Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Španieli zdania prázdne byty. Za rok zaplatí majiteľ aj tisíce eur

28.05.2014 | Ľuboš Mistrík | © 2014 News and Media Holding

Španielsky región Katalánsko, kde evidujú desiatky tisíc prázdnych bytov, sa rozhodol tento „luxus“ zdaniť. Návrh sa týka bytov prázdnych viac než dva roky a má priniesť nárast ponuky sociálneho bývania ako aj priame financie na výstavbu takýchto bytov.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Ak teda niekto k 1.1.2015 vlastní nehnuteľnosť prázdnu viac než dva roky, musí sa zaregistrovať a na základe toho mu miestna vláda vyrúbi daň. Podľa nej je cielená primárne na finančné inštitúcie a môže byť odstupňovaná s ročnou výškou od 500 až po 16 500 eur za každú nehnuteľnosť v závislosti od množstva vlastnených bytov, informuje portál The Local.

Má to priniesť čerstvý vietor aj na trh sociálneho bývania, vláda si sľubuje vyzbierať 35 miliónov eur, ktoré použije práve na tento účel. Navyše sa tým môže vystupňovať tlak na predaj bytov a teda dôjsť k zníženiu cien. Už dnes však mnohé byty v Španielsku klesli na cene o desiatky percent a dopyt po nich stále nie je, keďže počas boomu sa stavali najmä pre investorov.

Pritom len španielska „zlá banka“ Sareb vlastní v Katalánsku 40-tisíc jednotiek. Miestna vláda odhaduje, že v regióne je prázdny dvojnásobok tohto počtu a zámerom je uvoľniť len 15-tisíc bytov v sedemdesiatich lokalitách s najvyšším dopytom. Ak by sa tieto dostali do ponuky sociálneho bývania, zdvojnásobí to súčasnú kapacitu 14-tisíc sociálnych bytov.

Návrh môže mať viacero rizík, problematické je napríklad prihlasovanie takzvaných voľných bytov, do ktorých si môžu ich majitelia účelovo alebo len papierovo formálne na krátky čas nasťahovať nájomníka. Nie je známe, ako je v návrhu zdanenia ošetrená táto možnosť.

Rovnako otázna je atraktivita španielskeho bývania a dopyt po ňom, nakoľko v krajine sú podľa posledných odhadov milióny voľných bytov postavených za vysoké ceny počas realitného boomu spred niekoľkých rokov. Je teda z čoho vyberať, problematická je skôr ochota a schopnosť obyvateľov nakupovať tieto nehnuteľnosti.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Tagy Španielsko

Našli ste u nás zaujímavé články?

Pridajte si ich na svoj web pomocou spravodajského widgetu

Realitná inzercia

Byty v projekte APOLLIS, Prievozská ul.

Byty v projekte APOLLIS, Prievozská ul. HERRYS ponúka na predaj posledné voľné byty na najvyššom poschodí v projekte APOLLIS - dostupná lokalita na Prievozskej ulici. Ceny od 100 790 EUR.

Projekt Nový Ružinov

Projekt Nový Ružinov Exkluzívne ponúkame byty na predaj v projekte Nový Ružinov. Výmery od 27,88 m2 do 75,30 m2, každý byt má loggiu alebo terasu.

Byty Devín - pozor, začiatok výstavby!

Byty Devín - pozor, začiatok výstavby! Výhodná ponuka: 3 a 4-izbové byty v rodinných domoch s vlastnými záhradami, terasami a parkovacími miestami v cene vo vyhľadávanej lokalite BA – Devín.

Ideálne orientované pozemky Nová Dedinka

Ideálne orientované pozemky Nová Dedinka Ponúkame stavebné pozemky s vlastným jazerom a lesoparkom v obci Nová Dedinka iba 3 km od Bernolákova. Ceny pozemkov už od 39 900 € s DPH.

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Špecialisti na úvery a nehnuteľnosti

Špecialisti na úvery a nehnuteľnosti Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

ZLATÉ KRÍDLO,konečne SMART byty v Krasňanoch

ZLATÉ KRÍDLO,konečne SMART byty v Krasňanoch Byty pre Vás staviame a následne aj spravujeme. Inteligencia znamená nízke prevádzkové náklady. Použite materiály sú TOP.Obhliadky od júla 2016. Tešíme sa...

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Pridať inzerát