Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako postaviť dom, v ktorom je takmer každý byt v rohu? Tu je riešenie

29.11.2019, 15:00 | Karol Klanic

Svetová architektúra | Od polovice októbra sa sťahujú nájomníci do poslednej, najjužnejšej z troch veží 420 Kent Avenue vo Williamsburgu v Brooklyne, najľudnatejšej, rýchlo sa rozvíjajúcej newyorskej mestskej časti. Komplex navrhli ODA-Architecture, ktorí nedávno získali striebornú medailu World Architecture News ako architektonická firma roka.

  • Tlačiť
  • 1

Architekti dospeli k asymetrickému tvaru týchto budov so sklenou reflexnou fasádou. Pozostávajú z hranolov rôznej výšky, rôznych rozmerov, ktoré sú vysunuté poza obvodové línie alebo sú za ne vsunuté.

Hranoly pripomínajú naukladané kartóny. Priestory medzi nimi využili ako terasy. Má ich každý štvrtý byt, čo Eran Chen, vedúci architekt ODA-Architecture, označil za nadštandard vo výškovej budove.

Nájomníkov určil žreb v lotérii

O tvare budov rozhodla potreba vytvoriť čo najviac žiadaných rohových bytov. Projektanti dosiahli, že takýchto bytov je v komplexe až osemdesiat percent.

Tretia veža v 420 Kent AvenueZdroj: Albert Vecerka

Otvára sa z nich panoráma od Sochy Slobody, cez blízky Williamsburský most po manhattanské dominanty na východe. Navrhli ich s ôsmimi až dvanástimi bytmi na poschodí vo dvoch pôdorysných typoch, zrkadlovo obrátených k strednej osi.

Dvadsaťdvapodlažné veže mali byť podľa pôvodnej predstavy o šesť poschodí nižšie. V definitívach vytvorili 857 nájomných bytov s plochou vyše 23 tisíc štvorcových metrov, pätinu tvoria byty v prístupných cenách.

Tretia veža v 420 Kent AvenueZdroj: Lore Croghan

Menší podiel takýchto bytov prideľovali vybraným záujemcom troch príjmových skupín, ktorí 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy svetová architektúra