Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Pozrite si miesta, kam sa nedostanete ani vlakom zadarmo

03.11.2014 | Ján Filip | © 2014 News and Media Holding

Bezplatné vlaky pre študentov alebo dôchodcov nútia štát pridávať nové spoje. Od decembra grafikon počíta s miernym posilnením vlakovej dopravy. To sa však už nebude týkať viac než tridsiatky tratí, na ktorých železnice v uplynulých rokoch zastavili premávku. Návrh nového cestovného poriadku nepočíta s obnovením dopravy na žiadnej z nich. TREND.sk pripravil prehľad a fotogalériu 33 tratí alebo úsekov bez osobnej dopravy. Snímky sú z rokov 2011-2013.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Tagy

železnice

Pred veľkým rušením dopravy na lokálnych tratiach v roku 2003 obsluhovali železnice na Slovensku podľa prepočtov TRENDU viac než 3 500 kilometrov tratí. Dnes Železničná spoločnosť Slovensko vozí cestujúcich len na vyše 2 900 kilometroch. Veľká väčšina z tratí bez osobných vlakov je stále prejazdná a doprava by sa teoreticky dala obnoviť. Málokto to však očakáva a niektoré stanice už vyzerajú napríklad tak ako táto budova v národnostne zmiešanej obci Neded, kde kedysi končievala lokálka zo Šale...

Šaľa – Neded (okres Šaľa), 19 kmZdroj: Ján Filip

...alebo táto zastávka v Žihárci na tej istej trati. Ešte treba upozorniť, že prevádzkovanie vlakov funguje v réžii Železničnej spoločnosti Slovensko a infraštruktúru - koľajnice alebo stanice - majú na starosti ŽSR.

 

Šaľa – Neded (okres Šaľa), 19 kmZdroj: Ján Filip

Nie všetky stanice však postihol takýto postupný rozklad. Na niektorých tratiach zrušili osobnú dopravu len nedávno a vôbec nevyzerajú byť zdevastované. Ako napríklad táto stanica v obci Hatalov na zemplínskej trati Bánovce nad Ondavou – Veľké Kapušany. Na veľkej časti takýchto tratí stále funguje nákladná železničná doprava.

Bánovce nad Ondavou – Veľké Kapušany (okres Michalovce), 26 kilometrovZdroj: Ján Filip

Niekedy železnice rušili osobnú dopravu napriek tomu, že predtým ŽSR do trate investovali. Už klasickým príkladom je trať Spišské Vlachy – Spišské Podhradie. Po povodni v roku 2010 ešte opravili poškodený most cez Hornád za 1,1 milióna eur. Zrekonštruované dielo otváral minister Ján Figeľ rok a pol predtým, než za jeho nástupcu Jána Počiatka Železničná spoločnosť Slovensko zastavila vlakovú dopravu.

Spišské Vlachy – Spišské Podhradie, 8 kilometrovZdroj: Ján Filip

Niektoré trate sú síce ešte stále v správe ŽSR, ale žiaden vlak by sa tam už nedostal, pretože zarástli vegetáciou alebo vytrhali koľajnice. Takto dopadla napríklad 26-kilometrová trať z Komárna do Kolárova alebo päťkilometrový úsek trate Plavecké Podhradie – Plavecký Mikuláš pri Malých Karpatoch (na snímke). Takisto je už veľmi dlho neprejazdná aj trať z Turne nad Bodvou do maďarskej Tornanádasky. Zrušenie trate (ktoré napríklad umožňuje rozpredať príslušné pozemky) je však administratívne zdĺhavý proces.

Zohor - Plavecký Mikuláš (okres Malacky), 35 kmZdroj: Ján Filip

No a posledná skupina tratí sú také, ktoré už z pohľadu zákona traťami nie sú. Konkrétne medzi ne patria bývalé železnice Rimavská Sobota – Poltár, Kvetoslavov – Šamorín alebo Devínske Jazero – Stupava. Ministerstvo dopravy ich v uplynulých rokoch vyradilo zo siete a namiesto nich sa (v niektorých prípadoch) plánujú cyklotrasy. Kto by sa chcel po týchto bývalých tratiach prejsť už dnes pešo, musel sa by sa brodiť vysokou trávou a predierať krovinami. Koľajnice často už úplne zmizli. Prejsť sa po nich a zmapovať ich je malé dobrodružstvo.

Kvetoslavov – Šamorín (okres Dunajská Streda), 5 km, bývaláZdroj: Ján Filip

Fotografie takmer každej z tratí bez osobnej dopravy na celom Slovensku sú zaradené vo fotogalérii. Môžete si zároveň prečítať viac o ich osudoch.

Tému o situácii na železniciach, plánoch Regiojetu a o tom, čo budú spoločnosť stáť „vlaky zadarmo“ zas nájdete v aktuálnom vydaní TRENDU 43/2014.

TREND 43/2014

TREND 43/2014

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Tagy železnice

Našli ste u nás zaujímavé články?

Pridajte si ich na svoj web pomocou spravodajského widgetu

Realitná inzercia

Hájpark II v Petržalke - posledný byt

Hájpark II v Petržalke - posledný byt Projekt je výnimočný tým, že je celý obkolesený lesom. Flexibilné byty, tiché prostredie a park s jazierkom. Cena posledného voľného bytu - 179 173 €.

Projekt Nový Ružinov

Projekt Nový Ružinov Exkluzívne ponúkame byty na predaj v projekte Nový Ružinov. Výmery od 27,88 m2 do 75,30 m2, každý byt má loggiu alebo terasu.

Ideálne orientované pozemky Nová Dedinka

Ideálne orientované pozemky Nová Dedinka Ponúkame stavebné pozemky s vlastným jazerom a lesoparkom v obci Nová Dedinka iba 3 km od Bernolákova. Ceny pozemkov už od 39 900 € s DPH.

ZLATÉ KRÍDLO,konečne SMART byty v Krasňanoch

ZLATÉ KRÍDLO,konečne SMART byty v Krasňanoch Byty pre Vás staviame a následne aj spravujeme. Inteligencia znamená nízke prevádzkové náklady. Použite materiály sú TOP.Obhliadky od júla 2016. Tešíme sa...

Kvalitné pozemky za dostupné ceny!

Kvalitné pozemky za dostupné ceny! U nás si vyberie každý. Ceny už od 90€/m² s DPH. Prvá etapa sa pýši počtom 91 pozemkov s ideálnou veľkosťou od 507 - 682 m². Bývaj v Našom Bernolákove.

Alej Hrušov

Alej Hrušov Predaj stavebných pozemkov s kompletnými IS na výstavbu rodinných domov, pozemky od 500 - 1200 m² v peknom prostredí dunajskej hrádze v Kalinkove.

Exkluzívne bývanie s výhľadom - Javorinská

Exkluzívne bývanie s výhľadom - Javorinská 3-podlažný radový RD 150m2 po kvalitnej rekonštrukcii. Tichá lokalita. Moderný interiér. Udržiavaná záhrada 436m2, garáž. Cena: 415000€ Bez poplatku pre RK.

Nové 2 - 3 izb. byty v obci Hviezdoslavov.

Nové 2 - 3 izb. byty v obci Hviezdoslavov. Pokoj i krásu vidieckeho života, pár kilometrov od hlavného mesta. Toto prináša bytový projekt Hviezdne bývanie. V cene už od 50500,-EUR.

Pridať inzerát