Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bytové Zelené átrium v Trnave už dokončili

15.05.2015, 05:40 | Ľuboš Mistrík | © 2015 News and Media Holding

V Trnave dokončili údajne prvý pasívny bytový dom na Slovensku. Projekt pomenovaný Zelené átrium s desiatkami bytov vznikol na mieste bývalých polygrafických závodov, podľa investorskej spoločnosti Zelené átrium, s.r.o. sú predané tri štvrtiny kapacity.

  • Tlačiť
  • 0

„Cieľom projektu je ukázať, že má zmysel u nás stavať domy s minimálnou spotrebou energie už teraz a nie je potrebné čakať na platnosť smerníc či zmenu legislatívy,“ hovorí architekt Miroslav Marko, stojaci za spoločnosťou SMF Marko. Časť objektov na ulici Štefana Moyzesa zbúrali, väčšinu materiálu z búrania zrecyklovali a opäť použili.

Zelené átrium prinieslo 44, prevažne dvojizbových bytov v pasívnom štandarde. Ich ceny sa po prepočte pohybujú na úrovni 1 500 až 1 700 eur/m2 vrátane DPH. Napríklad trojizbový byt s výmerou 61 štvorcových metrov stojí s parkovaním v uvádzacej cene 109-tisíc. Podľa oficiálnej webstránky je voľných osem jednotiek.

Cena je oproti spustenia predaja pred vyše rokom vyššia, no už v nej nebadať ďalšie príplatky. Je v nej zahrnuté aj jedno parkovacie miesto v podzemnej garáži, ktorá celkovo pojme 63 áut. Oproti pôvodným vizualizáciám sa menila aj farebnosť projektu.

Zelené átriumZdroj: Zelené átrium, s.r.o.

Okrem bývania na štyroch podlažiach pribudol obchodný priestor a dve spoločenské miestnosti s celkovou výmerou 83 m2, ktoré môžu obyvatelia využívať podľa vlastného uváženia. Časť strechy je zasa oplotená a bude slúžiť na komunitné posedenia.

„Zelené átrium je skvelou správou pre architektov, stavebníkov, ale rovnako aj pre všetkých ľudí na Slovensku. Hovorí totiž o tom, že sa končí éra nezmyselného plytvania zdrojmi a financiami a nastupuje éra úsporného a ľudského bývania,“ hovorí M. Marko.

Spoločnosť získala chátrajúcu budovu v roku 2002, pôvodne chcela postaviť luxusný bytový projekt. Kvôli finančnej kríze a oslabeniu záujmu to však napokon prehodnotila a postavila pasívny dom.

Najväčšou rozostavanou novou obytnou štvrťou v Trnave so stovkami bytov je v súčasnosti Arboria, kde len nedávno predstavili tretiu fázu. Stavať sa má aj 69-bytová Bottova, ktorá nadviaže na susednú bytovku postavenú ešte pred deviatimi rokmi.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy zelené budovy

Diskusia (0 reakcií)