Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Pozrite si najschátranejšie lokality podľa Bratislavčanov

02.02.2016 | ds | © 2016 News and Media Holding

Dvadsať rokov opustenú železničnú stanicu Filiálka v centre mesta pri frekventovaných križovatkách Trnavské a Račianske mýto označili hlasujúci v ankete za najschátranejšie miesto Bratislavy. V hlasovaní na sociálnej sieti dala občianska iniciatíva Bratislava – mesto kde chcem žiť na výber päť lokalít.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

„Vybrané lokality sa vyznačujú prázdnom, nevyužitou šancou dočasne sa postarať o opustené územie,“ hovorí architekt a urbanista Peter Žalman, ktorý pomáhal rebríček brownfieldov zostavovať.

Roky nevyužité, opustené miesta časom chátrajú, sú neudržiavané a často i nebezpečné. Keďže sú v centre mesta, denne okolo nich chodia obyvatelia. „Mesto je ako skladačka a tieto schátrané miesta sú chýbajúce súčiastky nie dobre fungujúceho organizmu,“ opisuje P. Žalman.

Podľa neho by stačilo lokalitu hoci len upratať, vysadiť zeleň, urobiť ihrisko, niečo dočasné s odkazom: keď príde čas a prídu peniaze, postavíme tu niečo iné.

1. Bývalá železničná stanica FiliálkaZdroj: TREND Reality

Okrem Filiálky mohli hlasujúci hodnotiť od 1 do 5 ešte bývalé kúpalisko Lido v Petržalke, areál Jurkovičovej teplárne, Zimný prístav a Jaskový rad, ktoré sa umiestnili v tomto poradí.

Najhoršiu známku dostala opustená stanica, kde vlak nestál 20 rokov, podľa P. Žalmana pre sklamanie ľudí, ktorí každú chvíľu čakali, že sa tam niečo začne diať.

2. Bývalé kúpalisko Lido - EinsteinovaZdroj: Miroslava Spodniaková

„Filiálka bola medializovaná ako takmer isto nová stanica pre rýchly vlak z Európy. A čo je tam dnes? Už sú dva roky od opustenia idey vlaku z Viedne do bratislavskej Filiálky a nič sa nedeje,“ hovorí architekt s tým, že mesto ani štát to vôbec nezaujíma.

Súčasný stav Filiálky je dôsledkom toho, že už niekoľko desaťročí slúži najmä ako priestorová rezerva, bez jasného rozhodnutia o jej ďalšom využití, pripomína výkonný riaditeľ Inštitútu urbánneho rozvoja (IUR) Juraj Suchánek.

3. Areál Jurkovičovej teplárne - LandererovaZdroj: Martina Brunovská

„Pre železnice, mesto, ale najmä pre obyvateľov z okolia by bolo vhodné, ak by bola ochota nájsť aspoň dočasné využitie tohto priestoru. Vzniknúť tu môžu ihriská, alebo aj podobný priestor ako Šafko s kontajnermi,“ myslí si J. Suchánek.

Inciatíva na premenu brownfieldov by podľa neho mala vyjsť zo strany vlastníkov pozemkov. Prirodzeným motívom je snaha o zhodnotenie vlastného pozemku. „Dotknuté sú aj susedné pozemky, pre ktoré takéto lokality znamenajú zníženú kvalitu prostredia,“ vysvetľuje s tým, že ak iniciatíva chýba na strane majiteľov, aktívne by malo byť mesto.

4. Zimný prístavZdroj: Miroslava Spodniaková

Vo svete existuje veľa príkladov dočasnej aj trvalej premeny takýchto miest. Príkladom môže byť bývalé berlínske letisko Tempelhof, ktoré zatiaľ slúži ako verejný park, mesto tu však chce vybudovať nájomné byty, kancelárie a tržnicu. Alebo newyorská High Line, bývalá železničná estakáda premenená na park.

„Ideálne by bolo spracovať nenáročné variantné štúdie, a potom vyvolať verejnú diskusiu. Výsledkom by mal byť scenár, čo chce, resp. odporúča verejnosť a odborníci. Nie ako je to bežné dnes, keď vlastník - developer naloží s územím tak, aby z neho vyťažil maximálny zisk,“ zamýšľa sa P. Žalman.

5. Jaskový radZdroj: Google StreetView

Iniciatíva Bratislava – mesto kde chcem žiť spolupracuje s Inštitútom urbánneho rozvoja. Organizujú rovnomenné verejné diskusie o budúcnosti rozvoja metropoly. IUR je nezisková organizácia združujúca všetky profesie pôsobiace v oblasti mestského rozvoja. Snaží sa o nájdenie dialógu medzi často protichodnými stranami.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Realitná inzercia

Projekt NOBELOVA 3, BA III

Projekt NOBELOVA 3, BA III HERRYS ponúka na predaj byty v poslednej etape úspešného projektu Nobelova. Krásne byty s výhľadom na Malé Karpaty, v blízkosti zeleného parku - od 98 160 EUR

Bývanie pre váš každodenný úsmev

Bývanie pre váš každodenný úsmev HERRYS exkluzívne ponúka na predaj byty v projekte NOBELOVA. Dostupné bývanie pre každého. V ponuke 2i až 4i byty v poslednej etape projektu za výborné ceny.

Moderné alebo klasické domy Dedinka

Moderné alebo klasické domy Dedinka Vyberte si moderný alebo klasický 4-izbový bungalov v lokalite s vlastným jazerom a lesoparkom. Ceny domov už od 157 tis. EUR.

Mendelsohn

Mendelsohn Prémiová adresa, parkovanie v cene bytu v novom projekte MENDELSOHN

VILADOMY MARIANKA

VILADOMY MARIANKA 4-izbové byty vo viladome s vlastnou záhradou, terasou a dvomi parkovacími miestami v cene bytu. Nepremeškajte predpredajovú zľavu 5000 EUR z cenníkovej ceny!

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe Doprajte si luxus v Malých Karpatoch. Ponúkame 11 RD poskytujúcich dokonalé súkromie a bezpečnosť v obľúbenej a vyhľadávanej lokalite Bratislava – Koliba.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

REB.sk predaj 2,5 izbový byt, Dunajská ul,

REB.sk predaj 2,5 izbový byt, Dunajská ul, REB.SK exkluzívne Ponúkame na predaj nadštandardný 2,5 izbový, Dunajská ulica, Staré mesto Byt má úžitkovú plochu 95,20 m2 + terasa o výmere 14,65 m2.

REB.SK Predaj luxusný 3 izb.byt,-STARÉ MESTO

REB.SK Predaj luxusný 3 izb.byt,-STARÉ MESTO REB.SK ponúka na predaj 3 izb. byt v STARÉ MESTO, ul. Radvanská.Úžitková plocha bytu 164 m2 + loggia 18,57 m2.

Pridať inzerát