Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

PKO zbúrajú, v River Parku 2 ho nahradí planetárium

24.11.2015 | Daniel Suchý | © 2015 News and Media Holding

Roky chátrajúci bratislavský Park kultúry a oddychu (PKO) na nábreží Dunaja sa má celý zbúrať. Súčasťou pokračovania komplexu River Park 2 má byť futuristické planetárium, mediatéka, centrálne námestie a obnovená nábrežná promenáda s mólom. Kompromisný návrh, ktorý je výsledkom dohody primátora Iva Nesrovnala s investorom projektu Henbury Development, dnes predstavili mesto a architekt zámeru na verejnej prezentácii.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 30

River Park 2 má byť rovnako ako prvá časť multifunkčným komplexom s bývaním, administratívou a občianskou vybavenosťou. Na rozdiel od prvej časti kritizovanej pre prílišný objem stavby má na rovnako veľkom pozemku priniesť o tretinu menšiu podlahovú plochu novostavieb a viac verejného priestoru.

Ako uvádza architekt Radoslav Grečmal z ateliéru GFI objekty majú výškovo klesať od River Parku smerom k mostu Lafranconi. Celková plocha nadzemných podlaží má dosiahnuť 72-tisíc štvorcových metrov v porovnaní s približne stotisíc štvorcami prvej fázy.

Dunajská kvapka namiesto PKO

Dominantou má byť futuristický objekt Planetária v tvare dunajskej kvapky. „Cieľom je pokračovať v tradícii výnimočnosti tohto priestoru,“ vysvetľuje koncept R. Grečmal. Planetárium má mať podľa neho hrubú úžitkovú plochu 1 500 až 1 800 štvorcových metrov a kapacitu 140 návštevníkov.

River Park 2 - vizualizácia PlanetáriaZdroj: Henbury Development

Má slúžiť ako kultúrno-spoločenský priestor na popularizáciu celého spektra prírodných vied, ale aj na konferencie, prednášky, komorné koncerty či predstavenia malých divadelných foriem. Vysoko reflexívny materiál fasády má zrkadliť verejný priestor v okolí.

Mediatéka má ponúknuť zdigitalizované archívne filmy, knihy, historické dokumenty či umelecké diela. Bude mať plochu 300 štvorcových metrov a bude sa nachádzať v parteri budov na centrálnom námestí novej štvrte. Na námestí majú byť umiestnené aj sochy z priečelia budovy PKO a zvažuje sa spôsob prezentácie vitráží.

Štyri podmienky mesta

Vytvorenie centrálneho námestia spájajúceho Nábrežie armádneho generála Ludvíka Svobodu s Dunajom patrilo medzi štyri hlavné požiadavky mesta. Ďalšími boli zachovanie kultúrnych funkcií a cenných artefaktov, vybudovanie planetária, mediatéky a nábrežnej promenády s cyklocestou a protipovodňovou ochranou so zachovaním balustrádového múrika od architekta Ivana Matušíka z 50. rokov minulého storočia.

Neprehliadnite

Predstavený návrh je výsledkom rokovaní, ktorých vedením primátora I. Nesrovnala poverilo mestské zastupiteľstvo. Dohoda má ukončiť desať rokov trvajúce spory o budúcu podobu PKO, ktoré vyústili do žalôb. Investor vyčísľuje svoje pohľadávky na 43 miliónov eur.

Primátor sa s Henbury Development dohodol na mimosúdnom urovnaní sporu. Spočíva v záväzku investora stiahnuť žalobu a zrevitalizovať nábrežnú promenádu od River Parku až po Most Lafranconi do deviatich mesiacov od podpisu dohody. Mesto má za to developerovi schváliť zbúranie PKO a realizáciu kompromisného projektu.

V rámci revitalizácie má investor vymeniť zničené spevnené plochy, obnoviť osvetlenie, upraviť zeleň, osadiť nový mobiliár ako lavičky, odpadkové koše, stojany na bicykle a opraviť existujúci balustrádový múrik.

River Park 2 - vizualizácia MediatékyZdroj: Henbury Development

Ateliér GFI pracoval na novom projekte River Parku 2 podľa R. Grečmala asi pol roka. Primátor vstúpil do rokovaní zhruba pred tromi mesiacmi. Na základe spomínaných požiadaviek sa návrh investora menil do aktuálne predstavenej podoby.

Architekt predpokladá dokončenie River Parku 2 do piatich až šiestich rokov v optimistickom variante. Po zhruba dvoch – troch rokoch príprav a schvaľovania by rovnako dlho mohla trvať aj výstavba.

Poslanci: mesto rezignovalo

Mimosúdnu dohodu ešte musí schváliť mestské zastupiteľstvo. Návrh je na programe decembrového zasadnutia. Predstavený bol len ideový návrh zameraný na verejné priestory bez bližšieho predstavenia obytných a polyfunkčných blokov. Dokumentácia pre jednotlivé stupne schvaľovania bude dopracovaná až po schválení dohody.

Na prezentácii nevystúpil žiaden zástupca investora ani primátor. O slovo sa prihlásili viacerí mestskí poslanci, ktorí sa zhodli, že primátor ich o postupe rokovaní a dohodnutom kompromise neinformoval. K projektu vyjadrili ostré výhrady.

River Park 2 - celkový pohľadZdroj: Henbury Development (reprofoto z videoprezentácie)

Ján Budaj ho označil za podstatne horšiu a neférovejšiu ponuku ako bola úplne prvá za čias primátora Andreja Ďurkovského. Predstavený zámer podľa neho nemá žiaden právny základ a je prezentáciou absolútnej rezignácie mesta. Predstavené planetárium podľa neho nenahradí sálu PKO pre 2 500 návštevníkov, ktorá bola najväčšou kultúrnou budovou a tanečnou sálou na Slovensku.

Poslankyňa a architektka Lucia Štasselová sa pýtala, či investor aspoň nezvažoval začlenenie hlavnej budovy PKO. „Keď sú obmedzenia, vzniká kvalitná architektúra. Urobiť si zelenú lúku a všetko zbúrať je tá ľahšia cesta,“ povedala.

Katarína Šimončičová pripomenula, že za súčasný stav, keď investor vlastní pozemky, na ktorých stoja budovy mesta, ktoré nemá peniaze na ich spätné odkúpenie a bráni investorovi realizovať svoje zámery, môže samotný investor tým, že spolu s pozemkami neodkúpil aj budovy PKO, keď na to mal možnosť.

„PKO dlhodobo traumatizuje Bratislavu. Čelíme súdnym sporom s hrozbou niekoľkomiliónových pokút a možnej nútenej správy. Keďže mesto nemá peniaze na rekonštrukciu, prevádzku a ani spätné odkúpenie pozemkov pod objektom, dospel som k názoru, že pokračovanie takéhoto stavu by viedlo k ďalšiemu chátraniu PKO, ktoré by Bratislavčania nemohli využívať,“ vyjadril sa k projektu primátor.

I. Nesrovnal zdôrazňuje, že v prípade vybudovania všetkých riešení navrhovaného projektu by vznikol na mape Bratislavy ucelený verejný priestor s jednoznačným zámerom poskytnúť možnosť pre kultúrne a spoločenské vyžitie Bratislavčanov.

Požiadavku planetária a mediatéky vysvetľuje tým, že Bratislava ich ako jediné európske hlavné mesto nemá. Planetárium podľa neho požadovali občianski aktivisti aj akademická obec.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 30

Tagy Henbury Development, PKO

Realitná inzercia

Nobelova - posledné 1i byty v ponuke

Nobelova - posledné 1i byty v ponuke Posledná šanca na výhodnú investíciu - posledné 1izbové byty už len v N3. Na začiatok investícia 12.000€, zvyšok platíte po kolaudácii, 6% výnos. Neváhajte!

Projekt Nový Ružinov 3. fáza

Projekt Nový Ružinov 3. fáza HERRYS exkluzívne ponúka na predaj nadštandardne vybavené byty a apartmány v 3. fáze úspešného projektu Nový Ružinov. Kuchynská linka so spotrebičmi v cene.

Moderné alebo klasické domy Dedinka

Moderné alebo klasické domy Dedinka Vyberte si moderný alebo klasický 4-izbový bungalov v lokalite s vlastným jazerom a lesoparkom. Ceny domov už od 157 tis. EUR.

Nové byty v Podunajských Biskupiciach

Nové byty v Podunajských Biskupiciach 1 až 4 izbové byty v dobrej cene na Kazanskej ulici, v bratislavskej Vrakuni

VILADOMY MARIANKA

VILADOMY MARIANKA 4-izbové byty vo viladome s vlastnou záhradou, terasou a dvomi parkovacími miestami v cene bytu. Nepremeškajte predpredajovú zľavu 5000 EUR z cenníkovej ceny!

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe Doprajte si luxus v Malých Karpatoch. Ponúkame 11 RD poskytujúcich dokonalé súkromie a bezpečnosť v obľúbenej a vyhľadávanej lokalite Bratislava – Koliba.

Jarabinky - Nové bývanie v Ružinove

Jarabinky - Nové bývanie v Ružinove Vyberte si z našej ponuky bytov, od 1-izbových, cez 2-izbové, 3-izbové až po 4-izbové byty. Nové 3-izbové byty s pivničnou kobkou od 148 000 €! Zistite viac.

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova Kancelárie štandardu A v budovách so zelenou - BREEAM certifikáciou. Reprezentatívne priestory, výhodná lokalita, maximálne pohodie, široká paleta služieb.

Pridať inzerát