Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Najdrahšie sa stavia v New Yorku, Londýne a Hongkongu

14.01.2016 | ds | © 2016 News and Media Holding

Developeri sa musia pripraviť na najvyššie stavebné náklady nových projektov v New Yorku, Londýne a Hongkongu. Stavať v týchto svetových metropolách je v priemere o 40 až 60 percent drahšie ako vo väčšine európskych miest, ukázal nový rebríček projekčnej a konzultačnej spoločnosti Arcadis porovnávajúci stavebné náklady v 44 svetových mestách.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Do prvej desiatky sa z európskych miest dostali aj Ženeva, Kodaň, Štokholm, Frankfurt a Paríž. Viedeň obsadila 11. priečku. Zo strednej a východnej Európy je najdrahšie stavať v Kyjeve, Rige a Záhrebe. Až za nimi sa umiestnili Varšava a Praha. Bratislava ani Budapešť neboli do prieskumu zahrnuté.

Najlacnejšie sa dajú porovnateľné stavby realizovať v taiwanskom Tchaj-pcheji, indickom Bangalore, thajskom Bangkoku, malajzijskom Kuala Lumpure a vietnamskom Ho Či Minovom Meste.

Náklady spojené s výstavbou sú na svete veľmi rozdielne a ťažko predvídateľné, píše v úvode analýzy Tim Neal zo spoločnosti Arcadis. „Rýchle zmeny cien komodít, politická stabilita a výkyvy menových kurzov robia rozhodnutia investorov a developerov náročnými a rizikovými,“ komentuje.

Vybrané mestá sú podľa Arcadisu národnými, regionálnymi a medzinárodnými ekonomickými centrami a motormi rastu. Ich rozvoj je závislý od investícií do výstavby. Niektoré už pociťujú nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a materiálu, čo môže výrazne zvýšiť stavebné náklady a zabrániť rastu.

Medzinárodné porovnanie stavebných nákladov (Index, priemer UK = 100)Zdroj: Arcadis

Tlak zvyšuje aj nebývalo rastúca mestská populácia. Silná urbanizácia koncentruje investície do veľkých miest. Rok od vydania predchádzajúceho rebríčka Arcadisu priniesol celkové mierne spomalenie globálnej stavebnej aktivity. Aj vďaka tomu len málo miest zaznamenalo výraznejší nárast nákladov.

Najdrahšie mestá zároveň prinášajú aj najväčšie príležitosti pre developerov vďaka obrovskému dopytu po nehnuteľnostiach najvyššej kategórie a pokračujúcemu prílevu investícií. Práve v týchto svetových metropolách nedostatok kapacít zvýšil ceny.

V ostatných európskych a ázijských mestách sa prejavilo spomalenie alebo slabší ekonomický rast, deflácia, previs ponuky kľúčových materiálov ako oceľ či klesajúce ceny ropy. Najvýraznejšie tak do rebríčka prehovorili zmeny kurzov, hodnotí Arcadis.

Rebríček porovnáva náklady na výstavbu trinástich typov budov, medzi ktoré neboli zaradené najluxusnejšie projekty. Náklady sú reprezentatívne pre dané mesto podľa zisťovania v druhom štvrťroku 2015.

Rozdiely sú výsledkom cien práce a materiálu, výrazne ich ovplyvňujú aj zmeny vo výmenných kurzoch mien. V rebríčku sú náklady prepočítané na americké doláre porovnávané s priemernými nákladmi na daný typ budovy vo východnom Anglicku.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Diskusia (0 reakcií)

Našli ste u nás zaujímavé články?

Pridajte si ich na svoj web pomocou spravodajského widgetu

Realitná inzercia

Byty v projekte APOLLIS, Prievozská ul.

Byty v projekte APOLLIS, Prievozská ul. HERRYS ponúka na predaj posledné voľné byty na najvyššom poschodí v projekte APOLLIS - dostupná lokalita na Prievozskej ulici. Ceny od 100 790 EUR.

PROJEKT NOBELOVA, BA III

PROJEKT NOBELOVA, BA III Výstavba jedinečného projektu NOBELOVA pokračuje! Výmery voľných bytov začínajú od 37,36 m2. Byty sú vybavené v štandarde s možnosťou kúpy park. státia.

Byty Devín - pozor, začiatok výstavby!

Byty Devín - pozor, začiatok výstavby! Výhodná ponuka: 3 a 4-izbové byty v rodinných domoch s vlastnými záhradami, terasami a parkovacími miestami v cene vo vyhľadávanej lokalite BA – Devín.

Ideálne orientované pozemky Nová Dedinka

Ideálne orientované pozemky Nová Dedinka Ponúkame stavebné pozemky s vlastným jazerom a lesoparkom v obci Nová Dedinka iba 3 km od Bernolákova. Ceny pozemkov už od 39 900 € s DPH.

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Špecialisti na úvery a nehnuteľnosti

Špecialisti na úvery a nehnuteľnosti Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

ZLATÉ KRÍDLO,konečne SMART byty v Krasňanoch

ZLATÉ KRÍDLO,konečne SMART byty v Krasňanoch Byty pre Vás staviame a následne aj spravujeme. Inteligencia znamená nízke prevádzkové náklady. Použite materiály sú TOP.Obhliadky od júla 2016. Tešíme sa...

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Pridať inzerát