Luxusné byty či domy na nemeckom trhu prekvitajú, cenovo prístupnejších bytoviek sa však stavia primálo. Pred drastickým nedostatkom bytov varujú odborníci z oboch brehov – tak zo zväzu nájomníkov, ako aj prenajímateľov.

Obe strany sa pritom zvyknú zhodnúť len málokedy, píše portál časopisu Spiegel. V krajine sa zmenšuje počet bytov pre ľudí s nízkymi príjmami, čo môže mať dramatické dôsledky.

„Ak bude výstavba pokračovať ako doteraz, do roku 2017 bude v krajine chýbať 825-tisíc nájomných bytov, predovšetkým vo veľkých či univerzitných mestách,“ citoval portál Lukasa Siebenkottena z nemeckého zväzu nájomníkov v Berlíne. Výsledkom budú ešte rýchlejšie stúpajúce ceny za prenájom ako doteraz.

Nemecko: Luxusných bytov veľa, lacných málo

Napriek výstavbe už dnes chýba viac ako 100-tisíc nájomných bytov v desiatke nemeckých metropol. Podľa odhadov spolkového zväzu nemeckých prenajímateľov a realitných firiem sa síce tento rok dokončí vyše 200-tisíc nových bytov, väčšina však spadá do luxusného segmentu.

Prezident zväzu Axel Gedaschko považuje aktuálny vývoj za problematický. „Príliš málo sa stavia pre skupinu ľudí s nízkymi príjmami,“ skonštatoval. Zväz zastupuje okolo tri tisíc spoločností, ktoré po celom Nemecku prenajímajú šesť miliónov bytov. Je to zhruba tretina celého nemeckého trhu nájomných bytov.

Aby mohli zostať ceny nájmov stabilné, mal by podľa A. Gedaschka štát vo väčšej miere prispievať na obnovu budov. Prenajímateľ totiž môže náklady na obnovu preniesť do výšky nájomného. Dotýka sa to najmä ľudí so štátnou podporou, čo je každá piata nemecká domácnosť. Ak byty zdražia, musia sa podnájomníci vysťahovať a sú tak nepriamo potrestaní za ekologické opatrenia.

Ilustračné foto - Flickr