Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

5 hlavných trendov na trhu s bývaním v roku 2015

28.12.2015 | Ľuboš Mistrík | © 2015 News and Media Holding

Ak sme vlani na tomto mieste hovorili o čoraz rýchlejšom predaji bytov a hroziacom nafukovaní realitnej bubliny, v závere roka 2015 je téma ešte o čosi aktuálnejšia. Štatistiky ukazujú prudký nárast predaja nových bytov nielen v Bratislave, čo vedie k rekordným číslam novej výstavby. Okrem toho ožívajú developerské projekty, ktoré boli ešte pred pár rokmi nepredstaviteľné. Čo všetko hýbalo rezidenčným trhom za uplynulých dvanásť mesiacov?

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

1. Lacné hypotéky a zdražujúce byty

Dve prepojené nádoby. Hypotéky už síce v porovnaní s predošlým rokom nezlacneli, no stále sa držia na rekordne nízkych úrovniach niekde okolo dvojpercentného ročného úroku. Samo osebe to motivuje ľudí nakupovať, zadlžovať sa a premýšľať o presťahovaní sa z prenájmu do vlastného. Svojim dielom prispieva aj zlepšujúca sa ekonomická situácia a rast HDP.

Realitná bublina - ilustračnéZdroj: Duncan Rawlison, Flickr

Silnejší dopyt prirodzene ústi v nárast cien. V oficiálnych štatistikách centrálnej banky ešte zdražovanie až tak nevidno, no najmä druhé etapy starších projektov prichádzajú s vyššími cenovkami ako predtým. Na trhu sa čoraz viac hovorí o nafukovaní realitnej bubliny, i keď je to v porovnaní so situáciou z roku 2008 pokojné a zatiaľ sa nerozbehol masívny nákup ani zo strany investorov.

2. Rekordné predaje

Prirodzene, tento dopyt si všímajú developeri, ktorí urýchlene oprašujú staršie projekty alebo nakupujú nové pozemky, aby stihli zachytiť hlad kupujúcich. Za prvé tri kvartály 2015 sa v Bratislave predalo toľko bytov ako za celý rok 2014 a novostavby hojným tempom pribúdajú v Košiciach či Banskej Bystrici a developeri testujú aj menšie trhy.

Apollis - vizualizáciaZdroj: Macho, s.r.o.

Nárast novej výstavby už vidno nielen na pribúdajúcich žeriavoch v slovenských mestách, ale aj v oficiálnych štatistikách. Na jar sa začalo stavať najviac bytov od rekordného roku 2008, množstvo vydaných stavebných povolení narástlo medziročne o 40 percent. Zatiaľ to ešte nevidno v počte dokončených bytov, no už v najbližšom roku sa určite výraznejšie prejaví.

3. Pribúdajú megaprojekty

Oživenie megaprojektov si ešte pred pár rokmi vedel predstaviť len málokto. Tento rok sa ich však vo verbálnej rovine rozmrazilo niekoľko a niektoré sa aj reálne začali stavať. Bratislavské nábrežie získava vďaka Zuckermandelu úplne iný výraz, juh Petržalky sa s pomocou Slnečníc mení z jedného veľkého pola na novú štvrť. Okrem toho možno blízko centra mesta očakávať výstavbu vežiakov v rámci projektu Čulenova. Buduje sa už aj Stein na rozhraní Starého a Nového Mesta.

Zuckermandel - vizualizáciaZdroj: J&T Real Estate

Nielen Bratislava ale výrazne zmení svoj vzhľad. Najmä v Košiciach pribúda množstvo nových projektov, okrem ďalších etáp Novej terasy je to Park Anička, Rezidencia pri Radnici, Panoráma a ďalšie. Výber nového bývania je v súčasnosti ozaj široký.

4. Nezmyselné poplatky a zdržania

Jednou z nekonečne diskutovaných tém v realitnom biznise je zdĺhavé schvaľovanie projektov a chaotické udeľovanie povolení. Samospráva a developeri tu často nie sú partnermi, ale skôr nepriateľmi, čo ústi v zdržania a v konečnom dôsledku aj predraženia bytov. Tento rok pribudol ďalší poplatok, ktorý mal pôvodne urobiť poriadok vo vyvolaných investíciách.

Investori mali formou jasne stanoveného poplatku z plochy budúcej výstavby prispieť na rozvoj obce v konkrétnej lokalite. Z ambície podliehajúcej schváleniu v národnom parlamente sa však práve poslancami stala len ďalšia daň zaťažujúca investorov, aj to iba veľkých. Združenie IUR vypočítalo, že sa to premietne do cien bytov až vo výške niekoľko tisíc eur na byt.

5. Luxusné bývanie

Zlepšujúca sa ekonomická situácia i nahromadený dopyt vo všetkých príjmových kategóriách vedie k rastúcemu dopytu aj po luxusnom bývaní. Nie je výnimkou vidieť projekty, kde štvorcový meter siaha až k 4-tisíc eur, čo bola donedávna hodnota známa len z čias realitného boomu. V Bratislave sa takto ponúka napríklad Bezručova Residence – kompletná rekonštrukcia niekdajšej známej nemocnice v centre mesta. Možno očakávať, že pribudnú i ďalšie novostavby najvyššieho štandardu.

Bezručova Residence - vizualizácia Bezručovej 3Zdroj: Bezručova Invest

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy 5 udalostí 2014

Diskusia (0 reakcií)