Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Veľkí stavbári spomalili, Bratislava sa drží

17.09.2014 | Katarína Šebejová | © 2014 News and Media Holding

Pokles stavebnej aktivity v lete avizovali TRENDU výrobcovia stavebných materiálov, predovšetkým cementu či muriva. Zdôvodňovali ho najmä teplou zimou, ktorá začiatok výstavby hlavne v segmente budov posunula na skoršie obdobie.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Údaje Štatistického úradu SR o vývoji stavebnej produkcie tieto informácie už len potvrdili. Výkony stavbárov v júli klesli na necelých 415 miliónov eur a po zohľadnení cenových zmien boli medziročne nižšie o 5,7 percenta. Najvýraznejší, bezmála 15-percentný výpadok mala inžinierska výstavba, ktorá hodnotou nepresiahla 110 miliónov eur.

Hoci júlová produkcia v segmente bytových a nebytových budov dosiahla zatiaľ najvyššie úrovne v tomto roku, obe línie zaznamenali medziročný pokles v dynamike výstavby o 3,6 percenta.

Zrealizované práce na bytoch mali pritom len o necelých sedem miliónov eur nižšiu hodnotu ako práce na inžinierskych stavbách. Výstavba nových síce spomalila takmer o desať percent, ale tento prepad zmiernili opravy a údržba bytových domov, medziročne vyššie o 7,5 percenta. Pripadla na ne viac ako tretina z celkových júlových prác na bytoch.

Stavebná produkcia v zahraničí narástla v júni o pätinu, na necelých 25 miliónov eur.

Bratislava sa drží

Sedemmesačná stavebná produkcia má hodnotu takmer 2,3 miliardy eur a je medziročne slabšia o 2,7 percenta. Zamestnanosť neklesla ani o percento, ale medzi skupinami podnikov sú diferencie.

Priemerný počet pracovníkov sa najviac zvýšil vo firmách, ktoré majú do 20 zamestnancov, pričom ich stavebná produkcia zostala na úrovni vlaňajška.

Nezmenil sa u živnostníkov, ktorí však už majú produkciu nižšiu oproti vlaňajšku. Najväčšie úbytky v produkcii i v zamestnanosti mali podniky, v ktorých je od 250 do 499 zamestnancov, čo znamená, že dopyt je stále nízky.

Realizované výkony významne stúpli len stredným firmám, zamestnávajúcim od 50 do 250 ľudí. Významnejší pokles zaznamenali aj odvetvoví lídri v skupine podnikov, ktoré majú viac ako päťsto zamestnancov. Mali by ich zamestnávať dopravné stavby v strede a na východe Slovenska, ktoré namiesto rastúcej dynamiky výkony spomaľujú.

Na západe Slovenska drží stavbárov i producentov stavebných materiálov predovšetkým hlavné mesto. A vymyká sa severozápad Bratislavy, v ktorom sa výstavba skoncentrovala na dlhší čas. Rastie tu obchodné centrum Bory Mall, ku ktorému zjednoduší príjazd križovatka s kruhovým objazdom na Hodonínskej ulici v Lamači. Dokončená má byť začiatkom októbra pri nákladoch tri milióny eur.

V Dúbravke sa v zemi zakladá Kaufland a jeho výstavbu ako generálny dodávateľ zastrešuje Istrofinal zo Žiliny. Oproti Kauflandu dostavuje Assyx z Bratislavy areál Autocentra pre spoločnosť Group one finance, v ktorej akcionárom predsedá Jirko Malchárek.

A električkovú trať na úseku Hanulova – Pri Kríži za 8,2 milióna eur (bez DPH) už opravuje organizačná zložka pražského Metrostavu. Kamenivo či betónové zmesi tu na viaceré objekty dodáva Alas Slovakia z rakúskej skupiny Asamer.

Pozrite si vývoj stavebnej produkcie v prehľadnom grafe.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy stavebná produkcia

Diskusia (0 reakcií)

Realitná inzercia

PREDAJ - Záhorské sady, od 806 m2, BA IV

PREDAJ - Záhorské sady, od 806 m2, BA IV HERRYS predáva pozemky v najexkluzívnejšej časti Záhorskej Bystrice s výmerami od 806 m2 a 181 350 €. Pre viac informácií volajte na tel. číslo 0948 217 888.

Najvýhodnejšie ceny pre najrýchlejších

Najvýhodnejšie ceny pre najrýchlejších Zahájili sme predaj 3. fázy projektu Nový Ružinov. Ceny sú opäť veľmi priaznivé a v úvode predaja najvýhodnejšie. Rozhodnúť sa rýchlo sa preto oplatí.

Moderné alebo klasické domy Dedinka

Moderné alebo klasické domy Dedinka Vyberte si moderný alebo klasický 4-izbový bungalov v lokalite s vlastným jazerom a lesoparkom. Ceny domov už od 157 tis. EUR.

Nové byty v Podunajských Biskupiciach

Nové byty v Podunajských Biskupiciach 1 až 4 izbové byty v dobrej cene na Kazanskej ulici, v bratislavskej Vrakuni

VILADOMY MARIANKA

VILADOMY MARIANKA 4-izbové byty vo viladome s vlastnou záhradou, terasou a dvomi parkovacími miestami v cene bytu. Nepremeškajte predpredajovú zľavu 5000 EUR z cenníkovej ceny!

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe Doprajte si luxus v Malých Karpatoch. Ponúkame 11 RD poskytujúcich dokonalé súkromie a bezpečnosť v obľúbenej a vyhľadávanej lokalite Bratislava – Koliba.

Jarabinky - Nové bývanie v Ružinove

Jarabinky - Nové bývanie v Ružinove Vyberte si z našej ponuky bytov, od 1-izbových, cez 2-izbové, 3-izbové až po 4-izbové byty. Nové 3-izbové byty s pivničnou kobkou od 148 000 €! Zistite viac.

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova Kancelárie štandardu A v budovách so zelenou - BREEAM certifikáciou. Reprezentatívne priestory, výhodná lokalita, maximálne pohodie, široká paleta služieb.

Pridať inzerát