Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ceny bytov prekonali v piatich krajoch historické rekordy

02.05.2019 | Tomáš Vašuta

Diskusia (2 reakcie) Pravidlá diskusie

18.06.2019 | peter11

Je to dobre porovnanie. Ak by ste chceli vediet ako to vyzera na vychode, tu najdete porovnanie cien v Kosiciach a Presove: https://petermolnar...

05.11.2019 | equilibriums

Čudujeme sa? Dopyt po bytoch rastie. Je prírastok ľudí, ktorí dospeli a ktorí teraz potrebujú bývať vo vlastnom, chceli by si založiť rodiny. Na druhej strane sa za posledných 30 rokov nestavali takmer žiadne byty (až na pár projektov, ktoré výraznu zmenu nepriniesli), teda ponuka bytov sa veľmi nezvyšovala.

Ceny bytov navyše potiahli hore samotné hypotéky, ktoré sú v princípe zlo. Treba produkovať byty, nie hypotéky. Hypotéka sa nemá poskytovať na existujúce nehnuteľnosti. S rastom peňažnej zásoby má rásť aj počet produktov v obehu, inak sa len vytvára inflácia - viac peňazí naháňa ten istý počet produktov. Ak hypotéka, tak na financovanie výstavby bývania, nie na financovanie nákupu už hotového bývania.

Najlepšie na tom všetkom je to, ako sa tešíme, že tu máme ekonomický rast. Aký zmysel má ekonomický rast, ak je bývanie stále viac a viac nedostupné? Že nebudeme mať na raňajky 4 rohlíky ale môžeme zjesť 40 rohlíkov? Alebo, že nemáme v rodine 1 auto, ale 3 auta? Alebo že si každý pol rok kupujeme nový mobil? Konzum a dlh sa stal hybnou silou ekonomiky.

Riešením je štátne nájomné bývanie. Ak je na nezmysly ako sú stíhačky a x iných nezmyslov (vrátane financovania zlodejín a korupcie), je aj na bývanie. Samozrejme, to už by parazitická, nečinná kasta ľudí žijúca z nič nerobenia a z nájmov prišla o lukratívny biznis.

Bez dostupného bývania si mladí nebudú zakladať rodiny a bez zakladajúcich rodín sa nebudú rodiť deti a bez narodených detí tu nebude o x rokov nová generácia, ktorá bude pracovať, aj na dôchodky. Prekvapenie, že všetko so všetkým súvisí?