Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Španieli zdania prázdne byty. Za rok zaplatí majiteľ aj tisíce eur

28.05.2014 | Ľuboš Mistrík | © 2014 News and Media Holding

Španielsky región Katalánsko, kde evidujú desiatky tisíc prázdnych bytov, sa rozhodol tento „luxus“ zdaniť. Návrh sa týka bytov prázdnych viac než dva roky a má priniesť nárast ponuky sociálneho bývania ako aj priame financie na výstavbu takýchto bytov.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Ak teda niekto k 1.1.2015 vlastní nehnuteľnosť prázdnu viac než dva roky, musí sa zaregistrovať a na základe toho mu miestna vláda vyrúbi daň. Podľa nej je cielená primárne na finančné inštitúcie a môže byť odstupňovaná s ročnou výškou od 500 až po 16 500 eur za každú nehnuteľnosť v závislosti od množstva vlastnených bytov, informuje portál The Local.

Má to priniesť čerstvý vietor aj na trh sociálneho bývania, vláda si sľubuje vyzbierať 35 miliónov eur, ktoré použije práve na tento účel. Navyše sa tým môže vystupňovať tlak na predaj bytov a teda dôjsť k zníženiu cien. Už dnes však mnohé byty v Španielsku klesli na cene o desiatky percent a dopyt po nich stále nie je, keďže počas boomu sa stavali najmä pre investorov.

Pritom len španielska „zlá banka“ Sareb vlastní v Katalánsku 40-tisíc jednotiek. Miestna vláda odhaduje, že v regióne je prázdny dvojnásobok tohto počtu a zámerom je uvoľniť len 15-tisíc bytov v sedemdesiatich lokalitách s najvyšším dopytom. Ak by sa tieto dostali do ponuky sociálneho bývania, zdvojnásobí to súčasnú kapacitu 14-tisíc sociálnych bytov.

Návrh môže mať viacero rizík, problematické je napríklad prihlasovanie takzvaných voľných bytov, do ktorých si môžu ich majitelia účelovo alebo len papierovo formálne na krátky čas nasťahovať nájomníka. Nie je známe, ako je v návrhu zdanenia ošetrená táto možnosť.

Rovnako otázna je atraktivita španielskeho bývania a dopyt po ňom, nakoľko v krajine sú podľa posledných odhadov milióny voľných bytov postavených za vysoké ceny počas realitného boomu spred niekoľkých rokov. Je teda z čoho vyberať, problematická je skôr ochota a schopnosť obyvateľov nakupovať tieto nehnuteľnosti.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Tagy Španielsko

Realitná inzercia

Posledný byt v projekte APOLLIS

Posledný byt v projekte APOLLIS HERRYS ponúka na predaj posledný voľný byt v projekte APOLLIS - 3i byt, 96 m2 na 6.p. V cene kuchynská linka,umývačka riadu,podlahy a sanita. Bývajte Q1 2017.

Projekt Nový Ružinov 3. fáza

Projekt Nový Ružinov 3. fáza HERRYS exkluzívne ponúka na predaj nadštandardne vybavené byty a apartmány v 3. fáze úspešného projektu Nový Ružinov. Kuchynská linka so spotrebičmi v cene.

Moderné alebo klasické domy Dedinka

Moderné alebo klasické domy Dedinka Vyberte si moderný alebo klasický 4-izbový bungalov v lokalite s vlastným jazerom a lesoparkom. Ceny domov už od 157 tis. EUR.

Nové byty v Podunajských Biskupiciach

Nové byty v Podunajských Biskupiciach 1 až 4 izbové byty v dobrej cene na Kazanskej ulici, v bratislavskej Vrakuni

Mendelsohn

Mendelsohn Prémiová adresa, parkovanie v cene bytu v novom projekte MENDELSOHN

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe Doprajte si luxus v Malých Karpatoch. Ponúkame 11 RD poskytujúcich dokonalé súkromie a bezpečnosť v obľúbenej a vyhľadávanej lokalite Bratislava – Koliba.

Nový luxusný 4-izbový mezonet v Rovinke

Nový luxusný 4-izbový mezonet v Rovinke Tento nový byt so záhradkou musíte vidieť. Nachádza blízko jazera v rodinnom dome s 3 bytmi. Dom bol kolaudovaný v 2016. V cene bytu sú aj 2 parkovacie miesta.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

REB.SK , 3 izbový byt, Tallerova ul

REB.SK , 3 izbový byt, Tallerova ul REB .SK ponúka na predaj 3-izbový staromestský byt na Tallerovej ulici, Staré mesto. Úžitkova plocha bytu je 78 m2 + terasy 10m2.

Pridať inzerát