Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ceny bývania sú rekordné. Rástli najrýchlejšie za posledné tri roky

05.11.2019 | pol

Diskusia (10 reakcií) Pravidlá diskusie

05.11.2019 | equilibriums

Čudujeme sa? Dopyt po bytoch rastie. Je prírastok ľudí, ktorí dospeli a ktorí teraz potrebujú bývať vo vlastnom, chceli by si založiť rodiny. Na druhej strane sa za posledných 30 rokov nestavali takmer žiadne byty (až na pár projektov, ktoré výraznu zmenu nepriniesli), teda ponuka bytov sa veľmi nezvyšovala.

Ceny bytov navyše potiahli hore samotné hypotéky, ktoré sú v princípe zlo. Treba produkovať byty, nie hypotéky. Hypotéka sa nemá poskytovať na existujúce nehnuteľnosti. S rastom peňažnej zásoby má rásť aj počet produktov v obehu, inak sa len vytvára inflácia - viac peňazí naháňa ten istý počet produktov. Ak hypotéka, tak na financovanie výstavby bývania, nie na financovanie nákupu už hotového bývania.

Najlepšie na tom všetkom je to, ako sa tešíme, že tu máme ekonomický rast. Aký zmysel má ekonomický rast, ak je bývanie stále viac a viac nedostupné? Že nebudeme mať na raňajky 4 rohlíky ale môžeme zjesť 40 rohlíkov? Alebo, že nemáme v rodine 1 auto, ale 3 auta? Alebo že si každý pol rok kupujeme nový mobil? Konzum a dlh sa stal hybnou silou ekonomiky.

Riešením je štátne nájomné bývanie. Ak je na nezmysly ako sú stíhačky a x iných nezmyslov (vrátane financovania zlodejín a korupcie), je aj na bývanie. Samozrejme, to už by parazitická, nečinná kasta ľudí žijúca z nič nerobenia a z nájmov prišla o lukratívny biznis.

05.11.2019 | equilibriums

Bez dostupného bývania si mladí nebudú zakladať rodiny a bez zakladajúcich rodín sa nebudú rodiť deti a bez narodených detí tu nebude o x rokov nová generácia, ktorá bude pracovať, aj na dôchodky. Prekvapenie, že všetko so všetkým súvisí?

05.11.2019 | martin33

A bez rodenia deti a pri zvysenej umrtnosti dochodcov, pre nizke dochodky a slabe finacovanie zdravotnictva, bude v buducnosti mensi dopyt po byvani, co nasledne znizi ceny nehnutelnosti.

05.11.2019 | Mati Hrnec

Toto sa uz deje, kopec mladych nema a ani nechce deti...to sa ukaze v buducnosti ako problem, najmä na prijmovej strane rozpoctu...

05.11.2019 | elon

Dostupne byvanie stale je, akurat ho netreba hladat v centre BA. Cena domov nema dovod stupat bez limitu - postavit dom nie je take drahe. Ide vsak o pozemky a vsetci proste na jednom mieste byvat nemozu. Netreba z toho robit katastrofu, vsetko je v poriadku.

05.11.2019 | rmaly

si sa zasekol v casoch sociku asi...

05.11.2019 | Ivan475

to nie je čas socíku, to je len otázka zodpovednej trhovej ekonomiky, tie nemonetárne zásahy, ktoré by si mali riešiť vlády samostatne a len čakať kam centrálne banky poznižujú sadby..

05.11.2019 | Ivan475

*nie len čakať :)

08.11.2019 | clovek1

ekonomicky rast takmer cely pohltia korporacie a ich vlastnici. uz od 80r sa na zapade zvysuje nerovnost a zanika stredna vrstva. so spomalenim rastu sa zrychlli zvysovanie nerovnosti. vysledkom bude asi 90% chudobnych a 10% bohatych. pripadne revolucia alebo vojna.

06.11.2019 | HlasNaHlas

ceny porastú, kým ich bude mať kto platiť. podľa všetkého zatiaľ má kto. a chudobným odporúčam len jedno - vyštrajkovať si vyššie mzdy. inak budú jeden byt splácať dve generácie - a nie jedna, ako tomu ešte prednedávnom bolo.