Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Hnevalo ho, že Trnava nemá vežu, tak ju v lete dostavia a vráti mestu

11.01.2017 | Tomáš Vašuta | © 2017 News and Media Holding

Trnava dostane naspäť svoju vežu. Časť opevnenia, ktoré je inak národnou kultúrnou pamiatkou, krajskému mestu chýbalo. Všetko by sa to malo zmeniť v lete 2017, keď by mali dokončiť Severnú vežu. Spoločnosť North Tower už začala so stavebnými prácami a pokročila aj s prenájmom neďalekého polyfunkčného objektu.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Projekt obnovy Severnej veže nie je nový a mesto preň hľadalo riešenie už niekoľko rokov. A nebolo samo. „Projektom výstavby Severnej veže sa zaoberám aktívne už štyri roky. O plánovanom zámere mesta som vedel viac rokov, ale mesto nemalo záujem o spoluprácu so súkromným sektorom. Keďže sa mestu nepodarilo získať podporu z EÚ fondov ani nórskych fondov v dostatočnom objeme,“ odhaľuje pozadie pre TREND Reality Miroslav Marcian zo spoločnosti North Tower.

Problémom bola najmä výška investície, keď ju investor vyčíslil na 350-tisíc eur. M. Marcian chcel vežu obnoviť v rámci širšieho projektu. „Pred troma rokmi som predložil mestu štúdiu s riešením veže vrátane jej okolia s polyfunkčným objektom, parkoviskom a parčíkom,“ konštatuje. Nakoniec sa finálne riešenie našlo až minulý rok. „V lete 2016 sme začali archeologický prieskum, ktorý sa skončil v septembri a odhalil informácie o polohe pôvodnej veže, jej tvare a konštrukcii,“ vysvetľuje investor projektu.

Neprehliadnite

Špecifikom obnovy veže bola jej podoba. Aj keď existovali tri historické zobrazenia lokality, na každom vyzerala veža inak. Aj preto si investor pozval do tímu Pavla Gregora z Ústavu dejín a teórie  architektúry a obnovy pamiatok Fakulty architektúry STU v Bratislave. Finálny koncept nakoniec vypracovala architektka Kristína Riečičiarová.

S prácami na obnove už začali. „Od októbra doteraz sme zrealizovali stavbu veže do výšky približne jeden meter nad úroveň podlahy. Želiarsky domček prislúchajúci k veži asi do výšky dvoch metrov. V súčasnosti je stavba zazimovaná, s výstavbou budeme pokračovať v jarných mesiacoch,“ prezrádza M. Marcian.

Miesto, kde má vyrásť projekt Severná vežaZdroj: Google Street View

Veža by mala byť dokončená v auguste. „Po ukončení výstavby sa majiteľom veže stane mesto a zároveň sa jej dostavbou v tejto lokalite uzavrie mestský hradobný systém. Vznikne nová dominanta na rozhraní historického a nového mesta,“ uvádza investor. V priestoroch veže by mala vzniknúť kaviareň, ktorej špecifikom bude sklenená podlaha s výhľadom na základy pôvodnej stavby. Na streche veže vznikne v objekte aj vyhliadková plošina.

Okrem rekonštrukcie veže prebieha aj výstavba susedného komplexu, ktorý by mal byť hotový do konca roka 2017. „Priestory v objektoch veže a polyfunkčného objektu v blízkosti sú rezervované v objeme 80 percent. Občania sa môžu tešiť na novú reštauráciu a ďalšie služby, napríklad aj možnosť nabíjania elektrických vozidiel na rýchlonabíjacej stanici alebo vypožičanie elektrobicyklov,“ opisuje M. Marcian.

Celkové náklady vyčíslil investor na necelý milión eur. Po dokončení veže má prejsť do vlastníctva mesta a to ho obratom prenajme na 30 rokov za symbolické nájomné. Samotné tehlové opevnenie je národnou kultúrnou pamiatkou z 13. storočia. Mesto hradby priebežne obnovuje, keď mu v tom pomáhajú aj eurofondy. 

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy opevnenie, Severná veža

Diskusia (0 reakcií)

Realitná inzercia

PREDAJ - 3i byt v Panorama City na 29. p

PREDAJ - 3i byt v Panorama City na 29. p HERRYS ponúka na predaj 3i byt v Panorama City na 29. poschodí, 79 m2 s lodžiou a krásnym výhľadom na Bratislavu. Cena: 280 000 EUR

Bývajte tam, kde to máte radi

Bývajte tam, kde to máte radi V Bratislave vzniká nová mestská štvrť. Spoločnosť HERRYS ponúka exkluzívne rezidenčný projekt NOVÝ RUŽINOV. Voľné byty s výmerami od 28,01 m2.

VILADOMY MARIANKA

VILADOMY MARIANKA 4-izbové byty vo viladome s vlastnou záhradou, terasou a dvomi parkovacími miestami v cene bytu. Nepremeškajte predpredajovú zľavu 5000 EUR z cenníkovej ceny!

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe Doprajte si luxus v Malých Karpatoch. Ponúkame 11 RD poskytujúcich dokonalé súkromie a bezpečnosť v obľúbenej a vyhľadávanej lokalite Bratislava – Koliba.

Nové byty v Podunajských Biskupiciach

Nové byty v Podunajských Biskupiciach 1 až 4 izbové byty v dobrej cene na Kazanskej ulici, kolaudácia - koniec roka 2016.

Nové byty v Dúbravke - TUJETOIN

Nové byty v Dúbravke -  TUJETOIN Výborná občianska vybavenosť a pestré možnosti trávenia voľného času v blízkosti Devínskej Kobyly zaručujú pohodové bývanie - 3.etapa, 1-3 izb. byty

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Pridať inzerát