Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bratislavské byty: cenová korekcia nutná

29.03.2011, 08:00 | Martin Rojko | © 2011 News and Media Holding

Ak banky budú trvať na súčasných kritériách, developeri viac stavať nebudú, tvrdí Reas

  • Tlačiť
  • 28

Hoci rezidenčné trhy v Prahe a Varšave sú a v najbližšej dobe aj budú najatraktívnejšími v regióne strednej a východnej Európy, hodnotné investičné a developerské príležitosti možno nájsť aj v Bratislave, tvrdí poľská poradenská spoločnosť Reas.

Trh tu v súčasnosti poriadne nefunguje z dôvodu, že väčšina bytov v ponuke nie je prispôsobená domácemu dopytu. A preto je potrebná ďalšia cenová korekcia. Ponuka prichádzajúca na trh má šancu sa lepšie adaptovať po kvalitatívnej aj cenovej stránke. Ceny stavebných pozemkov sa budú musieť tiež znížiť.

Ako uvádza čerstvá štúdia Reas v spolupráci s Jones Lang LaSalle o rezidenčných trhoch v hlavných mestách strednej a východnej Európy, situácia v Bratislave sa stabilizuje, hoci tunajší trh stále trpí nadbytočnou ponukou z obdobia boomu. Do veľkej miery ide o byty slabo prispôsobené štruktúre dopytu z hľadiska veľkosti, usporiadania a ceny. Cenovky vlani ostali pomerne stabilné, no tempo predajov bolo zjavne nízke.

Developeri sa sústredili na predaj toho, čo mali k dispozícii, začatých bolo len niekoľko projektov. „Ak banky budú naďalej požadovať minimálny vlastný kapitál na úrovni 30 až 40 percent a podobnú úroveň predpredajov, táto tendencia bude pravdepodobne pokračovať. Cenová korekcia pri bytoch z minulých rokov je počas tohto roku pravdepodobná,“ uvádzajú autori správy.

  • Tlačiť
  • 28