Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Architekti ukázali, ako si predstavujú novú podobu Luníka IX

08.08.2017, 05:01 | Tomáš Vašuta | © 2017 News and Media Holding

Ukázať, že aj najproblematickejšie košické sídlisko môže mať lákavú podobu, ktorá by pritiahla nových obyvateľov. To bolo cieľom urbanisticko-architektonickej súťaže na novú podobu košického sídliska Luník IX. Jej výsledky sú známe a mesto avizuje, že sa nové nápady bude snažiť zapracovať do praxe.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Súťaž zorganizovalo mesto Košice v spoluprácu s Mestskou časťou Košice – Sídlisko Luník IX, neziskovou organizáciou ETP Slovensko – Centrum pre udržateľný rozvoj a odborným garantom – Slovenskou komorou architektov. Predmetom bolo nájsť taký návrh sídliska, ktorý by zahŕňal existujúcu a plánovanú zástavbu aj nové návrhy objektov na bývanie.

Nové smerovanie

Návrhy mali zo sídliska urobiť udržateľný a fungujúci celok, normálne začlenený do štruktúry mesta. Doterajšie skúsenosti totiž ukázali, že osemposchodová zástavba sa neosvedčila. „Na sídlisku je potrebné vyriešiť problém bytovej otázky a to nielen jednorazovou výstavbou nových nájomných bytov pre obyvateľov sídliska, ale najmä novým, invenčným a udržateľným riešením, ktoré nasmeruje Luník IX k vyššej kvalite a bude pozitívne vplývať na spôsob života jeho obyvateľov,“ konštatovalo mesto.

Neprehliadnite

Cieľom bolo vytvoriť také podmienky, aby si obyvatelia Luníka IX mohli v spolupráci s miestou organizáciou pomôcť sami, bez vplyvu na rozpočet mesta. Do súťaže sa prihlásilo 24 tímov. Porota nakoniec vyberala z desiatich návrhov. Víťazom sa stal autorský tím v zložení Oto Nováček, Zuzana Capková, Marek Trebula, Patrik Bartas, Kristína Bogárová, Jakub Budaj.

Uvádzanie do praxe

Ich návrh zaujal najmä prestavbou obytných domov na základe variabilného skeletového systému umožňujúceho výstavbu od jednoduchých objektov až po viacpodlažné štruktúry rozmanitých foriem. „Víťazný kolektív rešpektoval existujúcu cestnú sieť, ale pre zlepšenie integrácie sídliska ju doplnil novým napojením sídliska na štvorprúdovú komunikáciu v bode križovatky Trieda KVP – Jedlíkova,“ hodnotila podľa portálu Archinfo.sk víťazný návrh porota.

Návrhy, ktoré vzišli zo súťaže, nemajú zostať len na papieri. Mesto plánuje nápady zapracovať do riešenia urbanistickej štúdie sídliska. Len pre doplnenie, architektonická súťaž na riešenie bývania rómskej komunity bola u nás prvá svojho druhu. Skúsenosti s obdobnými súťažami na úrovni má hlavne Leopoldov.

Výsledky súťaže

1. miesto - ocenené cenou 1 400 €

Návrh autorského tímu: Oto Nováček, Zuzana Capková, Marek Trebula, Patrik Bartas, Kristína Bogárová, Jakub Budaj

Návrh nového modelu sídliska Luník IX.

2. miesto - ocenené cenou 800 €

Návrh autorského tímu: Michal Gerda, Lucia Kostrubová

Návrh nového modelu sídliska Luník IX.

3. miesto - ocenené cenou 500 €

Návrh autorského tímu: Miriam Vyšňovská, Lenka Halčáková, Veronika Bruncková, Peter Špiesz

Návrh nového modelu sídliska Luník IX.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Tagy architektonická súťaž, Luník IX

Realitná inzercia

Projekt NOBELOVA 3, BA III

Projekt NOBELOVA 3, BA III HERRYS ponúka na predaj byty v poslednej etape úspešného projektu Nobelova. Krásne byty s výhľadom na Malé Karpaty, v blízkosti zeleného parku - od 87 233 EUR.

Nobelova - obchodné priestory

Nobelova - obchodné priestory HERRYS ponúka na predaj obchodné priestory v projekte Nobelova. Rozbehnite svoje podnikanie na skvelom mieste - ceny od 43 236 EUR bez DPH.

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

KRÁSNE RODINNÉ BÝVANIE - ZÁHORSKÁ BYSTRICA

KRÁSNE RODINNÉ BÝVANIE  - ZÁHORSKÁ BYSTRICA Vyberte si bývanie v nádhernom byte s vlastnou predzáhradkou, v byte s balkónom a lodžiou, či byte na najvyššom poschodí s veľkou terasou v príjemnej lokalite.

POSLEDNÉ DVA BYTY ZA ZVÝHODNENÉ CENY!KRAMÁRE

Moderná novostavba na Kramároch. Výborná príležitosť na bývanie v lukratívnej lokalite. Všetky informácie o projekte Vám poskytneme v našej RK.

Hľadáte priestory pre nové možnosti?

Hľadáte priestory pre nové možnosti? Ponúkame na predaj a prenájom nebytové a obchodné priestory v priamom centre Bratislavy – Námestie SNP 15 – roh námestia SNP a Kamenného nám.

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova Kancelárie štandardu A v budovách so zelenou - BREEAM certifikáciou. Reprezentatívne priestory, výhodná lokalita, maximálne pohodie, široká paleta služieb.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Pridať inzerát