Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bývanie s výhľadom, aký v Číne nemá páru

15.12.2017, 13:33 | Karol Klanic

Po piatich rokoch výstavby nedávno oficiálne otvorili komplex Huangshan Mountain Village na brehu priehradnej nádrže Tchaj-pching v juhovýchodnej provincii An-chuej.

  • Tlačiť
  • 0

Jeho developer Greenland Hong Kong sa obrátil na MAD Architects, ktorí sú z čínskych ateliérov na západe azda najznámejší, predovšetkým vďaka Absolute Towers (2012) s populárnym názvom Marilyn Monroe Towers (pozrite si video) v Mississauge pri Toronte.

Developer si pri jazere predstavoval dve vysoké veže s vyše 850 luxusnými bytmi. Vedúci ateliéru Ma Yansong taký zámer v danej lokalitu odmietol. Predstavil návrh „horskej dediny“, komplexu typu gated community (uzavretý rezidenčný komplex) s desiatimi apartmánovými blokmi, ktorý s malými úpravami aj zrealizoval.

Huangshan Mountain VillageZdroj: Allan Crow

Huangshan Mountain VillageZdroj: Allan Crow

Najnižšia budova má päť podlaží, najvyššia 60-metrová dvadsaťjeden. „Je takmer kriminálny čin vôbec stavať v tejto krásnej krajine,“ vyhlásil architekt.

Okolité Žlté hory (Chuang-šan, Mount Huangshan), až mýtické, ospevované literátmi a výtvarníkmi, zaradilo UNESCO do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva. Ročne ich navštívia tri milióny turistov.

Huangshan Mountain VillageZdroj: Allan Crow

Huangshan Mountain VillageZdroj: Allan Crow

Huangshan Mountain Village v predhorí, súčasť Národného lesného parku, leží mimo chráneného územia lokality UNESCO aj jeho ochranného pásma, cesta autom k nej trvá zhruba pol hodinu.

Okolie pomerne nového umelého jazera spred necelých tridsiatich rokov sa stalo východiskovým miestom k pamiatke. „Horská dedina“ tvorí súčasť prvej etapy územného plánu rozvoja jednej časti turistického centra.

Huangshan Mountain VillageZdroj: Fernando Guerra

Huangshan Mountain VillageZdroj: Fernando Guerra

Siluety budov sú „akoby vytvarované vetrom“, vraví architekt. Vychádzajú z geometrie vrchov – americký mesačník Wired ich nazval „topografické veže“. V podstate tak, ako pri „horskej dedine“, postupuje Ma Yansong aj v iných svojich projektoch. Tvorí ich ako „súčasť krajiny“.

Svoju koncepciu nazval Shan-Shui City. Nadväzuje na tradičný štýl krajinomaľby Šan-šuej. Vznikol v polovici 16. storočia a ovplyvnil umenie orientu. Na rozdiel od architektovho základu pozorovania prostredia historická maľba tohto typu uprednostňuje predstavivosť.

Huangshan Mountain VillageZdroj: Fernando Guerra

Každému zo 108 poschodí, ktoré sú v komplexe, pôvodne dal iný zvlnený tvar odvodený z miestnych terasovitých polí známeho zeleného čaju Mao feng. Polia sa vraj rozprestierali aj priamo tam, kde stoja budovy.

Keďže sa však ukázalo, že individuálne tvarované podlahové platne čisto podľa kresieb Ma Yansonga by boli extrémne nákladné, zredukovali krivky parametrickým softvérom viac ako dvadsaťnásobne, pričom ich kombináciou dosiahli porovnateľný výsledok.

Huangshan Mountain VillageZdroj: Laurian Ghinitoiu

Každý apartmán má priestranný balkón. Je skôr „predĺžením krajiny“, ako súčasťou interiéru, hovorí autor. Na rozdiel od bežných zvyklostí v prémiových bytových budovách sa tu s vyššími poschodiami veľkosť bytov zmenšuje.

Tieto rezidencie v subtropickom prostredí sú koncipované ako druhé, rekreačné bývanie. Sú ponorené v zeleni, čiastočne zapustené do strmého svahu, niektoré z nich spájajú mosty.

Huangshan Mountain VillageZdroj: Laurian Ghinitoiu

Huangshan Mountain VillageZdroj: Allan Crow

Komplex stojí na južnom brehu jazera v tesnom susedstve päťhviezdičkového hotela Crowne Plaza Huangshan Taiping Lake (2014), postaveného na umelom ostrohu. Obracia sa k vode, za ním sa vypína turistami vyhľadávaná časť pohoria Chuang-šan s najvyššími štítmi Vrcholkom Lotosový kvet, Žiarivým vrcholkom a Najvyšším nebeským vrcholkom a s desiatkami chrámov.

Huangshan Mountain VillageZdroj: Fernando Guerra

Huangshan Mountain VillageZdroj: Shu He

Hory vynikajú bizarnými vrcholkami zo žltej žuly, takmer ustavične zahalené hmlou a so stĺpovitými útvarmi pripomínajúcimi ľudské postavy alebo zvieratá (pozrite si video). Obrastá ich tunajší druh, Borovica hwangšanská, niektoré z nich sú až 1500-ročné.

Hory zaradili do zoznamu UNESCO v roku 1990 ako siedmu čínsku lokalitu. Neďaleko je ďalšia lokalita svetového kultúrneho dedičstva, historické dediny Chung-cchun a Si-ti zapísané v roku 2000.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy svetová architektúra

Diskusia (0 reakcií)