Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Bašternákova bytovka v Novom Meste získala stavebné povolenie

06.07.2016, 00:01 | Ľuboš Mistrík | © 2016 News and Media Holding

Uprostred vrcholiacej politickej kauzy okolo odvolávania ministra vnútra získava projekt jemu blízkeho podnikateľa Ladislava Bašternáka stavebné povolenie. Bytovka na rohu ulíc Vajnorská a Odbojárov v Bratislave prechádza zmenami už od roku 2009, proti výstavbe boli obyvatelia i mestská časť. Investor však projekt napokon úplne prekreslil.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Po novom tak neďaleko národného tenisového centra, zimného štadióna či budúceho futbalového stánku vyrastie šesťpodlažná bytovka s 88 bytovými jednotkami, z čoho polovica bude bytov a druhá polovica apartmánov. Najvyššie podlažia budú ustúpené.

Znižovala sa i zastavaná plocha, z 1 800 na 1 550 m2, taktiež klesla celková plocha všetkých podlaží, z 13-tisíc na 9 700 štvorcov. Parkovanie pre 81 áut zabezpečí jedno podzemné podlažie, čomu sa investor dlho bránil, napokon tejto požiadavke ustúpil.

Viacero prekreslení

„V priebehu piatich rokov sme zorganizovali šesť verejných stretnutí s obyvateľmi, a hoci rokovania s investorom neboli jednoduché, podarilo sa nám významne okresať plánovanú stavbu a dosiahnuť viaceré benefity pre miestnych obyvateľov,“ hovorí starosta Rudolf Kusý.

Zmenami prešla fasáda, ktorá podľa aktuálnych vizualizácií sľubuje obklad, projekt odstúpil od chodníka na Vajnorskej, čím ho rozšíril, na nároží križovatky vzniknú obchodné priestory. Okrem toho pribudol vnútroblok a výška rešpektuje okolitú zástavbu.

Bytový dom na Vajnorskej - jeden z pôvodných návrhovZdroj: KLM Group

Projekt známeho podnikateľa získal územné rozhodnutie na jeseň, stavebné povolenie tento rok v júni. Podľa tohto dokumentu je výstavbu potrebné ukončiť do konca roka 2018.

Plánovaná výstavba sa menila v priebehu rokov viackrát, pôvodne tu malo vzniknúť viac než sto bytov a k tomu prislúchajúci počet parkovacích miest. Výška mala dosahovať deväť nadzemných podlaží, parkovanie malo byť riešené na povrchu.

„Miestni obyvatelia však celkom pochopiteľne boli proti takejto výstavbe a proti projektu spísali petíciu,“ hovorí R. Kusý. Aktualizovaný zámer dostal aj úplne odlišnú architektúru.

Známe mená

Investor projektu L. Bašternák kúpil bývalú základnú školu spolu s pozemkami v roku 2009 za 1,5 milióna eur od mestskej časti v dražbe. Stalo sa tak po tom, čo ju samospráva chcela priamo predať firme L.S. Trading za 1,39 milióna, no tá pri výzve na zaplatenie kúpnej ceny od kúpy odstúpila.

Bytový dom na Vajnorskej - jeden z pôvodných návrhovZdroj: KLM Group

Dražby sa potom zúčastnili tri subjekty, prihadzovali dva a nehnuteľnosť napokon získala firma Balax zastúpená L. Bašternákom. Zápisnica ďalších zúčastnených neuvádza.

Podnikateľ má za sebou viacero developerských projektov v hlavnom meste. Najznámejšie je Bonaparte na hradnom vŕšku, kde vzniklo približne 40 veľkometrážnych bytov. V jednom z nich býva premiér Robert Fico, nedávno sa tu konal protest.

Architektúru Bonaparte i pripravovaného projekt na Vajnorskej navrhol architekt Ľubomír Hurajt. Je zároveň autorom L. Bašternákovej vily a projektantom prestavby historickej budovy na Gorkého ulici.

Za ňou stojí Matúš Výboh, medializovaný ako jeden zo sponzorov vládnej strany Smer. Rovnaký architekt navrhoval aj dom Jána Počiatka, bývalého ministra dopravy a predtým financií.

Protest pred BonaparteZdroj: Marián Biel

Skupina firiem a ľudí okolo L. Bašternáka spolu s ministrom vnútra Róbertom Kaliňákom čelí v posledných mesiacoch veľkej kritike a medializácii v súvislosti s podozrením na daňové podvody a vyplácanie mnohomiliónových vratiek DPH.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Tagy Kaliňák, odvolanie, Sulík

Realitná inzercia

PREDAJ - Záhorské sady, od 992 m2, BA IV

PREDAJ - Záhorské sady, od 992 m2, BA IV HERRYS predáva pozemky v najexkluzívnejšej časti Záhorskej Bystrice s výmerami od 992 m2 a 218 240 €. Pre viac informácií volajte na tel. číslo 0948 217 888.

Ponuka bytov v Panorama City

Ponuka bytov v Panorama City HERRYS ponúka na predaj a prenájom byty v rezidenčnom projekte Panorama City. Pozrite si našu ponuku bývania s krásnym výhľadom na Bratislavu.

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja Neprehliadnite poslednú etapu predaja nových 3-izbových a 4-izbových bytov v Čerešniach. Bývajte už o rok!

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova Kancelárie štandardu A v budovách so zelenou - BREEAM certifikáciou. Reprezentatívne priestory, výhodná lokalita, maximálne pohodie, široká paleta služieb.

Pozemky pre priemysel a logistiku, Pezinok

Pozemky pre priemysel a logistiku, Pezinok Novovybudovaný prevádzkovo-skladový areál, 23 ha, všetky inžinierske siete a cesta na hranici pozemku. EIA, územné rozhodnutie. Prvý investor pred výstavbou.

Pridať inzerát