Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Bývanie v pohraničí

14.09.2010 | Boris Škoda, lmi

Vhodné bývanie. Bývanie za hranicami má mimo zažitých zvykov len málo nevýhod

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 32

Seriál Vhodné bývanie v niekoľkých dieloch prináša rady k výberu správneho bývania, či už v dome alebo byte. Zverejňujeme ho každý týždeň.

Bývanie v prihraničných oblastiach Bratislavy je už dlhodobo známym fenoménom. Ľudia sa do týchto lokalít začali sťahovať predovšetkým pre nižšiu obstarávaciu cenu nehnuteľností. Keď porovnávame s Bratislavou, nehnuteľnosti v prihraničných oblastiach sú stále lacnejšie ako v okolí hlavného mesta. Či už ide o Maďarsko alebo Rakúsko, v týchto lokalitách sú v súčasnosti obce, v ktorých už býva veľa Slovákov, ako napríklad Wolfstahl, Hainburg, Kittsee či Rajka.

Koniec-koncov, rozvíjajúca sa spolupráca Bratislavy a jej mestských častí s rakúskymi a maďarskými obcami je toho dôkazom. Môžete však vnímať aj rozdiely, napríklad medzi bývaním v Dunajskej Lužnej a v Kitsee. Pozrime sa na niektoré špecifiká bývania v prihraničných oblastiach.

Jazyk

Napadne každému asi ako prvý. Pre lepšiu komunikáciu je veľkou výhodou, keď hovoríme miestnou rečou. Rečová bariéra však v súčasnosti nemusí byť takým veľkým problémom vzhľadom na stúpajúci počet obyvateľov slovenskej národnosti. V lokalite mimo Bratislavy majú miestni čoraz viac slovenských susedov, čo využívajú aj obchodníci a znalosť slovenčiny využívajú ako výhodu. Starosta rakúskeho Wolfsthalu napríklad hovorí po slovensky.

Doprava

Rakúske aj maďarské obce majú v mnohom lepšie dopravné napojenie do Bratislavy ako priľahlé slovenské obce, či už vďaka diaľnici na slovenskej strane alebo väčšine jednoducho prejazdných ciest na strane našich susedov. Maďarská Rajka je blízko diaľnice D2, prípadne petržalským obchvatom prístupná do centra a ďalších štvrtí Bratislavy. Blízke rakúske obce spájajú poloprázdne mimomestské cesty.

Medzimestská doprava je jedným z bodov spolupráce prihraničných obcí a hlavného mesta Slovenska. S rastúcim významom vzťahov bude zrejme rásť aj kvalita tejto služby, čoho dôkazom je autobus bratislavskej MHD s pravidelným harmonogramom do Hainburgu a neustále sľubovanie podobnej linky do Maďarska.

Dane a zákony

Dane a zákony, ale aj nepísané zvyky, ktoré treba v zahraničí dodržiavať, vyžadujú od človeka prispôsobivosť. Rakúsko je napríklad známe zodpovedným separovaním odpadu, ako aj samozrejmou čistotou. Daňová povinnosť vzniká v mieste, kde ste zamestnaný, takže v rámci poplatkov sa v prihraničných oblastiach musíte zoznámiť najmä s daňami z nehnuteľností a lokálnymi poplatkami. Napríklad pri kúpe nehnuteľnosti v Rakúsku sa platí daň vo výške 3,5 percenta z kúpnej ceny, počítať treba aj s platbou notárovi a katastru, čo je ďalších dokopy najviac 5 percent.

Zaujímavou možnosťou v alpskej krajine je aj družstevné bývanie pod názvom Genossenschaftswohnen. Príklad konkrétneho nového 3-izbového bytu v rakúskom Kittsee s výmerou 76,6 m2 hovorí o úvodnej „akontácii“ vo výške 37 648 eur a potom minimálne desaťročnej mesačnej splátke 390 eur, v čom je však už započítané aj nájomné. Až po desiatich rokoch si môže družstevník byt odkúpiť, pričom zostatková hodnota byty sa stanovuje až následne. Ak klient naďalej spláca, zostatková hodnota bytu je na úrovni nula po približne 30 rokoch, presná výška však závisí od konkrétneho prípadu.

Cena

Je jedným z najdôležitejších faktorov nákupného rozhodnutia a aspektom, ktorý tieto lokality zatraktívňuje. V zásade stále platí, že domy v Maďarsku a Rakúsku sú výrazne lacnejšie ako na Slovensku a v niektorých prípadoch sú porovnateľné aj ceny v prípade bytov. V Rakúsku si môžete dom s obytnou plochou približne 100 m2 obstarať za sumu od asi 150 000 do 170 000 eur. Pozemky sa pohybujú od približne 50 po 150 eur za štvorcový meter, v závislosti od lokality. V Maďarsku možno nájsť ešte lacnejšie bývanie. V Rajke stoja pozemky do 100 eur/m2 vrátane DPH, vo vzdialenejšom Dunakiliti, či Bezeneye okolo 50 eur. V mestečku Mosonmagyaróvár potom možno nájsť staršie rodinné domy aj za menej než 70-tisíc eur a menšie byty aj za výrazne menej ako stotisíc eur.

Pri pohľade na tieto štatistiky má bývanie v pohraničí len málo mínusov. Najväčším sa po zlepšení autobusového dopravného spojenia zdá už len tradícia a prirodzená obava z neznámeho prostredia.

Vhodné bývanie na TRENDreality.sk každý týždeň v spolupráci s Galériou Novostavieb.
Prečítajte si všetky diely.

TREND sa téme bývania v pohraničí venoval aj obšírnejšie. Predplatitelia si môžu článok prečítať v Archíve.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 32

Tagy Vhodné bývanie

Realitná inzercia

Viktória posledné 2 byty voľné...

Viktória posledné 2 byty voľné... Bytový dom Viktória v Ružinove na Košickej ulici Vás pozýva na obhliadku 3 a 4iz mezonetov. Každý byt je originál.Nádherný výhľad na mesto a tiché prostredie.

Úspešné Kancelárie FLEXIfloor na Košickej

Úspešné Kancelárie FLEXIfloor na Košickej Posledné 4 kancelárie voľné na flexifloore. Maximálny komfort, TOP technológie, služby, 24h prístup, zasadačka a ihneď k dispozícii. Výborná dostupnosť.

Projekt APOLLIS v BA II

Projekt APOLLIS v BA II Spoločnosť HERRYS exkluzívne predáva projekt APOLLIS na ulici Pirevozská. Byty zariadené v štandarde, výmery od 34 m2, kobka ku každému bytu.

PREDAJ - stav. pozemok, Kostolná, Veľký Biel

PREDAJ - stav. pozemok, Kostolná, Veľký Biel HERRYS predáva rovinatý stavebný pozemok priamo v obci Veľký Biel. Pozemok sa nachádza mimo hlavnej cestnej komunikácie. Cena pozemku 94 000 EUR.

KANADSKÝ ZRUB PRE VÁŠ ZDRAVÝ ODDYCH. CELÁ SR

KANADSKÝ ZRUB PRE VÁŠ ZDRAVÝ ODDYCH. CELÁ SR Chcete oddychovať zdravo a štýlovo? Doprajte si úžasný pocit, nádhernú vôňu a teplo, ktoré tento zrub ponúka. Kliknite a dozviete sa viac + pozrite si video...

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

KANCELÁRIE NA PRENÁJOM TATRACENTRUM

KANCELÁRIE NA PRENÁJOM TATRACENTRUM Reprezentatívne kancelárske priestory priamo v centre Bratislavy na Hodžovom námestí. Exkluzívna poloha. Výborná dostupnosť. Dohodnite si obhliadku ešte dnes.

Vlárska Kramáre

Vlárska Kramáre VLÁRSKA 43 bytov na Kramároch

Pridať inzerát