Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Hnevalo ho, že Trnava nemá vežu, tak ju v lete dostavia a vráti mestu

11.01.2017 | Tomáš Vašuta | © 2017 News and Media Holding

Trnava dostane naspäť svoju vežu. Časť opevnenia, ktoré je inak národnou kultúrnou pamiatkou, krajskému mestu chýbalo. Všetko by sa to malo zmeniť v lete 2017, keď by mali dokončiť Severnú vežu. Spoločnosť North Tower už začala so stavebnými prácami a pokročila aj s prenájmom neďalekého polyfunkčného objektu.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Projekt obnovy Severnej veže nie je nový a mesto preň hľadalo riešenie už niekoľko rokov. A nebolo samo. „Projektom výstavby Severnej veže sa zaoberám aktívne už štyri roky. O plánovanom zámere mesta som vedel viac rokov, ale mesto nemalo záujem o spoluprácu so súkromným sektorom. Keďže sa mestu nepodarilo získať podporu z EÚ fondov ani nórskych fondov v dostatočnom objeme,“ odhaľuje pozadie pre TREND Reality Miroslav Marcian zo spoločnosti North Tower.

Problémom bola najmä výška investície, keď ju investor vyčíslil na 350-tisíc eur. M. Marcian chcel vežu obnoviť v rámci širšieho projektu. „Pred troma rokmi som predložil mestu štúdiu s riešením veže vrátane jej okolia s polyfunkčným objektom, parkoviskom a parčíkom,“ konštatuje. Nakoniec sa finálne riešenie našlo až minulý rok. „V lete 2016 sme začali archeologický prieskum, ktorý sa skončil v septembri a odhalil informácie o polohe pôvodnej veže, jej tvare a konštrukcii,“ vysvetľuje investor projektu.

Neprehliadnite

Špecifikom obnovy veže bola jej podoba. Aj keď existovali tri historické zobrazenia lokality, na každom vyzerala veža inak. Aj preto si investor pozval do tímu Pavla Gregora z Ústavu dejín a teórie  architektúry a obnovy pamiatok Fakulty architektúry STU v Bratislave. Finálny koncept nakoniec vypracovala architektka Kristína Riečičiarová.

S prácami na obnove už začali. „Od októbra doteraz sme zrealizovali stavbu veže do výšky približne jeden meter nad úroveň podlahy. Želiarsky domček prislúchajúci k veži asi do výšky dvoch metrov. V súčasnosti je stavba zazimovaná, s výstavbou budeme pokračovať v jarných mesiacoch,“ prezrádza M. Marcian.

Miesto, kde má vyrásť projekt Severná vežaZdroj: Google Street View

Veža by mala byť dokončená v auguste. „Po ukončení výstavby sa majiteľom veže stane mesto a zároveň sa jej dostavbou v tejto lokalite uzavrie mestský hradobný systém. Vznikne nová dominanta na rozhraní historického a nového mesta,“ uvádza investor. V priestoroch veže by mala vzniknúť kaviareň, ktorej špecifikom bude sklenená podlaha s výhľadom na základy pôvodnej stavby. Na streche veže vznikne v objekte aj vyhliadková plošina.

Okrem rekonštrukcie veže prebieha aj výstavba susedného komplexu, ktorý by mal byť hotový do konca roka 2017. „Priestory v objektoch veže a polyfunkčného objektu v blízkosti sú rezervované v objeme 80 percent. Občania sa môžu tešiť na novú reštauráciu a ďalšie služby, napríklad aj možnosť nabíjania elektrických vozidiel na rýchlonabíjacej stanici alebo vypožičanie elektrobicyklov,“ opisuje M. Marcian.

Celkové náklady vyčíslil investor na necelý milión eur. Po dokončení veže má prejsť do vlastníctva mesta a to ho obratom prenajme na 30 rokov za symbolické nájomné. Samotné tehlové opevnenie je národnou kultúrnou pamiatkou z 13. storočia. Mesto hradby priebežne obnovuje, keď mu v tom pomáhajú aj eurofondy. 

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy opevnenie, Severná veža

Diskusia (0 reakcií)

Realitná inzercia

PREDAJ - 4i byt v Starom Meste BA

PREDAJ - 4i byt v Starom Meste BA HERRYS exkluzívne predáva 4i byt 150 m2 s veľkou 55 m2 terasou. Nadštandardné vybavenie a prémiová lokalita nehnuteľnosti v blízkosti Horského parku.

Najvýhodnejšie ceny pre najrýchlejších

Najvýhodnejšie ceny pre najrýchlejších Zahájili sme predaj 3. fázy projektu Nový Ružinov. Ceny sú opäť veľmi priaznivé a v úvode predaja najvýhodnejšie. Rozhodnúť sa rýchlo sa preto oplatí.

Moderné alebo klasické domy Dedinka

Moderné alebo klasické domy Dedinka Vyberte si moderný alebo klasický 4-izbový bungalov v lokalite s vlastným jazerom a lesoparkom. Ceny domov už od 157 tis. EUR.

Mendelsohn

Mendelsohn Prémiová adresa, parkovanie v cene bytu v novom projekte MENDELSOHN

Prenájom 2-izbového mezonetu v Eurovea 850€

Prenájom 2-izbového mezonetu v Eurovea 850€ Smart Brokers vám ponúka na prenájom pekný 2-izbový mezonet s výľadom na Dunaj. Cena za energie a služby je 200€. Možnosť prenájmu aj parkovacieho miesta.

Nový luxusný 4-izbový mezonet v Rovinke

Nový luxusný 4-izbový mezonet v Rovinke Tento nový byt so záhradkou musíte vidieť. Nachádza blízko jazera v rodinnom dome s 3 bytmi. Dom bol kolaudovaný v 2016. V cene bytu sú aj 2 parkovacie miesta.

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Galvaniho Dvory - 2. etapa v predaji

Galvaniho Dvory - 2. etapa v predaji Využite skvelú ponuku zvýhodnených cien na prvých 25 bytov s kvalitným štandardom a pivničnou kobkou v cene. Zistite viac!

REB sk.,Predaj luxusný 3- izb. byt, III Veže

REB sk.,Predaj luxusný 3- izb. byt, III Veže REB.SK ponúka na predaj 3-izbový byt na Bajkalskej ulici v III. Vežiach. Celková rozloha bytu je 90 m2 (úžitková plocha 82 m2+ 8,4m2 terasa

Pridať inzerát