Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Berlín nevie, čo s bývalou Goebbelsovou vilou

02.02.2016 | ČTK

Bývalá vila ministra propagandy tretej ríše Josepha Goebbelsa je záťažou pre jej majiteľa – mesto Berlín. Odmieta ju predať zo strachu, aby nehnuteľnosť nepadla do nesprávnych rúk a nestala sa pútnickým miestom nacistov.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Temná minulosť tohto miesta uvádza do rozpakov berlínsky fond nehnuteľností, ktorý spravuje všetky budovy patriace mestu a ktorý si chce ponechať kontrolu nad vilou tak, že by ju dlhodobo prenajal.

„Skutočne sa obávam, aby sa vila nestala pútnickým miestom pre nacistov. Myslím si, že toto riziko by sme podstúpiť nemali,“ zdôrazňuje generálna riaditeľka fondu Birgit Möhringová.

Rozľahlá rezidencia stratená uprostred lesov v Brandenbursku leží na brehu jazera Bogensee. Nacistický pohlavár ju používal ako vidiecke sídlo, kam sa vždy uchýlil pred zhonom veľkomesta. Berlín je odtiaľ vzdialený len 40 kilometrov, hovorí Christian Breitkreutz z fondu nehnuteľností.

Ministrovi ponúklo v roku 1936 pozemok a pôvodný malý dom mesto. Goebbelsa miesto nadchlo a dal tu postaviť rozľahlú vilu s finančnou podporou filmovej spoločnosti UFA, ktorej bol absolútnym vládcom.

Hniezdočko pre milenky aj súdruhov

Luxusné sídlo v tvare U malo súkromnú kinosálu a priestranné izby s výhľadom na jazero. Goebbels tu prijímal filmové hviezdy, významné osobnosti a milenky, vrátane českej herečky Lídy Baarovej.

Veľké okná, obklady a mramorové obloženie, rovnako ako kúpeľňa a to, čo malo byť knižnicou, zostali v pôvodnom stave, opisuje Roberto Müller, ktorý tu od roku 1984 pracuje ako strážca. Vila sa však nepoužíva, takže vlhkosť a zima robia svoje.

Berlínsky fond nehnuteľností sa v posledných rokoch niekoľkokrát pokúšal budovu predať. Posledný pokus v podobe konkurzu skončil vlani v decembri neúspechom. Nikto sa totiž neprihlásil.

Goebbelsova vila pri BogenseeZdroj: Wikimedia/Ranofuchs | CC BY-SA 3.0

Goebbelsova vila je tým skôr nepohodlným majetkom, že tento pozostatok neslávnej nemeckej histórie nie je možné využiť novým spôsobom – úrady bývalej NDR tu po vojne nechali postaviť rozsiahly komplex.

Budovy postavené v stalinskom štýle zo začiatku 50. rokov poskytovali priestory vzdelávaciemu stredisku kádrov mládežníckej organizácie východonemeckých komunistov Slobodnej nemeckej mládeže. Bývali tu aj mládežníci z bratských strán Vietnamu, Kuby, Afriky a Európy.

Štyri hlavné budovy postavené po vojne mali izby, konferenčné sály a reprezentatívne priestory s celkovou rozlohou asi 1 400 štvorcových metrov. Všetko dnes podlieha skaze.

Radšej by ju zbúrali

„Dnes tu nefunguje kúrenie, netečie voda, poškodené sú fasády a strechy a aj vnútri by toho bolo treba veľa opraviť,“ hovorí B. Möhringová a pripomína, že náklady by boli obrovské. Zároveň sa však domnieva, že táto dedina duchov, ktorá sa len zriedka využíva na nakrúcanie filmov, môže mať budúcnosť.

„Zaujíma nás len to, aby niekto prišiel s inteligentnou koncepciou, aby sa ujal správy alebo prenájmu týchto miest plných histórie,“ citovala ju agentúra AFP. Ako príklad B. Möhringová uvádza vzdelávacie centrum alebo hotelové využitie.

Zostáva problém Goebbelsovej vily, ktorá bola spolu so štyrmi hlavnými budovami komunistickej univerzity vyhlásená za historickú pamiatku. B. Möhringová si želá odvolanie pamiatkového statusu.

„Obhajujem dôležitosť toho, aby sme stále cítili prítomnosť dejín. Musíme sa však podľa môjho názoru pýtať, či je správne ponechávať niektorým stavbám štatút historickej pamiatky,“ vysvetľuje. Ak by bola ochrana nad vilou zrušená, nechala by ju zbúrať.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Diskusia (0 reakcií)

Našli ste u nás zaujímavé články?

Pridajte si ich na svoj web pomocou spravodajského widgetu

Realitná inzercia

Byty Devín - pozor, začiatok výstavby!

Byty Devín - pozor, začiatok výstavby! Výhodná ponuka: 3 a 4-izbové byty v rodinných domoch s vlastnými záhradami, terasami a parkovacími miestami v cene vo vyhľadávanej lokalite BA – Devín.

Ideálne orientované pozemky Nová Dedinka

Ideálne orientované pozemky Nová Dedinka Ponúkame stavebné pozemky s vlastným jazerom a lesoparkom v obci Nová Dedinka iba 3 km od Bernolákova. Ceny pozemkov už od 39 900 € s DPH.

Novostavba, 3 izbový byt - RUŽINOV

Novostavba, 3 izbový byt  - RUŽINOV Exkluzívne ponúkame na predaj 3 izbový byt v novej časti Ružinova s výmerou 61 m2 za 130 856 EUR. Bezproblémová dostupnosť do mesta, aj na dunajskú hrádzu.

PREDAJ - 4i byt, Tupého, BA III

PREDAJ - 4i byt, Tupého, BA III HERRYS predáva priestranný na mieru upravený 4i byt (144 m2) vo vyhľadávanej lokalite bratislavskej Kolibe. Cena nehnuteľnosti 269 000 EUR.

ZLATÉ KRÍDLO,konečne SMART byty v Krasňanoch

ZLATÉ KRÍDLO,konečne SMART byty v Krasňanoch Zlaté krídlo pre Vás staviame a následne aj spravujeme. Inteligencia bytov a spoločných priestorov znamená nízke prevádzkové náklady. Použite materiály sú TOP

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Posledné Kancelárie FLEXIfloor na Košickej

Posledné Kancelárie FLEXIfloor na Košickej Posledné 2 kancelárie voľné na flexifloore. Maximálny komfort, TOP technológie, služby, 24h prístup, zasadačka a ihneď k dispozícii. Výborná dostupnosť.

Pridať inzerát