Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Aj Nitre chýbajú byty. Projekt s 220 nájomnými jednotkami postaví mesto

28.01.2020, 11:38 | vp | © 2020 News and Media Holding

Mesto Nitra rozbieha nájomné štartovacie byty pre mladé rodiny. Po rekonštrukcii ubytovne na jednoduché byty sa radnica rozhodlo postaviť vo vlastnej réžii komplex s 220 bytmi. Aktuálne primátor podpísal zmluvu s lokálnou firmou, ktorá má projekt zhotoviť za takmer 18 miliónov eur.

  • Tlačiť
  • 1

Dostupnosť bývania sa v súčasnosti naprieč Slovenskom sťažuje, môže za to sprísňovanie úverových podmienok zo strany Národnej banky Slovenska (NBS) a dlhoročný pokrízový výpadok novej výstavby.

Samosprávy riešia aj nedostatok nájomných bytov, v Nitre sa ich za posledných 20 rokov podľa údajov radnice postavilo iba 750. Krajské mesto pritom zvýšený nápor zažíva aj s príchodom investície automobilky Jaguar. 

Nové byty na Čermáni

Bývanie sa stáva nedostupným pre čoraz väčšiu skupinu obyvateľov, najmä pre mladých ľudí. Podľa štatistiky NBS sa v Nitre priemerná cena bývania zvýšila o vyše 60 percent.

Začiatkom roku 2016 bola priemerná cena nehnuteľností 551 eur za štvorcový meter, v treťom kvartáli vlaňajška už 888 eur. Reálne sa ceny najmä v nových projektoch pohybujú ešte vyššie. 

Neprehliadnite

Výstavbu nájomného bývania si nitriansky primátor Marek Hattas dal ako jednu zo svojich priorít. Nedávno mesto schválilo zámer výstavby 220 bytov na Tehelnej ulici. Koncom minulého roka to odobrilo aj zastupiteľstvo. 

„Primátor Marek Hattas podpísal zmluvu na výstavbu 220 nájomných bytov na Tehelnej s firmou, ktorá vyhrala súťaž – stále je to však málo, preto si súčasné vedenie mesta dalo výstavbu nájomných bytov za jednu zo svojich priorít,“ uvádza pre TREND Reality hovorca mesta Tomáš Holúbek.

Nové nájomné bývanie vznikne na Čermáni na pozemku mesta, ktorý 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Dynamik, nájomné bývanie, Nitra, Vladimír Vikor, výstavba