Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Apartmány na Donovaloch o tretinu lacnejšie

18.08.2009, 00:05 | Ľuboš Mistrík | © 2009 News and Media Holding

Necelých 80 rekreačných bytov vo výpredaji, dôvodom je stagnácia trhu.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy

apartmány

Spomalený dopyt na realitnom trhu najviac zastihol víkendové byty, ktoré sa kupujú ako druhé bývanie, prípadne na investíciu. To vedie ich investorov k výrazným zlacňovaniam, pre viac než tretinové sa rozhodla spoločnosť JPM Holding v prípade svojho rozostaveného projektu Panoráma Donovaly.

Dnes sa ceny pohybujú okolo 1 200 eur/m2 s daňou. Umožnilo ich aj preceňovanie stavebných nákladov smerom nadol, kvôli čomu sa však oneskorí dokončenie. „Pre zásadnú úpravu cien sme sa rozhodli z dôvodu slabého predaja,“ hovorí Mikuláš Janovský, člen predstavenstva holdingu. Firma ešte na jeseň minulého roka urobila aj viaceré zmeny v príprave projektu a nanovo nacenila stavebné práce. „Financujúca Tatra banka ostáva,“ hovorí M. Janovský.

Cenníky sa upravovali z pôvodných vyše 1 900 eur za štvorcový meter na terajších niečo vyše 1 200. V projekte sú rozľahlejšie dvoj- až štvorizbové apartmány, najmenší teraz stojí necelých 99-tisíc eur. Podľa oficiálnej webstránky je predaných 13 víkendových bytov z celkovej kapacity 78 a časť je predrezervovaná. „Cenami sme takmer na úrovni samotnej realizácie,“ priznáva člen predstavenstva.

Menil sa aj predajca projektu, ktorým bola pôvodne bratislavská realitná kancelária Iuris, tá už v projekte niekoľko mesiacov nefiguruje. Apartmány si predáva investor sám, z dôvodu, že pri „takomto objeme predaja na to stačíme“.

V samotnom projekte došlo len k minimálnym zmenám, pri svahu lyžiarskeho strediska Park Snow v časti Záhradište vyrastú tri päťpodlažné domy s parkovaním v podzemí. Zmeny v cene prác, ako aj spomalenie výstavby sa však premietnu do oneskorenia dokončenia – Panoráma má byť hotová na jar 2010 namiesto tohtoročného leta.

Stavebníkom je žilinská spoločnosť Ekostav-Slovakia, s ňou investor naďalej spolupracuje. Stavebná firma buduje aj obchodné centrum Hrad v centre Žiliny a ďalší apartmánový projekt na Donovaloch – Triangel.

Investorskou firmou založenou špeciálne na účel výstavby projektu Panoráma je Ing. Jozef Varga spol. s r.o. Za ňou stojí polovičným podielom správcovský a projektový JPM Holding, ktorý sa zaoberá developmentom priemyselných stavieb a infraštruktúry, ale aj administratívou a obytnými komplexmi.

Členovia predstavenstva holdingu sú zároveň spoločníkmi firmy Land Danubia, ktorá podľa denníka SME ešte v roku 2007 kupovala reštituované pozemky neďaleko Zvolena.

Vizualizácia – JPM Holding

  • Tlačiť
  • 1

Tagy apartmány