Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Nehnuteľnosti po roku 2016

19.01.2016 | Michal Padych

Názor | „So far so good.“ Tak si dovolím zhodnotiť roky od začiatku dekády po koniec roka 2015 v odvetví nehnuteľností. Rekordne nízke úrokové sadzby podporené silnými dávkami kvantitatívneho uvoľňovania na prvý pohľad pomohli a transakcie v nehnuteľnostiach rýchlo rástli. Ako sa však vyvinie situácia po roku 2016?

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Blog Michala PadychaBlog Michala Padycha

V oblasti developmentu rezidenčných nehnuteľností pôsobím prakticky celú profesionálnu kariéru, momentálne som zodpovedný za takmer všetky rezidenčné projekty v Penta Investments na Slovensku. Budem písať o spoločenskej a individuálnej funkcii rezidenčných nehnuteľností, ako aj ich o budúcnosti či vývoji na trhu. Prečítajte si aj ďalšie blogposty.

Ekonomická nestabilita a migrácia kapitálu

Relatívne silný rast v Spojených štátoch na jednej strane a rozkývaný rast v Európe na strane druhej znamená, že vznikajú dve oblasti s rozdielnymi cyklami monetárnej politiky.

Rastúce úrokové sadzby v Spojených štátoch môžu znamenať rastúci dolár, ktorý následne spôsobí problémy pre dolárových dlžníkov najmä v rozvíjajúcich sa krajinách. Nestabilita síce bude na vzostupe, ale som presvedčený, že rast úrokových sadzieb nebude rýchly. Dokonca si myslím, že nízke úrokové sadzby budú s nami oveľa dlhšie ako si myslíme. Možno už ako „new normal“.

Druhým dôležitým ekonomickým faktorom je skutočnosť, že rozvojové trhy prestavajú rásť tak rýchlo ako po minulé roky. Niektoré budú trpieť nízkymi cenami komodít, niektoré silným dolárom, niektoré poklesom exportu a globálneho obchodu a niektoré kombináciou všetkých spomenutých. Následkom bude, že mnoho mien rozvíjajúcich sa krajín začne devalvovať, čo bude znamenať, že firmy tu nebudú investovať v objemoch z minulosti a začnú meniť svoje zameranie späť na rozvinuté trhy.

Hľadanie investičných príležitostí s požadovanou výnosnosťou bude čoraz náročnejšie

Čo však firmy nájdu na rozvinutých trhoch? Okrem silnejšieho konkurenčného prostredia alebo stále hroziacej deflácie vo výrobe, budú musieť čeliť najmä nízkym yields. Profitabilita firiem tak začne klesať a tlak na marže bude rásť. Keď k tomu pripočítame už teraz napnuté pracovné trhy, rastúce mzdové náklady budú ukrajovať z profitu ešte viac.

Ak teda doteraz chcela firma zarábať povedzme 13 % ročne, onedlho bude akceptovať aj 10 %. Všetky tieto faktory budú mať aj priamy vplyv na akciové trhy, ktoré v kombinácií slabnúcich fundamentov (profitabilitia), ako aj chýbajúcich podporných nástrojov (kvantitatívne uvoľňovanie) nebudú mať dôvody na silné rasty ako v minulosti.

Čo to všetko znamená pre nehnuteľnosti v roku 2016?

Pre realitný trh sú to však dobré správy. Pretože nižšie yields z nehnuteľností už nebudú považované za až taký „zlý“ deal. V časoch „zero-rate-trap“ a „global-savings-glut“ zarábať povedzme 5 až 7 % v „income producing deal“ je dobrý výsledok.

Špeciálne v kombinácií s možnosťou fixácie yieldu na relatívne dlhodobé obdobie, s dobrým profilom rizika, s možnosťou umiestniť veľký absolútny objem do investície, a k tomu ešte tak jednoducho. Objem peňazí do nehnuteľností tak narastie. A bude rásť aj v strednodobom horizonte, ak sa potvrdí predpoklad dlhodobo nižších úrokových sadzieb a problémov na strane dopytu v iných odvetviach ekonomiky.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Tagy Blog Michala Padycha, Názory, Realitné názory

Našli ste u nás zaujímavé články?

Pridajte si ich na svoj web pomocou spravodajského widgetu

Realitná inzercia

3i apartmán 61m2 v projekte Nový Ružinov

3i apartmán 61m2 v projekte Nový Ružinov Exkluzívne ponúkame na predaj 3 izbový apartmán v novej časti Ružinova s výmerou 61 m2 za 128 870 EUR. Bezproblémová dostupnosť do mesta, aj na dunajskú hrádzu

PREDAJ - Záhorské sady, od 821 m2, BA IV

PREDAJ - Záhorské sady, od 821 m2, BA IV HERRYS predáva pozemky v najexkluzívnejšej časti Záhorskej Bystrice s výmerami od 821 m2 a 184 725 €. Pre viac informácií volajte na tel. číslo 0948 217 888.

Nové byty v Podunajských Biskupiciach

Nové byty v Podunajských Biskupiciach 1 až 4 izbové byty v dobrej cene na Kazanskej ulici, kolaudácia - koniec roka 2016.

Nové byty v Dúbravke - TUJETOIN

Nové byty v Dúbravke -  TUJETOIN Výborná občianska vybavenosť a pestré možnosti trávenia voľného času v blízkosti Devínskej Kobyly zaručujú pohodové bývanie - 2.etapa, 1-3 izb. byty

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova Kancelárie štandardu A v budovách so zelenou - BREEAM certifikáciou. Reprezentatívne priestory, výhodná lokalita, maximálne pohodie, široká paleta služieb.

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Moderné bývanie neďaleko Bratislavy

Moderné bývanie neďaleko Bratislavy • Ružová ulica - Senec • 3-izbový byt s vlastným kúrením • podlahová plocha bytu 64 m2 + terasa 10 m2 • tichá novovybudovaná lokalita

Pridať inzerát