už býva veľa Slovákov, ako napríklad Wolfstahl, Hainburg, Kittsee či Rajka.

Koniec-koncov, rozvíjajúca sa spolupráca Bratislavy a jej mestských častí s rakúskymi a maďarskými obcami je toho dôkazom. Môžete však vnímať aj rozdiely, napríklad medzi bývaním v Dunajskej Lužnej a v Kitsee. Pozrime sa na niektoré špecifiká bývania v prihraničných oblastiach.

Jazyk

Napadne každému asi ako prvý. Pre lepšiu komunikáciu je veľkou výhodou, keď hovoríme miestnou rečou. Rečová bariéra však v súčasnosti nemusí byť takým veľkým problémom vzhľadom na stúpajúci počet obyvateľov slovenskej národnosti. V lokalite mimo Bratislavy majú miestni čoraz viac slovenských susedov, čo využívajú aj obchodníci a znalosť slovenčiny využívajú ako výhodu. Starosta rakúskeho Wolfsthalu napríklad hovorí po slovensky.

Doprava

Rakúske aj maďarské obce majú v mnohom lepšie dopravné napojenie do Bratislavy ako priľahlé slovenské obce, či už vďaka diaľnici na slovenskej strane alebo väčšine jednoducho prejazdných ciest na strane našich susedov. Maďarská Rajka je blízko diaľnice D2, prípadne petržalským obchvatom prístupná do centra a ďalších štvrtí Bratislavy. Blízke rakúske obce spájajú poloprázdne mimomestské cesty.

Medzimestská doprava je jedným z bodov spolupráce prihraničných obcí a hlavného mesta Slovenska. S rastúcim významom vzťahov bude zrejme rásť aj kvalita tejto služby, čoho dôkazom je autobus bratislavskej MHD s pravidelným harmonogramom do Hainburgu a neustále sľubovanie podobnej linky do Maďarska.

Dane a zákony

Dane a zákony, ale aj nepísané zvyky, ktoré treba v zahraničí dodržiavať, vyžadujú od človeka prispôsobivosť. Rakúsko je napríklad známe zodpovedným separovaním odpadu, ako aj samozrejmou čistotou. Daňová povinnosť vzniká v mieste, kde ste zamestnaný, takže v rámci poplatkov sa v prihraničných oblastiach musíte zoznámiť najmä s daňami z nehnuteľností a lokálnymi poplatkami. Napríklad pri kúpe nehnuteľnosti v Rakúsku sa platí daň vo výške 3,5 percenta z kúpnej ceny, počítať treba aj s platbou notárovi a katastru, čo je ďalších dokopy najviac 5 percent.

Zaujímavou možnosťou v alpskej krajine je aj družstevné bývanie pod názvom Genossenschaftswohnen. Príklad konkrétneho nového 3-izbového bytu v rakúskom Kittsee s výmerou 76,6 m2 hovorí o úvodnej „akontácii“ vo výške 37 648 eur a potom minimálne desaťročnej mesačnej splátke 390 eur, v čom je však už započítané aj nájomné. Až po desiatich rokoch si môže družstevník byt odkúpiť, pričom zostatková hodnota byty sa stanovuje až následne. Ak klient naďalej spláca, zostatková hodnota bytu je na úrovni nula po približne 30 rokoch, presná výška však závisí od konkrétneho prípadu.

Cena

Je jedným z najdôležitejších faktorov nákupného rozhodnutia a aspektom, ktorý tieto lokality zatraktívňuje. V zásade stále platí, že domy v Maďarsku a Rakúsku sú výrazne lacnejšie ako na Slovensku a v niektorých prípadoch sú porovnateľné aj ceny v prípade bytov. V Rakúsku si môžete dom s obytnou plochou približne 100 m2 obstarať za sumu od asi 150 000 do 170 000 eur. Pozemky sa pohybujú od približne 50 po 150 eur za štvorcový meter, v závislosti od lokality. V Maďarsku možno nájsť ešte lacnejšie bývanie. V Rajke stoja pozemky do 100 eur/m2 vrátane DPH, vo vzdialenejšom Dunakiliti, či Bezeneye okolo 50 eur. V mestečku Mosonmagyaróvár potom možno nájsť staršie rodinné domy aj za menej než 70-tisíc eur a menšie byty aj za výrazne menej ako stotisíc eur.

Pri pohľade na tieto štatistiky má bývanie v pohraničí len málo mínusov. Najväčším sa po zlepšení autobusového dopravného spojenia zdá už len tradícia a prirodzená obava z neznámeho prostredia.

Vhodné bývanie na TRENDreality.sk každý týždeň v spolupráci s Galériou Novostavieb.
Prečítajte si všetky diely.

TREND sa téme bývania v pohraničí venoval aj obšírnejšie. Predplatitelia si môžu článok prečítať v Archíve.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 32

Tagy Vhodné bývanie

Realitná inzercia

PREDAJ - Záhorské sady, od 806 m2, BA IV

PREDAJ - Záhorské sady, od 806 m2, BA IV HERRYS predáva pozemky v najexkluzívnejšej časti Záhorskej Bystrice s výmerami od 806 m2 a 181 350 €. Pre viac informácií volajte na tel. číslo 0948 217 888.

Najvýhodnejšie ceny pre najrýchlejších

Najvýhodnejšie ceny pre najrýchlejších Zahájili sme predaj 3. fázy projektu Nový Ružinov. Ceny sú opäť veľmi priaznivé a v úvode predaja najvýhodnejšie. Rozhodnúť sa rýchlo sa preto oplatí.

Moderné alebo klasické domy Dedinka

Moderné alebo klasické domy Dedinka Vyberte si moderný alebo klasický 4-izbový bungalov v lokalite s vlastným jazerom a lesoparkom. Ceny domov už od 157 tis. EUR.

Nové byty v Podunajských Biskupiciach

Nové byty v Podunajských Biskupiciach 1 až 4 izbové byty v dobrej cene na Kazanskej ulici, v bratislavskej Vrakuni

VILADOMY MARIANKA

VILADOMY MARIANKA 4-izbové byty vo viladome s vlastnou záhradou, terasou a dvomi parkovacími miestami v cene bytu. Nepremeškajte predpredajovú zľavu 5000 EUR z cenníkovej ceny!

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe Doprajte si luxus v Malých Karpatoch. Ponúkame 11 RD poskytujúcich dokonalé súkromie a bezpečnosť v obľúbenej a vyhľadávanej lokalite Bratislava – Koliba.

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Jarabinky - Nové bývanie v Ružinove

Jarabinky - Nové bývanie v Ružinove Vyberte si z našej ponuky bytov, od 1-izbových, cez 2-izbové, 3-izbové až po 4-izbové byty. Nové 3-izbové byty s pivničnou kobkou od 148 000 €! Zistite viac.

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova Kancelárie štandardu A v budovách so zelenou - BREEAM certifikáciou. Reprezentatívne priestory, výhodná lokalita, maximálne pohodie, široká paleta služieb.

Pridať inzerát