Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bratislavské byty ďalej klesajú, najviac v centre

11.08.2009, 00:02 | Ľuboš Mistrík | © 2009 News and Media Holding

Ceny bývania smerujú nadol, ostáva voľných zhruba štyritisíc bytov.

  • Tlačiť
  • 34

Sumy, za ktoré sa dnes predávajú byty v hlavnom meste naďalej klesajú a ich ponuka sa naopak stále rozširuje, i keď pomalšie. Tradične najdrahšie je Staré Mesto, tunajšie ceny však poklesli najvýraznejšie. Na spodné časti rebríčka sa dostávajú Podunajské Biskupice a okolie. Závery priniesla štúdia realitnej kancelárie REB Real Partners.

Celkovo je v hlavnom meste podľa agentúry voľných zhruba 54 až 58 percent z vyše sedem tisíc bytov v sledovaných projektoch. Prieskum zahŕňal tohtoročné novostavby i predošlé dva až tri roky v projektoch, kde stále ostávajú nepredané byty. V prepočte to znamená zhruba 3 700 až 4 000 nových voľných bytov v ponuke developerov, či realitných kancelárií.

Prepady postretli najmä najdrahšiu časť, teda centrum mesta a celý prvý bratislavský obvod. Príkladom je prestavba budovy niekdajšej banky na Gorkého na polyfunkčný City Gate, kde sa štvorcový meter predával za štvrť milióna korún. Dnes stojí necelých 5 500 eur vrátane DPH. Celkovo ceny v prvom obvode poklesli aj o 20 percent, dnes sa priemerný štvorec ponúka za 3 700 eur s daňou. Prepady v luxusnom segmente hlásia aj dáta z iných zdrojov.

Naopak, druhý bratislavský obvod patrí medzi najlacnejšie, i keď sú v ňom výrazné rozdiely v lokalite i štandarde projektov. Zásluhu na najnižších cenách majú najmä Podunajské Biskupice a okolie, Vrakuňa, či Vlčie Hrdlo. Tu pribudlo niekoľko novostavieb s cenovkami pod 1 700 eur/m2, napr. Perlička, Dolce Vita, či Median House.

Priemerná cenovka v druhom obvode dnes dosahuje približne 2 400 eur/m2 s daňou, do tejto výšky ju dostávajú najmä drahšie komplexy v lokalite Ružinova. Projekty ako Centrál, 3nity, Letná Residence, či Viktória od Doasu priemer prevyšujú.

Najväčšie rozdiely sú tradične v treťom obvode – drahú Kolibu vyvažujú nadstavby existujúcich domov v Novom Meste s nižšími cenami. Podľa prieskumu po výrazných zľavách klesla aj cena v projekte Parkville od Orca, ktorý sa tak medzi najdrahšími komplexmi posunul na nižšie priečky. Najdrahšia v obvode je Brečtanová od rakúskej spoločnosti Wien – Süd.

V štvrtom a piatom obvode sa priemerná cenovka pohybuje okolo 2 200 eur/m2. Medzi najdrahšie projekty patrí Cubicon od českej Sekyry, ktorý má o niekoľko mesiacov kolaudovať, v Petržalke je to TatraCity, skolaudované na jar. V oboch lokalitách je podľa prieskumu REB Real stále voľná niečo viac než polovica novostavieb.

Celková priemerná cena za štvorcový meter v hlavnom meste od začiatku roka mierne klesla. Podľa prieskumu ide o stoeurový rozdiel na dnešnú úroveň – 2 267 eur. Posledných niekoľko mesiacov developeri prehodnocovali aj výmery vo svojich projektoch – viacero väčších bytov rozdelili na menšie. Stalo sa tak napríklad v prípade Rača Vineyards, či Cubiconu.

Ilustračné foto – Flickr

  • Tlačiť
  • 34

Tagy Bratislava, byty