Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

14 odvážnych projektov pre Cvernovku

22.02.2016 | Daniel Suchý | © 2016 News and Media Holding

Zbúrať všetko alebo niečo zachovať? Loftové byty či ateliéry? S výškovou dominantou alebo bez nej? Jasné pravidlá pre premenu bývalého priemyselného areálu Cvernovky v bratislavskom Ružinove určí územný plán zóny, ku ktorému práve zbiera mestská časť pripomienky. Na cennú lokalitu sa však pozreli aj študenti architektúry, ktorých nápady neboli zošnurované platnými regulatívmi.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

„Diplomové projekty sú založené na tom, že každý študent si vymyslel vlastný koncept, pričom záväzné regulatívy územného plánu pre nich platili len do určitej miery,“ hovorí Ľubomír Závodný, hosťujúci profesor na Fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Cvernovku kúpila pred tromi mesiacmi slovensko-fínska developerská firma YIT. Vlastní celý areál okrem bytového domu na rohu Dulovho námestia a Košickej ulice a budovy stredného odborného učilišťa na konci Svätoplukovej ulice. Zámer predchádzajúceho majiteľa, francúzskej Hamilton Group, prepracuje. S vlastným návrhom však musí počkať na schválenie územného plánu zóny.

Diplomová práca Cvernovka 8 - autor Erik PastuchaZdroj: FA STU

Študenti museli dodržať zachovanie jedinej pamiatkovo chránenej budovy Pradiarne z roku 1904 a spomínaného bytového domu. Nemuseli sa však riadiť funkciami budov ani platným indexom umožňujúcim zastavať len 30 percent plochy územia.

„Je to hľadanie a diskusia, ktoré mi chýbali pred zadaním spracovania územného plánu zóny Cvernovka,“ zamýšľa sa Ľ. Závodný. Na výkresoch študentov ukazuje, ako rôznorodo k zadaniu pristúpili. Niekde vidno jednotný princíp, inde zas funkčné členenie z územného plánu mesta s výškovou dominantou pri Mlynských nivách alebo citáciu už zbúraného objektu.

Diplomová práca Cvernovka 9 - autorka Dominika PodolskáZdroj: FA STU

Niektorí študenti myslia klasickejšie, iní sú odvážnejší. Šiestaci sú podľa Ľ. Závodného v princípe už architekti, len nemajú titul. „Premýšľajú slobodne, na škole sa to ešte dá. Keď dostanú zadanie spracovať územný plán zóny, už to neurobia tak, ako teraz,“ dodáva.

Autor centrály VÚB, Westend Toweru, Domu nábytku Atrium, košického Cassovaru či viacerých víl sám vypracoval niekoľko štúdií Cvernovky pre záujemcov o jej kúpu. Téma bola aktuálna aj pre prebiehajúcu prípravu územného plánu zóny. „Mne štúdiu zadáva developer. Ale študenti môžu byť slobodní v názore. Bavilo ma vyskúšať si s nimi, čo som ja nemohol urobiť,“ vysvetľuje dôvody zadania.

Diplomová práca Cvernovka 3 - autorka Nina FeriancováZdroj: FA STU

Sám by uprednostnil zachovanie priemyselného charakteru a pôvodnej štruktúry niektorých stavieb. Index zastavanosti by však mal byť vyšší. Mestská časť sa podľa Ľ. Závodného preto mohla pustiť cestou zmeny územného plánu mesta. Aktuálne obstarávaný územný plán zóny tak považuje za premrhanú šancu. Za najlepší z doterajších návrhov považuje štúdiu ateliéru Aurex z roku 2008 pre developera Sekyra Group, od ktorého prevzal areál Hamilton.

„Mám dojem, že najviac sa diskutuje o budúcnosti Pradiarne a nie o celom areáli, ktorý akoby nikoho nezaujímal,“ mrzí Ľ. Závodného. Úplne chápem, že architekti tam chcú zostať, je to úžasný priestor, dodáva. Napriek tomu je diskusia napríklad o tom, či by tam nemohli vzniknúť aj loftové byty, potrebná.

Diplomová práca Cvernovka 2 - autor Tamás CzíriaZdroj: FA STU

O semestrálne práce sa zaujímali aj zástupcovia YIT. Aj keď je jasné, že ani jeden zo študentských návrhov sa nemôže realizovať, architekti v nich vidia význam pre diskusiu a overovanie možností. V tom je zmysel školy.

Preddiplomové práce študentov šiesteho ročníka zo zimného semestra si mohla verejnosť pozrieť počas minulotýždňovej Noci architektúry.

Pozrite si všetky študentské návrhy v galérii a napíšte do komentáru pod článkom, ktorý projekt sa vám najviac páči.

Cvernovka - doterajšie zámery investorov Sekyra Group a JF HamiltonZdroj: Aurex, JF Hamilton

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Tagy Cvernovka, industriál

Realitná inzercia

PREDAJ - 1i byt, 43 m2 - Šancová ul.

PREDAJ - 1i byt, 43 m2 - Šancová ul. HERRYS exkluzívne ponúka na predaj veľký 1i byt na Šancovej ulici v Bratislave. Byt je na 3. poschodí a po čiastočnej rekonštrukcií. Cena 95 000 EUR

Projekt NOBELOVA 3, BA III

Projekt NOBELOVA 3, BA III HERRYS ponúka na predaj byty v poslednej etape úspešného projektu Nobelova. Krásne byty s výhľadom na Malé Karpaty, v blízkosti zeleného parku - od 79 568 EUR

Moderné alebo klasické domy Dedinka

Moderné alebo klasické domy Dedinka Vyberte si moderný alebo klasický 4-izbový bungalov v lokalite s vlastným jazerom a lesoparkom. Ceny domov už od 157 tis. EUR.

VILADOMY MARIANKA

VILADOMY MARIANKA 4-izbové byty vo viladome s vlastnou záhradou, terasou a dvomi parkovacími miestami v cene bytu. Nepremeškajte predpredajovú zľavu 5000 EUR z cenníkovej ceny!

Nové byty v Podunajských Biskupiciach

Nové byty v Podunajských Biskupiciach 1 až 4 izbové byty v dobrej cene na Kazanskej ulici, kolaudácia - koniec roka 2016.

Nové byty v Dúbravke - TUJETOIN

Nové byty v Dúbravke -  TUJETOIN Výborná občianska vybavenosť a pestré možnosti trávenia voľného času v blízkosti Devínskej Kobyly zaručujú pohodové bývanie - 3.etapa, 1-3 izb. byty

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova Kancelárie štandardu A v budovách so zelenou - BREEAM certifikáciou. Reprezentatívne priestory, výhodná lokalita, maximálne pohodie, široká paleta služieb.

Pridať inzerát