Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Pozrite si miesta, kam sa nedostanete ani vlakom zadarmo

03.11.2014 | Ján Filip | © 2014 News and Media Holding

Bezplatné vlaky pre študentov alebo dôchodcov nútia štát pridávať nové spoje. Od decembra grafikon počíta s miernym posilnením vlakovej dopravy. To sa však už nebude týkať viac než tridsiatky tratí, na ktorých železnice v uplynulých rokoch zastavili premávku. Návrh nového cestovného poriadku nepočíta s obnovením dopravy na žiadnej z nich. TREND.sk pripravil prehľad a fotogalériu 33 tratí alebo úsekov bez osobnej dopravy. Snímky sú z rokov 2011-2013.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Tagy

železnice

Pred veľkým rušením dopravy na lokálnych tratiach v roku 2003 obsluhovali železnice na Slovensku podľa prepočtov TRENDU viac než 3 500 kilometrov tratí. Dnes Železničná spoločnosť Slovensko vozí cestujúcich len na vyše 2 900 kilometroch. Veľká väčšina z tratí bez osobných vlakov je stále prejazdná a doprava by sa teoreticky dala obnoviť. Málokto to však očakáva a niektoré stanice už vyzerajú napríklad tak ako táto budova v národnostne zmiešanej obci Neded, kde kedysi končievala lokálka zo Šale...

Šaľa – Neded (okres Šaľa), 19 kmZdroj: Ján Filip

...alebo táto zastávka v Žihárci na tej istej trati. Ešte treba upozorniť, že prevádzkovanie vlakov funguje v réžii Železničnej spoločnosti Slovensko a infraštruktúru - koľajnice alebo stanice - majú na starosti ŽSR.

 

Šaľa – Neded (okres Šaľa), 19 kmZdroj: Ján Filip

Nie všetky stanice však postihol takýto postupný rozklad. Na niektorých tratiach zrušili osobnú dopravu len nedávno a vôbec nevyzerajú byť zdevastované. Ako napríklad táto stanica v obci Hatalov na zemplínskej trati Bánovce nad Ondavou – Veľké Kapušany. Na veľkej časti takýchto tratí stále funguje nákladná železničná doprava.

Bánovce nad Ondavou – Veľké Kapušany (okres Michalovce), 26 kilometrovZdroj: Ján Filip

Niekedy železnice rušili osobnú dopravu napriek tomu, že predtým ŽSR do trate investovali. Už klasickým príkladom je trať Spišské Vlachy – Spišské Podhradie. Po povodni v roku 2010 ešte opravili poškodený most cez Hornád za 1,1 milióna eur. Zrekonštruované dielo otváral minister Ján Figeľ rok a pol predtým, než za jeho nástupcu Jána Počiatka Železničná spoločnosť Slovensko zastavila vlakovú dopravu.

Spišské Vlachy – Spišské Podhradie, 8 kilometrovZdroj: Ján Filip

Niektoré trate sú síce ešte stále v správe ŽSR, ale žiaden vlak by sa tam už nedostal, pretože zarástli vegetáciou alebo vytrhali koľajnice. Takto dopadla napríklad 26-kilometrová trať z Komárna do Kolárova alebo päťkilometrový úsek trate Plavecké Podhradie – Plavecký Mikuláš pri Malých Karpatoch (na snímke). Takisto je už veľmi dlho neprejazdná aj trať z Turne nad Bodvou do maďarskej Tornanádasky. Zrušenie trate (ktoré napríklad umožňuje rozpredať príslušné pozemky) je však administratívne zdĺhavý proces.

Zohor - Plavecký Mikuláš (okres Malacky), 35 kmZdroj: Ján Filip

No a posledná skupina tratí sú také, ktoré už z pohľadu zákona traťami nie sú. Konkrétne medzi ne patria bývalé železnice Rimavská Sobota – Poltár, Kvetoslavov – Šamorín alebo Devínske Jazero – Stupava. Ministerstvo dopravy ich v uplynulých rokoch vyradilo zo siete a namiesto nich sa (v niektorých prípadoch) plánujú cyklotrasy. Kto by sa chcel po týchto bývalých tratiach prejsť už dnes pešo, musel sa by sa brodiť vysokou trávou a predierať krovinami. Koľajnice často už úplne zmizli. Prejsť sa po nich a zmapovať ich je malé dobrodružstvo.

Kvetoslavov – Šamorín (okres Dunajská Streda), 5 km, bývaláZdroj: Ján Filip

Fotografie takmer každej z tratí bez osobnej dopravy na celom Slovensku sú zaradené vo fotogalérii. Môžete si zároveň prečítať viac o ich osudoch.

Tému o situácii na železniciach, plánoch Regiojetu a o tom, čo budú spoločnosť stáť „vlaky zadarmo“ zas nájdete v aktuálnom vydaní TRENDU 43/2014.

TREND 43/2014

TREND 43/2014

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Tagy železnice

Realitná inzercia

PREDAJ - 4i byt v Starom Meste BA

PREDAJ - 4i byt v Starom Meste BA HERRYS exkluzívne predáva 4i byt 150 m2 s veľkou 55 m2 terasou. Nadštandardné vybavenie a prémiová lokalita nehnuteľnosti v blízkosti Horského parku.

Projekt Nový Ružinov 3. fáza

Projekt Nový Ružinov 3. fáza HERRYS exkluzívne ponúka na predaj nadštandardne vybavené byty a apartmány v 3. fáze úspešného projektu Nový Ružinov. Kuchynská linka so spotrebičmi v cene.

Moderné alebo klasické domy Dedinka

Moderné alebo klasické domy Dedinka Vyberte si moderný alebo klasický 4-izbový bungalov v lokalite s vlastným jazerom a lesoparkom. Ceny domov už od 157 tis. EUR.

Nové byty v Podunajských Biskupiciach

Nové byty v Podunajských Biskupiciach 1 až 4 izbové byty v dobrej cene na Kazanskej ulici, v bratislavskej Vrakuni

Prenájom 2-izbového mezonetu v Eurovea 850€

Prenájom 2-izbového mezonetu v Eurovea 850€ Smart Brokers vám ponúka na prenájom pekný 2-izbový mezonet s výľadom na Dunaj. Cena za energie a služby je 200€. Možnosť prenájmu aj parkovacieho miesta.

Nový luxusný 4-izbový mezonet v Rovinke

Nový luxusný 4-izbový mezonet v Rovinke Tento nový byt so záhradkou musíte vidieť. Nachádza blízko jazera v rodinnom dome s 3 bytmi. Dom bol kolaudovaný v 2016. V cene bytu sú aj 2 parkovacie miesta.

Galvaniho Dvory - 2. etapa v predaji

Galvaniho Dvory - 2. etapa v predaji Využite skvelú ponuku zvýhodnených cien na prvých 25 bytov s kvalitným štandardom a pivničnou kobkou v cene. Zistite viac!

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova Kancelárie štandardu A v budovách so zelenou - BREEAM certifikáciou. Reprezentatívne priestory, výhodná lokalita, maximálne pohodie, široká paleta služieb.

Moderné bývanie neďaleko Bratislavy

Moderné bývanie neďaleko Bratislavy • Ružová ulica - Senec • 3-izbový byt s vlastným kúrením • podlahová plocha bytu 64 m2 + terasa 10 m2 • tichá novovybudovaná lokalita

Pridať inzerát