Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Rande s realitou: Tri Vody Malinovo – byty podriadili dizajnu

21.01.2016 | Ľuboš Mistrík | © 2016 News and Media Holding

Bývanie v satelitných obciach blízko veľkých miest má svojich priaznivcov i odporcov. Pre mnohých je to možnosť, ako bývať vo vysnívanom rodinnom dome s kúskom pozemku.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 12

Keď do satelitných mestečiek v okolí Bratislavy prišli prví obyvatelia, utekajúc pred hustotou mesta, susedskými vzťahmi či neexistujúcim „výbehom“ pre deti, developeri na to reagovali skupovaním pozemkov, ich rozparcelovaním na menšie kúsky a zasieťovaním celých hektárov naraz.

Vznikli tak obrovské obytné zóny v malých obciach, ktoré niekde počtom obyvateľov prerástli aj starousadlíkov. Prinieslo to vítanú rôznorodosť i nové problémy.

Medzi ne vo všeobecnosti patrí nedostatočná občianska vybavenosť, nesúrodá architektúra a orientácia v priestore i uliciach, nedostatočné kapacity miestnych zariadení či zhoršená doprava. Malinovo na východ od hlavného mesta v posledných rokoch pritiahlo viacero nových investorov a obyvateľov.

Rande s realitou Tri Vody MalinovoZdroj: Ľuboš Mistrík

Prejavilo sa to aj v oficiálnych údajoch obce, kým v roku 2009 nemala ani tisícku ľudí, v roku 2014 tu už bolo na trvalý pobyt prihlásených 2 600 duší.

Najväčšou ucelenou obytnou zónou v obci sú Tri Vody. Štvrť nachádzajúca sa v zóne Studené na začiatku Malinova v smere z Bratislavy má približne 40 hektárov, vzniklo tu 500 stavebných pozemkov pre rodinné domy, chystá sa výstavba oddychovej zóny i komerčných plôch. A prebieha budovanie bytoviek.

V bytovke na dedine

Keďže výstavbu domov je pre individualitu každého stavebníka náročné hodnotiť, zameriavame sa na dokončené bytovky. Myšlienka bývania v byte na dedine môže pre niekoho znamenať spojenie nevýhod oboch svetov, ale rovnako aj ich výhod. Navyše je takáto ponuka z cenového hľadiska lákavejšia než nový byt v Bratislave. Preto v Malinove pribúdajú nielen domy, ale i byty.

Rande s realitou Tri Vody MalinovoZdroj: Ľuboš Mistrík

Tri Vody tvorí veľkolepé územie, ktorého dominantou je trojica umelých jazier s objektom občianskej vybavenosti, zatiaľ bez spresnenej funkcie. Okolo vodných plôch sa bude nachádzať viac než desiatka bytových domov, investorská spoločnosť Tri Vody Malinovo 1, s.r.o., ich označuje ako viladomy.

V súčasnosti stoja prvé dva objekty odvážnej členitej architektúry, ktorá aj na pohľad vďaka použitým materiálom pôsobí netradične a hodnotne. Dvojica domov prináša dokopy 36 bytov, z čoho je voľných niekoľko jednotiek. Väčšina bytov je dvojizbových, ich ceny sa pohybujú na úrovni od 66- po 98-tisíc eur s daňou. Po prepočte ide o približne 1 400 eur za štvorcový meter.

Rande s realitou Tri Vody MalinovoZdroj: Ľuboš Mistrík

Podriadené dizajnu a materiálom

Prvý pohľad dnu hovorí o tom, že investor i architekti podriadili byty najmä dizajnu. Znamená to, že nevidíme prehnané šetrenie na detailoch, ale naopak vidíme kvalitné materiály, obklady, rôznorodé línie a šikmé plochy, ktoré štandardne v masovejších bytovkách nevidno.

Vchod i chodby sú čisté a aj tu sa projektanti hrali s architektúrou. Vizuálom ide o jeden z najodvážnejších projektov v okolí Bratislavy, a netradične sa do reality pretavili aj nemenej odvážne vizualizácie.

Žiaľ, vidno to aj na pôdorysoch bytov. Až na pár výnimiek tu nenájdete rovné steny alebo jednoducho tvarované izby, čo síce urobí byt zaujímavejším, ale sťaží jeho zariadenie, a tým aj praktickú každodennú použiteľnosť. Na stenách, kde by sme čakali priestor pre rolldor je výstup na balkón so schodom, niekde sa na balkón ide z kuchyne miesto z obývačky, inde je miniatúrny balkón vhodný najviac na rýchlu cigaretu.

Rande s realitou Tri Vody MalinovoZdroj: Ľuboš Mistrík

Ešte ďalší detail, ktorý poteší na oficiálnych fotografiách, sú presklené zábradlia balkónov. V praktickom živote si ich ale skôr či neskôr časť obyvateľov zakryje rákosím a rôznymi plachtami, už dnes vidno na balkónoch uložené všemožné predmety či potraviny, ktoré vizuálny dojem kazia.

Ak by šlo o veľké byty, kde si možno dovoliť plytvať priestorom a ukázať aj trochu umenia architekta, nedbáme. Ale Tri Vody sú najmä o menších dvojizbových bytoch, o ľuďoch, ktorí idú bývať do satelitu nielen z dôvodu, že chcú byť na vidieku, ale mesto je pre nich jednoducho pridrahé.

A v takýchto bytoch je dôležité účelne využiť každý kút. I keď pohľad na množstvo predaných bytov hovorí jasne – záujem je vysoký a predávajú sa aj byty z papiera v ešte nedokončených domoch. A niektoré riešenia v tomto na bratislavské pomery cenovo dostupnom projekte sú veľkolepé, ako napríklad táto terasa s vonkajším osvetlením i fasádnymi prvkami.

Rande s realitou Tri Vody MalinovoZdroj: Ľuboš Mistrík

Spoločné priestory

Veľkým plusom projektu sú jednoznačne v porovnaní s konkurenciou plánované spoločné priestory, či už v podobe umelého jazera alebo objektu vybavenosti s výmerou 700 m2 vo vnútrobloku. Taktiež tu má vyrásť množstvo zelene i nové chodníky.

Obytná zóna ponúkajúca aj niečo iné ako len domy hlava-nehlava postavené vedľa seba je stále ešte raritou, a tak oceňujeme prítomnosť oddychovej časti.

Rande s realitou Tri Vody MalinovoZdroj: Ľuboš Mistrík

Pre záujemcov o kúpu bytu to však zároveň znamená, že sa tu bude stavať ešte niekoľko rokov, či už hovoríme o vybavenosti alebo samotných bytovkách. Developer plánuje v tomto roku dokončiť jazero, neskôr i rad viladomov umiestnených najbližšie k nemu, no k nim ešte pribudne jeden rad ďalej od stredu územia.

A dnes, pri pohľade z okna dokončených bytov, ide o veľké stavenisko. Taktiež treba počítať s pohľadom na nesúrodú a skutočne hromadnú individuálnu zástavbu v okolí.

Rande s realitou Tri Vody MalinovoZdroj: Ľuboš Mistrík

Parkovanie je zabezpečené na vonkajších plochách okolo viladomov, prvé státie stojí 3 900 eur s daňou, druhé 2 800. V cene bytu je zahrnutá aj pivničná kobka dokonca priamo na poschodí, v bytovkách je i výťah, čo pri štvorpodlažnom dome nie je vôbec bežné.

Verdikt

Tri Vody Malinovo sú na pomery obytných zón v satelitoch veľkolepý projekt. Vyrástla poltisícka rodinných domov, bytové domy, dominantou celého územia bude trojica vodných plôch a objekt občianskej vybavenosti. Architektúra je odvážna a pôsobí hodnotne, až sa zdá, že stála nad všetkým. No najmä v dispozíciách jednotlivých bytov by sa nám viac žiadal vstup pragmatika než výtvarníka.

Rande s realitou - Tri Vody Malinovo
Plusy Mínusy
odvážna architektúra šikmé dispozície
kvalitné materiály niektoré menej praktické detaily
občianska vybavenosť a jazerá
pivnica na poschodí
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 12

Tagy Rande s realitou, Tri vody

Našli ste u nás zaujímavé články?

Pridajte si ich na svoj web pomocou spravodajského widgetu

Realitná inzercia

Ideálne orientované pozemky Nová Dedinka

Ideálne orientované pozemky Nová Dedinka Ponúkame stavebné pozemky s vlastným jazerom a lesoparkom v obci Nová Dedinka iba 3 km od Bernolákova. Ceny pozemkov už od 39 900 € s DPH.

PREDAJ, rodinný dom, Trinásta ulica, KOLIBA

PREDAJ, rodinný dom, Trinásta ulica, KOLIBA HERRYS predáva 5 izbový RD na Kolibe. Výmera pozemku je 306 m2 a plocha RD je 220 m2. Dom strážený SBS, k dispozícii záhradník. Kontakt 0948 202 111

Hájpark II v Petržalke - posledné 2 byty

Hájpark II v Petržalke - posledné 2 byty Projekt je výnimočný tým, že je celý obkolesený lesom. Flexibilné byty, tiché prostredie a park s jazierkom. Cena posledných 2 bytov od 179 173 €.

Nové byty v Dúbravke - TUJETOIN

Nové byty v Dúbravke -  TUJETOIN Výborná občianska vybavenosť a pestré možnosti trávenia voľného času v blízkosti Devínskej Kobyly zaručujú pohodové bývanie - 2.etapa, 1-3 izb. byty

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Posledné Kancelárie FLEXIfloor na Košickej

Posledné Kancelárie FLEXIfloor na Košickej Posledné 2 kancelárie voľné na flexifloore. Maximálny komfort, TOP technológie, služby, 24h prístup, zasadačka a ihneď k dispozícii. Výborná dostupnosť.

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Alej Hrušov

Alej Hrušov Predaj stavebných pozemkov s kompletnými IS na výstavbu rodinných domov, pozemky od 500 - 1200 m² v peknom prostredí dunajskej hrádze v Kalinkove.

Pridať inzerát