Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Rýchly rast cien bytov si únia udržala

19.10.2016 | ds | © 2016 News and Media Holding

Rekordné pokrízové zdražovanie domov a bytov v Európskej únii zo začiatku tohto roka pokračovalo až do leta. Podľa údajov európskeho štatistického úradu Eurostat sa ceny nehnuteľností na bývanie v druhom štvrťroku v priemere za celú Európsku úniu zvýšili medziročne o štyri percentá a za eurozónu o takmer tri percentá.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Najvýraznejší nárast si, rovnako ako v prvých troch mesiacoch roka, udržali naši susedia Maďarsko a Rakúsko, medzi ktoré sa vtesnalo ešte Lotyšsko. Práve Maďarsko a Lotyšsko mali ako jediné dvojciferný nárast.

Nadpriemerným tempom vyše štyroch percent rástlo až 16 členských krajín únie. Medzi nimi bolo aj Slovensko, ktorému Eurostat nameral 5,7-percentné medziročné zvýšenie cien bývania.

Iba dve krajiny zaznamenali medziročný pokles cien, rovnako ako začiatkom roka to boli Cyprus a Taliansko. Kým druhá z južanských krajín klesala naďalej pozvoľne, ceny na Cypre sa prepadli o takmer deväť percent.

Neprehliadnite

Pri pohľade na vývoj cien od začiatku apríla do konca júna vyčíslil Eurostat najvyšší nárast cien bývania Lotyšsku, o 6,6 percenta. Výrazné medzikvartálne zdraženie prišlo aj v Estónsku, Litve, Portugalsku a Veľkej Británii (3 až 3,1 percenta). Len málo za nimi zaostalo Slovensko (2,6 %) ale aj susedné Česko (2,8 %), Bulharsko, Rumunsko či Nemecko.

Ceny sa za tri mesiace znížili len v štyroch krajinách – na Cypre, v Chorvátsku (zhodne o 0,9 %), Taliansku (0,4 %) a Maďarsku (0,2 %). Medzikvartálny nárast cien za celú úniu dosiahol 1,6 percenta a za eurozónu 1,4 percenta.

Ako sa zmenili ceny bývania v EÚ (2. štvrťrok 2016)
Najväčší rast Najväčší pokles
medziročná zmena v % medziročná zmena v %
Maďarsko +10,3 Cyprus -8,9
Lotyšsko +10,3 Taliansko -1,4
Rakúsko +9,0
V. Británia +8,8
Švédsko +8,7
Rumunsko +6,8
Bulharsko +6,5
Česká republika +6,3
Portugalsko +6,3
Slovensko +5,7
Luxembursko +5,6
Holandsko +5,3
Írsko +5,3
Nemecko +5,3
Malta +5,1
Dánsko +4,5
Španielsko +3,8
Litva +3,4
Belgicko +2,4
Estónsko +1,8
Chorvátsko +1,2
Fínsko +0,8
Francúzsko +0,8
Poľsko +0,4 +4,0
Slovinsko +0,4 Eurozóna +2,9
Zdroj: Eurostat; Poznámka: údaje za Grécko nie sú k dispozícii
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy ceny bytov, Eurostat

Diskusia (0 reakcií)

Realitná inzercia

Projekt Nový Ružinov - 2. fáza

Projekt Nový Ružinov - 2. fáza HERRYS exkluzívne ponúka na predaj nadštandardne vybavené apartmány v druhej fáze úspešneho projektu Nový Ružinov - kuchynská linka so spotrebičmi v cene.

Bývanie pre váš každodenný úsmev

Bývanie pre váš každodenný úsmev HERRYS exkluzívne ponúka na predaj byty v projekte NOBELOVA. Dostupné bývanie pre každého. V ponuke 1i až 4i byty v poslednej etape projektu za výborné ceny.

VILADOMY MARIANKA

VILADOMY MARIANKA 4-izbové byty vo viladome s vlastnou záhradou, terasou a dvomi parkovacími miestami v cene bytu. Nepremeškajte predpredajovú zľavu 5000 EUR z cenníkovej ceny!

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe Doprajte si luxus v Malých Karpatoch. Ponúkame 11 RD poskytujúcich dokonalé súkromie a bezpečnosť v obľúbenej a vyhľadávanej lokalite Bratislava – Koliba.

Nové byty v Podunajských Biskupiciach

Nové byty v Podunajských Biskupiciach 1 až 4 izbové byty v dobrej cene na Kazanskej ulici, kolaudácia - koniec roka 2016.

Nové byty v Dúbravke - TUJETOIN

Nové byty v Dúbravke -  TUJETOIN Výborná občianska vybavenosť a pestré možnosti trávenia voľného času v blízkosti Devínskej Kobyly zaručujú pohodové bývanie - 3.etapa, 1-3 izb. byty

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Pridať inzerát