Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ceny bytov? Dopyt stále prevyšuje ponuku

V ideálnom svete by rozhodnutie Národnej banky Slovenska (NBS) sprísniť podmienky pri udeľovaní hypoték znamenalo výrazné ochladenie dopytu po bývaní a stabilizáciu cien. Developeri síce pocítili dosahy opatrení, trh si však aj tak ide svojou cestou, keď ponuka nestačí pokrývať dopyt.

24.12.2018, 05:01 | Tomáš Vašuta | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 25

Aj preto štatistiky zverejnené na začiatku novembra vykázali, že na Slovensku máme najvyššie priemerné ceny bývania za posledných desať rokov. Developeri však takéto porovnávanie nemajú radi. „Je zvykom porovnávať súčasné ceny s cenami v predkrízovom období.

Je však potrebné ich porovnávať v širšom kontexte, keďže len priemerná mzda na Slovensku vzrástla od roku 2008 o viac ako 30 percent. Je preto logické, že ľudia si môžu dovoliť viac,“ konštatuje Michal Pauer, riaditeľ predaja Cresco Group.

Neprehliadnite

Zdravý rast?

Len na pripomenutie: kým v roku 2008 sa pred vypuknutím krízy predávali nehnuteľnosti v priemere za 1 549 eur za štvorcový meter, v treťom štvrťroku tohto roka sa priemerná cena posunula na hranicu 1 433 eur za štvorcový meter. Medziročne to bolo zvýšenie o necelé štyri percentá.

Od polovice roka pritom platia opatrenia, ktoré sprísňujú udeľovanie hypoték. Výkonný riaditeľ Penta Real Estate Slovensko Juraj Nevolník konštatuje, že toto opatrenie má badateľný vplyv na dostupnosť bývania. „V porovnaní s minulým rokom sa dopyt po bytoch v roku 2018 oslabil. Aj keď stále vysoko prevyšuje ponuku, keď na jedného kupujúceho je v ponuke cca 0,6 nového bytu,“ tvrdí. 

Veľký záujem o nové bývanie je sčasti ovplyvnený aj dlhom, ktorý tu zanechala kríza. 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 25

Tagy ceny bytov, Slovensko a svet 2019