Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Berlín bojuje o výstavbu na bývalom letisku

14.05.2014, 14:11 | ds | ČTK

V Berlíne silnie kampaň proti plánovanej zástavbe časti areálu bývalého letiska Tempelhof, ktoré teraz slúži ako obľúbený park. Podľa radnice by na okraji plochy mali vyrásť nové nájomné byty, kancelárske budovy a nová mestská knižnica.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Odporcovia projektu sa však obávajú, že plán mesta je iba prvým krokom k úplnému zastavaniu zeleného areálu. Usilujú sa preto o zamietnutie projektu v regionálnom referende, ktoré sa uskutoční súbežne s európskymi voľbami 25. mája.

Prevádzka na letisku Tempelhof blízko mestského centra sa skončila v roku 2008. Odvtedy slúži tristohektárový areál ako obľúbené miesto pre rekreáciu. Po bývalých ranvejách jazdia stovky ľudí na bicykloch a kolieskových korčuliach, na zelených plochách medzi dráhami si rozkladajú pikniky. Vo východnej časti areálu vyrástla spoločná záhrada, kde si obyvatelia priľahlej štvrte Neukölln pestujú vlastnú zeleninu.

Podľa plánov berlínskej radnice by mali byť okraje areálu zastavané, väčšina plochy letiska by zostala nedotknutá. Mesto predpokladá, že by väčšinu zástavby mali tvoriť lacné nájomné byty pre mladé rodiny a sociálne slabších ľudí.

„Od roku 2010 sa počet obyvateľov Berlína zvýšil o 130-tisíc. Očakávame, že v nasledujúcich desiatich rokoch vzrastie o ďalších dvestotisíc ľudí. A musíme byť pripravení poskytnúť im miesto na bývanie,“ argumentuje Michael Müller z magistrátu.

Odporcovia projektu sa obávajú, že nová výstavba zničí súčasný ráz tempelhofského letiska, už len preto, že podľa plánov by jej mala padnúť za obeť záhradkárska kolónia. Varujú tiež, že by sa nová zástavba mohla v budúcnosti rozšíriť aj do centrálnej časti areálu. „Ľudia, ktorí tu žijú, nemajú žiadne iné zelené plochy na trávenie voľného času,“ tvrdí aktivista Felix Herzog.

TempelhofZdroj: Flickr

Občianske združenie, ktoré bojuje za zrušenie projektu, v týchto dňoch zosilňuje plagátovú kampaň v uliciach Berlína. Zároveň začalo do schránok v nemeckej metropole rozosielať vlastné noviny upozorňujúce na riziká projektu.

Výstavba na bývalom letisku by podľa zámeru mala stáť 620 miliónov eur. Podľa združenia vzhľadom na aktuálne skúsenosti s predlžovanou a predražujúcou sa stavbou nového Letiska Willyho Brandta na južnom okraji Berlína možno očakávať, že náklady by boli napokon výrazne vyššie.

Odporcovia projektu preto referendum predstavujú aj ako formu zúčtovania s nepopulárnym primátorom Klausom Wowereitom, ktorého štvorročné volebné obdobie je v polovici.

K. Wowereit čelí práve pre problémy s novým letiskom častej kritike a odporcovia výstavby na Tempelhofe to využívajú. „Zverili by ste tomuto mužovi ešte jedno letisko?“ pýta sa jeden z plagátov s primátorovým portrétom, ktoré sú viditeľné v uliciach nemeckej metropoly.

Letisko Tempelhof má pre Berlín veľký symbolický význam. Vybudované bolo v období nacizmu, čomu zodpovedá aj architektúra. Kľúčovú úlohu zohralo počas leteckého mostu, ktorým spojenci udržovali pri živote západné zóny Berlína od júna 1948 do mája 1949, keď na ne sovietska okupačná správa uvalila pozemnú blokádu.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Diskusia (0 reakcií)

Realitná inzercia

Projekt Nový Ružinov 3. fáza

Projekt Nový Ružinov 3. fáza HERRYS exkluzívne ponúka na predaj nadštandardne vybavené byty a apartmány v 3. fáze úspešného projektu Nový Ružinov. Kuchynská linka so spotrebičmi v cene.

Chete predať nehnuteľnosť? My vieme ako

Chete predať nehnuteľnosť? My vieme ako Poraďte sa zdarma, akú hodnotu má dnes vaša nehnuteľnosť a získajte pri jej predaji čo najviac!

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

POSLEDNÉ DVA BYTY ZA ZVÝHODNENÉ CENY!KRAMÁRE

Moderná novostavba na Kramároch. Výborná príležitosť na bývanie v lukratívnej lokalite. Všetky informácie o projekte Vám poskytneme v našej RK.

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova Kancelárie štandardu A v budovách so zelenou - BREEAM certifikáciou. Reprezentatívne priestory, výhodná lokalita, maximálne pohodie, široká paleta služieb.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Alej Hrušov

Alej Hrušov Predaj stavebných pozemkov s kompletnými IS na výstavbu rodinných domov, pozemky od 500 - 1200 m² v peknom prostredí dunajskej hrádze v Kalinkove.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese. Na predaj vynikajúco riešený, štýlový 4izb. byt s terasou. Situovaný na prestížnej adrese, Pribinova ulica, v projekte KONDOMÍNIUM v Bojniciach.

Pridať inzerát