Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Americké domy v zúfalstve

09.12.2010, 13:30 | Martin Labanc | © 2010 News and Media Holding

Za tento rok klesli ich hodnoty až o 1,7 bilióna dolárov

  • Tlačiť
  • 5

Podľa spoločnosti Zillow Inc., ktorá v Spojených štátoch spracováva dáta o cenách nehnuteľností, klesli ich hodnoty za tento rok o celkovú sumu 1,7 bilióna dolárov. Informuje o tom agentúra Bloomberg.

Hlavné príčiny poklesu vidia analytici najmä v rastúcom počte zabavených nehnuteľností a uplynutí lehôt rôznych daňových úľav. Tohtoročný prepad je dokonca vyšší ako minuloročné údaje, ktorých záporné čísla sa zastavili na hodnote 1,05 bilióna dolárov.

Ďalším spúšťačom poklesu bol zvyšujúci sa počet klientov, ktorých dlhy pri hypotekárnych úveroch prevýšili samotnú hodnotu splácanej nehnuteľnosti. Percento majiteľov domov s tzv. záporným kapitálom dosiahol v treťom štvrťroku 23,2 percenta. Aj pri tomto údaji sú čísla vyššie oproti vlaňajšku. Koncoročné hodnoty sa vtedy vyšplhali na úroveň 21,8 percenta.

Pozitívnejšie správy sa však neočakávajú ani v najbližšej budúcnosti. „Koncoročná miera zabavených nehnuteľností, ktorá dosahuje najvyššie čísla v histórii v kombinácii s čoraz vyššou zadlženosťou, nedáva lepšie vyhliadky minimálne do prvej polovice roku 2011,“ približuje negatívny vývoj Stan Humphries, hlavný ekonóm spoločnosti Zillow.

Negatívne očakávania zároveň S. Humphiers opiera o fakt, podľa ktorého viac ako jeden bilión dolárov z tohtoročných prepadov cien nehnuteľností pochádza z jeho druhej polovice.

Zhoršujúca situácia sa podľa National Association of Retailors pretavila do nižších cien domov, ktorých priemerná výška bola v roku 2010 na úrovni 170 500 dolárov. Pred rokom sa pohybovali priemerne v hladine 172-tisíc dolárov.

Pokles cien nehnuteľností zaznamenali analytici v drvivej väčšine sledovaných miest. Zo 129 zmapovaných oblastí sa hodnoty domov zvýšili len v 31 z nich. Medzi oblasti s optimistickými údajmi sa napríklad zaradili mestá ako Boston, či San Diego.

Ilustračné foto - Flickr

  • Tlačiť
  • 5