Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Pozrite si miesta, kam sa nedostanete ani vlakom zadarmo

03.11.2014 | Ján Filip | © 2014 News and Media Holding

Bezplatné vlaky pre študentov alebo dôchodcov nútia štát pridávať nové spoje. Od decembra grafikon počíta s miernym posilnením vlakovej dopravy. To sa však už nebude týkať viac než tridsiatky tratí, na ktorých železnice v uplynulých rokoch zastavili premávku. Návrh nového cestovného poriadku nepočíta s obnovením dopravy na žiadnej z nich. TREND.sk pripravil prehľad a fotogalériu 33 tratí alebo úsekov bez osobnej dopravy. Snímky sú z rokov 2011-2013.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Tagy

železnice

Pred veľkým rušením dopravy na lokálnych tratiach v roku 2003 obsluhovali železnice na Slovensku podľa prepočtov TRENDU viac než 3 500 kilometrov tratí. Dnes Železničná spoločnosť Slovensko vozí cestujúcich len na vyše 2 900 kilometroch. Veľká väčšina z tratí bez osobných vlakov je stále prejazdná a doprava by sa teoreticky dala obnoviť. Málokto to však očakáva a niektoré stanice už vyzerajú napríklad tak ako táto budova v národnostne zmiešanej obci Neded, kde kedysi končievala lokálka zo Šale...

Šaľa – Neded (okres Šaľa), 19 kmZdroj: Ján Filip

...alebo táto zastávka v Žihárci na tej istej trati. Ešte treba upozorniť, že prevádzkovanie vlakov funguje v réžii Železničnej spoločnosti Slovensko a infraštruktúru - koľajnice alebo stanice - majú na starosti ŽSR.

 

Šaľa – Neded (okres Šaľa), 19 kmZdroj: Ján Filip

Nie všetky stanice však postihol takýto postupný rozklad. Na niektorých tratiach zrušili osobnú dopravu len nedávno a vôbec nevyzerajú byť zdevastované. Ako napríklad táto stanica v obci Hatalov na zemplínskej trati Bánovce nad Ondavou – Veľké Kapušany. Na veľkej časti takýchto tratí stále funguje nákladná železničná doprava.

Bánovce nad Ondavou – Veľké Kapušany (okres Michalovce), 26 kilometrovZdroj: Ján Filip

Niekedy železnice rušili osobnú dopravu napriek tomu, že predtým ŽSR do trate investovali. Už klasickým príkladom je trať Spišské Vlachy – Spišské Podhradie. Po povodni v roku 2010 ešte opravili poškodený most cez Hornád za 1,1 milióna eur. Zrekonštruované dielo otváral minister Ján Figeľ rok a pol predtým, než za jeho nástupcu Jána Počiatka Železničná spoločnosť Slovensko zastavila vlakovú dopravu.

Spišské Vlachy – Spišské Podhradie, 8 kilometrovZdroj: Ján Filip

Niektoré trate sú síce ešte stále v správe ŽSR, ale žiaden vlak by sa tam už nedostal, pretože zarástli vegetáciou alebo vytrhali koľajnice. Takto dopadla napríklad 26-kilometrová trať z Komárna do Kolárova alebo päťkilometrový úsek trate Plavecké Podhradie – Plavecký Mikuláš pri Malých Karpatoch (na snímke). Takisto je už veľmi dlho neprejazdná aj trať z Turne nad Bodvou do maďarskej Tornanádasky. Zrušenie trate (ktoré napríklad umožňuje rozpredať príslušné pozemky) je však administratívne zdĺhavý proces.

Zohor - Plavecký Mikuláš (okres Malacky), 35 kmZdroj: Ján Filip

No a posledná skupina tratí sú také, ktoré už z pohľadu zákona traťami nie sú. Konkrétne medzi ne patria bývalé železnice Rimavská Sobota – Poltár, Kvetoslavov – Šamorín alebo Devínske Jazero – Stupava. Ministerstvo dopravy ich v uplynulých rokoch vyradilo zo siete a namiesto nich sa (v niektorých prípadoch) plánujú cyklotrasy. Kto by sa chcel po týchto bývalých tratiach prejsť už dnes pešo, musel sa by sa brodiť vysokou trávou a predierať krovinami. Koľajnice často už úplne zmizli. Prejsť sa po nich a zmapovať ich je malé dobrodružstvo.

Kvetoslavov – Šamorín (okres Dunajská Streda), 5 km, bývaláZdroj: Ján Filip

Fotografie takmer každej z tratí bez osobnej dopravy na celom Slovensku sú zaradené vo fotogalérii. Môžete si zároveň prečítať viac o ich osudoch.

Tému o situácii na železniciach, plánoch Regiojetu a o tom, čo budú spoločnosť stáť „vlaky zadarmo“ zas nájdete v aktuálnom vydaní TRENDU 43/2014.

TREND 43/2014

TREND 43/2014

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Tagy železnice

Našli ste u nás zaujímavé články?

Pridajte si ich na svoj web pomocou spravodajského widgetu

Realitná inzercia

PROJEKT NOBELOVA 2, BA III

PROJEKT NOBELOVA 2, BA III 2. etapa projektu NOBELOVA je na 80% vypredaná! Výmery voľných bytov začínajú od 39,71 m2. Byty sú vybavené v štandarde s možnosťou kúpy park. státia.

Bývajte tam, kde to máte radi

Bývajte tam, kde to máte radi V Bratislave vzniká nová mestská štvrť. Spoločnosť HERRYS ponúka exkluzívne projekt NOVÝ RUŽINOV! Byty a apartmány s výmerami od 27,88 m2 do 75,30 m2.

Byty Devín - pozor, začiatok výstavby!

Byty Devín - pozor, začiatok výstavby! Výhodná ponuka: 3 a 4-izbové byty v rodinných domoch s vlastnými záhradami, terasami a parkovacími miestami v cene vo vyhľadávanej lokalite BA – Devín.

Ideálne orientované pozemky Nová Dedinka

Ideálne orientované pozemky Nová Dedinka Ponúkame stavebné pozemky s vlastným jazerom a lesoparkom v obci Nová Dedinka iba 3 km od Bernolákova. Ceny pozemkov už od 39 900 € s DPH.

Na predaj krásny 54m2 2-izbový byt Ružinove

Na predaj krásny 54m2 2-izbový byt Ružinove Byt je kompletne zrekoštruovaný a pekne zariadený. Nachádza sa v tichej lokalite s kompletnou občianskou vybavenosťou a možnosťou bezproblémového parkovania.

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova Kancelárie štandardu A v budovách so zelenou - BREEAM certifikáciou. Reprezentatívne priestory, výhodná lokalita, maximálne pohodie, široká paleta služieb.

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Pridať inzerát