Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Nehnuteľnosti po roku 2016

19.01.2016 | Michal Padych

Názor | „So far so good.“ Tak si dovolím zhodnotiť roky od začiatku dekády po koniec roka 2015 v odvetví nehnuteľností. Rekordne nízke úrokové sadzby podporené silnými dávkami kvantitatívneho uvoľňovania na prvý pohľad pomohli a transakcie v nehnuteľnostiach rýchlo rástli. Ako sa však vyvinie situácia po roku 2016?

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Blog Michala PadychaBlog Michala Padycha

V oblasti developmentu rezidenčných nehnuteľností pôsobím prakticky celú profesionálnu kariéru, momentálne som zodpovedný za takmer všetky rezidenčné projekty v Penta Investments na Slovensku. Budem písať o spoločenskej a individuálnej funkcii rezidenčných nehnuteľností, ako aj ich o budúcnosti či vývoji na trhu. Prečítajte si aj ďalšie blogposty.

Ekonomická nestabilita a migrácia kapitálu

Relatívne silný rast v Spojených štátoch na jednej strane a rozkývaný rast v Európe na strane druhej znamená, že vznikajú dve oblasti s rozdielnymi cyklami monetárnej politiky.

Rastúce úrokové sadzby v Spojených štátoch môžu znamenať rastúci dolár, ktorý následne spôsobí problémy pre dolárových dlžníkov najmä v rozvíjajúcich sa krajinách. Nestabilita síce bude na vzostupe, ale som presvedčený, že rast úrokových sadzieb nebude rýchly. Dokonca si myslím, že nízke úrokové sadzby budú s nami oveľa dlhšie ako si myslíme. Možno už ako „new normal“.

Druhým dôležitým ekonomickým faktorom je skutočnosť, že rozvojové trhy prestavajú rásť tak rýchlo ako po minulé roky. Niektoré budú trpieť nízkymi cenami komodít, niektoré silným dolárom, niektoré poklesom exportu a globálneho obchodu a niektoré kombináciou všetkých spomenutých. Následkom bude, že mnoho mien rozvíjajúcich sa krajín začne devalvovať, čo bude znamenať, že firmy tu nebudú investovať v objemoch z minulosti a začnú meniť svoje zameranie späť na rozvinuté trhy.

Hľadanie investičných príležitostí s požadovanou výnosnosťou bude čoraz náročnejšie

Čo však firmy nájdu na rozvinutých trhoch? Okrem silnejšieho konkurenčného prostredia alebo stále hroziacej deflácie vo výrobe, budú musieť čeliť najmä nízkym yields. Profitabilita firiem tak začne klesať a tlak na marže bude rásť. Keď k tomu pripočítame už teraz napnuté pracovné trhy, rastúce mzdové náklady budú ukrajovať z profitu ešte viac.

Ak teda doteraz chcela firma zarábať povedzme 13 % ročne, onedlho bude akceptovať aj 10 %. Všetky tieto faktory budú mať aj priamy vplyv na akciové trhy, ktoré v kombinácií slabnúcich fundamentov (profitabilitia), ako aj chýbajúcich podporných nástrojov (kvantitatívne uvoľňovanie) nebudú mať dôvody na silné rasty ako v minulosti.

Čo to všetko znamená pre nehnuteľnosti v roku 2016?

Pre realitný trh sú to však dobré správy. Pretože nižšie yields z nehnuteľností už nebudú považované za až taký „zlý“ deal. V časoch „zero-rate-trap“ a „global-savings-glut“ zarábať povedzme 5 až 7 % v „income producing deal“ je dobrý výsledok.

Špeciálne v kombinácií s možnosťou fixácie yieldu na relatívne dlhodobé obdobie, s dobrým profilom rizika, s možnosťou umiestniť veľký absolútny objem do investície, a k tomu ešte tak jednoducho. Objem peňazí do nehnuteľností tak narastie. A bude rásť aj v strednodobom horizonte, ak sa potvrdí predpoklad dlhodobo nižších úrokových sadzieb a problémov na strane dopytu v iných odvetviach ekonomiky.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Tagy Blog Michala Padycha, Názory, Realitné názory

Realitná inzercia

PREDAJ - 4i byt v Starom Meste BA

PREDAJ - 4i byt v Starom Meste BA HERRYS exkluzívne predáva 4i byt 150 m2 s veľkou 55 m2 terasou. Nadštandardné vybavenie a prémiová lokalita nehnuteľnosti v blízkosti Horského parku.

Bývanie pre váš každodenný úsmev

Bývanie pre váš každodenný úsmev HERRYS exkluzívne ponúka na predaj byty v projekte NOBELOVA. Dostupné bývanie pre každého. V ponuke 2i až 4i byty v poslednej etape projektu za výborné ceny.

Moderné alebo klasické domy Dedinka

Moderné alebo klasické domy Dedinka Vyberte si moderný alebo klasický 4-izbový bungalov v lokalite s vlastným jazerom a lesoparkom. Ceny domov už od 157 tis. EUR.

Nové byty v Podunajských Biskupiciach

Nové byty v Podunajských Biskupiciach 1 až 4 izbové byty v dobrej cene na Kazanskej ulici, v bratislavskej Vrakuni

VILADOMY MARIANKA

VILADOMY MARIANKA 4-izbové byty vo viladome s vlastnou záhradou, terasou a dvomi parkovacími miestami v cene bytu. Nepremeškajte predpredajovú zľavu 5000 EUR z cenníkovej ceny!

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe Doprajte si luxus v Malých Karpatoch. Ponúkame 11 RD poskytujúcich dokonalé súkromie a bezpečnosť v obľúbenej a vyhľadávanej lokalite Bratislava – Koliba.

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Prenájom 2-izbového mezonetu v Eurovea 850€

Prenájom 2-izbového mezonetu v Eurovea 850€ Smart Brokers vám ponúka na prenájom pekný 2-izbový mezonet s výľadom na Dunaj. Cena za energie a služby je 200€. Možnosť prenájmu aj parkovacieho miesta.

Luxusne-Reality.sk

REB - REAL PARTNERS Predávate, prenajímate alebo kupujete luxusnú nehnuteľnosť? Využite naše služby. Navštívte www.luxusne-reality.sk

Pridať inzerát