Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bratislavskí developeri hrajú o 150-tisíc dochádzajúcich

15.04.2013, 05:40 | Ľuboš Mistrík | © 2013 News and Media Holding

Ľudia chcú bývať, ale ceny sa stabilizujú, až keď sa prestanú predávať nepodarky

  • Tlačiť
  • 4

Zásobník dokončených nových bytov v hlavnom meste sa míňa a ostávajú v nich len čoraz horšie. Preto opäť klienti kupujú z papiera a nové projekty nemajú väčší problém s predpredajom. Ľudia však vždy budú chcieť bývať v novom, na trhu je aj silná skupina dochádzajúcich za prácou. To všetko odznelo na konferencii Stavebného-fóra.sk.

„Ceny sa stabilizujú, keď sa prestanú predávať zlé byty z čias boomu,“ hovorí Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ J&T Real Estate. Z týchto bytov je približne 300 až 400 nepredajných, dodáva. Podľa neho sa dnes v nových rezidenčných projektoch hrá najmä o 100- až 150-tisíc ľudí, ktorí dochádzajú za prácou do Bratislavy.

Mení sa aj podiel kúpy na hotovosť, v súčasnosti sa podľa šéfa slovenského Remaxu Richarda Churého takto kupuje už len pätina nehnuteľností. Na druhej strane sa byty za dobré ceny predávajú pomerne rýchlo, hoci sa ako prví ozývajú najmä investori. Stávkou na istotu je podľa neho najmä štartovacie bývanie, pričom cenové rozdiely medzi starými a novými bytmi sú stále zhruba na úrovni 20 percent.

„Ľudia kupovali byty v zníženej cene ako teplé rožky,“ ilustruje P. Pelikán vývoj predaja v Panorama City. Dnes tu má byť predaných už vyše 200 bytov. Podľa neho dnes prichádzajú záujemcovia, čo chcú reálne bývať a nie investori. Predaj pôjde už pri týchto cenách pomalšie, predpokladá. V prvotných fázach totiž vážny záujemca aj rovno kúpil, rokovania o kúpe boli veľmi rýchle.

V niektorých regiónoch je málo dobrých bytov a máme aj viac záujemcov na jeden, hovorí R. Churý.  Rozdiel medzi ponukovou a reálnou cenou stále ostáva na úrovni zhruba 10 až 15%. Podľa Dušana Štrica z liptovskej kancelárie RK Spirit tu nehrá úlohu kvalita, ale najmä cena. Kvalita je až druhoradá.

Ak chce niekto v Bratislave stavať menšiu 5- až 6-podlažnú bytovku, s nákladmi sa pod 1 200 až 1 400 eur za štvorcový meter bez dane podľa P. Pelikána nedostane. Zúčastnení v diskusnom paneli vidia priestor najmä pre kvalitné novostavby v dobrých lokalitách. Na druhej strane, makroekonomika neukazuje zlepšenie. „Dôležité faktory z dlhodobého hľadiska ako nezamestnanosť, či ekonomický rast, sa zhoršili,“ upozorňuje Marek Gábriš z Československej obchodnej banky.

Ilustračné foto - Flickr

  • Tlačiť
  • 4