Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bratislava ide stavať nájomné byty

08.08.2013, 11:00 | Daniel Suchý | © 2013 News and Media Holding

Mesto zrekonštruuje ubytovňu pri Patrónke, stavať chce v Rači a Vrakuni

  • Tlačiť
  • 1

Hlavné mesto sa púšťa do riešenia nedostatku sociálnych nájomných bytov. Napriek búrlivej výstavbe v meste sa totiž bývanie pre mladé rodiny, seniorov a sociálne odkázaných obyvateľov dlhé roky neriešilo.

Aktuálne sú na stole tri projekty. Mesto už získalo stavebné povolenie na rekonštrukciu päťpodlažnej budovy na ulici Pri Habánskom mlyne v Starom Meste neďaleko Patrónky a Horského parku.

Donedávna slúžila ako ubytovňa s 36 jednoizbovými bunkami a obchodným priestorom na prvom podlaží. „Poslední nájomníci tu bývali ešte tento rok,“ hovorí Martina Halušková z referátu mediálnej komunikácie magistrátu.

„Hlavné mesto plánuje tieto priestory zrekonštruovať. Na prvom podlaží bude zachovaná občianska vybavenosť, na ďalších poschodiach vznikne 21 bytov, ktoré budú určené na nájomné a krízové bývanie,“ opisuje M. Halušková.

Bývalá ubytovňa na ulici Pri Habánskom mlyneZdroj: Google StreetView

Šesť bytov bude jednoizbových, deväť dvojizbových a šesť trojizbových, výmery sa pohybujú od 26 do 76 štvorcových metrov. Dom bude zateplený, vymenia sa okná a pribudne aj výťah a nové schodisko. Na pozemku bude 24 parkovacích miest.

Celkové náklady na rekonštrukciu odhaduje magistrát na 1,2 milióna eur. Spôsob financovania ani termín rekonštrukcie zatiaľ nie sú známe. Mesto podľa M. Haluškovej hľadá pri projektoch výstavby nájomných bytov či pri rekonštrukcii objektov pre účely nájomného bývania strategických investičných partnerov.

Situáciu chce riešiť aj prostredníctvom mestskej neziskovej organizácie Spoločnosť pre rozvoj bývania. Výhodou neziskových organizácií v bývaní je podľa mesta možnosť vytvárať si komerčnou činnosťou vlastné zdroje pre neziskovú činnosť. Peniaze z komerčného predaja bytov tak môže použiť na výstavbu nájomných bytov.

„Takto boli postavené a odpredané bytové domy za komerčných podmienok na Humenskom námestí a Osuského ulici v bratislavskej Petržalke,“ dodáva M. Halušková.

Zo získaných finančných prostriedkov chce mesto prostredníctvom Spoločnosti pre rozvoj bývania postaviť nájomné bytové domy v Rači a Vrakuni. Na ulici Na Pasekách by tak mohol vyrásť päťpodlažný dom s 24 bytmi a na Vážskej ulici je navrhnutý šesťpodlažný dom so 61 bytmi.

  • Tlačiť
  • 1