Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Ako je to so štátnym príspevkom pre mladých

12.01.2016 | Eva Špaňová, hypotekárna špecialistka

Chcem s partnerkou požiadať o hypotekárny úver so štátnym príspevkom pre mladých, pretože spĺňame zákonom stanovené podmienky pre jeho priznanie. Oslovili sme niekoľko bánk a zistili sme, že každá banka pristupuje k jeho priznaniu rôzne. Chceli sme len vedieť, aké budú naše mesačné splátky a aká bude výška. Myslím si, že to môže výrazne ovplyvniť výšku nesplatenej istiny po 5 rokoch.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Na prvý pohľad sa môže zdať, že štátny príspevok pre mladých sa v každej banke uplatňuje rovnako. Ale nie je to tak. Jednotný prístup využívajú banky pri posudzovaní, či klient spĺňa nárok na jeho získanie, t. j. vek od 18 do 34 rokov vrátane (pred dovŕšením 35. narodenín) a maximálny hrubý mesačný príjem za minulý kalendárny rok žiadateľa o úver, respektíve priemer hrubých mesačných príjmov viacerých spolužiadateľov, ten sa stanovuje sa na každý kalendárny štvrťrok.

1. Rozdiel – vek spolužiadateľa

V prípade spolužiadateľov, ktorí nárok na štátny príspevok nespĺňajú kvôli veku, majú banky dva možné prístupy riešenia. Väčšina bánk by v tomto prípade štátny príspevok neposkytla, avšak sú na trhu aj banky, ktoré akceptujú ručiteľa staršieho ako 35 rokov a štátny príspevok by tak žiadateľ o úver získal.

2. Rozdiel – maximálna výška úveru

Podľa Zákona o bankách je možné poskytnúť štátny príspevok na hypotéky do sumy najviac 50 000 eur a zároveň do výšky 70% z hodnoty nehnuteľnosti. Niektoré banky klientom poskytujú príspevok aj nad tento rámec, čo je pre žiadateľov výhodné.

3. Rozdiel – zníženie úroku

Taktiež platí, že štátny príspevok banky ponúkajú aj formou zníženia úrokovej sadzby o PERCENTO, ktoré sa môže každoročne meniť v závislosti od schváleného zákona o štátnom rozpočte. Od zavedenia štátneho príspevku pre mladých je "zľava" stále vo výške 3%. V súčasnosti je tak prakticky možné, že finálna úroková sadzba sa pohybuje už na úrovni okolo 0% p. a.. 

Klient by si mal overiť, či je jeho úver úročený úrokovou sadzbou pred odpočítaním štátneho príspevku (3%), alebo až po jeho uplatnení. Je to dôležité kvôli znižovaniu istiny úveru počas prvých piatich rokov splácania. Inak povedané, čím vyššou úrokovou sadzbou je úver úročený, o to vyšší zostatok istiny je po prvých piatich rokoch, nakoľko zo splátky splácate viac úrokov a menej istiny. 

Pri rovnakej úrokovej sadzbe, napr. 3% p. a. a rovnakej výške príspevku (v súčasnosti 3% na výšku úveru napr. 50 000 eur) sa môže stať, že jedna banka bude úver úročiť pôvodnými 3%, kým ďalšia banka "0% p. a.". Samozrejme existuje aj kompromis.  

Pozor na porovnávanie

Ak by ste porovnávali iba znižovanie istiny za prvých päť rokov, nebol by váš výber banky objektívny, nakoľko pri porovnaní treba rátať s viacerými dôležitými faktormi, ako je napríklad poplatok za poskytnutie úveru, ale aj mesačná splátka. Rozdiel v mesačnej splátke môže spôsobiť najmä rôzna výška úrokovej sadzby ako aj rozdiely vo výške úveru na ktorý je príspevok poskytnutý jednotlivými bankami.  

V každom prípade vám pri výbere správnej hypotéky pre mladých odporúčam využiť služby skúseného hypotekárneho špecialistu, ktorý sa vyzná v spleti štátneho príspevku pre mladých. Pri výbere banky pomôže a porovná, čo pri ktorej banke ušetríte a čo by nebolo pre vás výhodné. 

Vždy je vhodné urobiť prepočet "šitý" na konkrétnu situáciu. Akákoľvek zmena výšky úveru, príp. zlepšenia či zhoršenia bonity klienta by mohla mať zásadný vplyv na výsledok, a tým na výber banky. 

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.       

Prečítajte si ďalšie odpovede z tejto témy poradne Prečítajte si ďalšie odpovede zo všetkých tém poradne Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných)

BSG

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Tagy hypotekárna poradňa, poradňa

Realitná inzercia

Posledný byt v projekte APOLLIS

Posledný byt v projekte APOLLIS HERRYS ponúka na predaj posledný voľný byt v projekte APOLLIS - 3i byt, 96 m2 na 6.p. V cene kuchynská linka,umývačka riadu,podlahy a sanita. Bývajte Q1 2017.

PREDAJ - 2i byt v BA, 57 m2 - Kazanská ul.

PREDAJ - 2i byt v BA, 57 m2 - Kazanská ul. HERRYS exkluzívne ponúka na predaj 2i byt s balkónom v Podunajských Biskupiciach. Byt má výborne dispozičné riešenie a orientáciu na tichú stranu. 109 000 €

Nové byty v Podunajských Biskupiciach

Nové byty v Podunajských Biskupiciach 1 až 4 izbové byty v dobrej cene na Kazanskej ulici, v bratislavskej Vrakuni

VILADOMY MARIANKA

VILADOMY MARIANKA 4-izbové byty vo viladome s vlastnou záhradou, terasou a dvomi parkovacími miestami v cene bytu. Nepremeškajte predpredajovú zľavu 5000 EUR z cenníkovej ceny!

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe Doprajte si luxus v Malých Karpatoch. Ponúkame 11 RD poskytujúcich dokonalé súkromie a bezpečnosť v obľúbenej a vyhľadávanej lokalite Bratislava – Koliba.

REB.sk predaj 3 izb.byt,Dunajská,Staré mesto

REB.sk predaj 3 izb.byt,Dunajská,Staré mesto REB.SK ponúka na predaj 3 izbový byt, Dunajská ulica, Staré mesto, BA I.Úžitková plochu 82,18 m2 + loggia o výmere 4,82m2 + pivnica 2,52 m2.

Jarabinky - 2.fáza v predaji

Jarabinky - 2.fáza v predaji Nenechajte si ujsť uvádzacie ceny na prvých 20 bytov v Ružinove. V Jarabinkách si nájdete nové bývanie podľa vašich predstáv.

REB.sk predaj 3 izb.byt,Dunajská,Staré mesto

REB.sk predaj 3 izb.byt,Dunajská,Staré mesto REB.SK ponúka na predaj 3 izbový byt, Dunajská ulica, Staré mesto, BA I.Úžitková plochu 82,18 m2 + loggia o výmere 4,82m2 + pivnica 2,52 m2.

Pridať inzerát