Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Ceny bytov v Prahe do desiatich rokov dobehnú západnú Európu

15.03.2017 | ds | ČTK

Ceny nových bytov v Prahe sa budú podľa developerov približovať cenám v porovnateľne veľkých mestách v západnej Európe. Priemerná cena nových predaných bytov vlani medziročne narástla o takmer 20 percent. V Mníchove však bola vyššia zhruba o 160 percent, vo Viedni a Hamburgu o 70 percent a v Berlíne o polovicu, vyplýva z prieskumu poradenskej firmy KPMG.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Priemerná cena novostavieb v Prahe v minulom roku dosiahla 71 567 českých korún (2 647,30 eura) za štvorcový meter, keď sa medziročne zvýšila o 19,5 percenta. Pre porovnanie, v Bratislave narástla priemerná cena predaných nových bytov za minulý rok podľa údajov spoločnosti Bencont Investments o 16 percent na 2 550 eur za štvorcový meter.

„Praha bude cenovú úroveň v západnej Európe doháňať. Dlhodobo patrí medzi najbohatšie regióny v Európe, ceny nehnuteľností však tomuto postaveniu nezodpovedajú. Predpokladáme, že Praha sa dostane na porovnateľnú úroveň k západoeurópskym mestám nie rádovo v rokoch, ale skôr v strednodobom horizonte jedného desaťročia,“ myslí si hovorca developerskej spoločnosti Finep David Jirušek.

Generálny riaditeľ Ekospolu Evžen Korec upozornil, že kúpna sila Pražanov a ľudí pracujúcich v hlavnom meste je síce najvyššia v republike, avšak s hlavnými metropolami západných krajín sa nedá porovnávať. „Bohužiaľ, súčasný nedostatok nových bytov, ktorý bude čím ďalej väčší, však môže cenový rozdiel zmazávať výrazne rýchlejšie, než sa bude znižovať rozdiel v kúpnej sile,“ hovorí.

Neprehliadnite

Postupné zmazávanie cenových rozdielov očakáva aj riaditeľ Asociácie developerov Tomáš Kadeřábek. „Je ťažké odhadnúť, aký rýchly tento proces bude, pretože závisí na celom rade skutočností, ktoré len nastanú. Ale všeobecne možno povedať, že Praha vďaka svojej atraktivite má veľký potenciál tento rozdiel prekonať,“ tvrdí. Naopak, Skanska Reality podľa generálnej riaditeľky Nade Ptáčkovej približovanie cien počas niekoľkých rokov neočakáva.

Hovorkyňa Central Group Marcela Fialková dopĺňa, že v Prahe je dostupnosť nového bývania najhoršia v regióne. Podľa štúdie KPMG v spolupráci s Central Group by na priemerný byt Pražan zarábal 11,5 roka, pokiaľ by nemal iné výdavky. Napríklad vo Viedni je to 9,9 roka, v Bratislave 8,9, v Berlíne a Varšave 6,4 roka, v Kolíne nad Rýnom 5,2 roka.

„Oproti západnej Európe z tohto porovnania vychádza Praha negatívne pre nižšie priemerné príjmy, v porovnaní s východnou Európou zasa pre vyššie ceny bytov. V cenovej úrovni teda Praha dobieha Západ rýchlejšie než v raste príjmov, a to samozrejme problém s dostupnosťou ešte ďalej zhoršuje,“ dodáva M. Fialková.

Podľa predsedu predstavenstva Trigemy Marcela Sourala Praha v bytovej výstavbe nedosahuje v porovnaní napríklad s Varšavou alebo Berlínom ani polovičné hodnoty. „Výrazne pred nami sú v tomto smere napríklad aj Viedeň alebo Mníchov,“ dodáva M. Soural.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Diskusia (0 reakcií)

Realitná inzercia

PREDAJ - 2i byt v BA, 57 m2 - Kazanská ul.

PREDAJ - 2i byt v BA, 57 m2 - Kazanská ul. HERRYS exkluzívne ponúka na predaj 2i byt s balkónom v Podunajských Biskupiciach. Byt má výborne dispozičné riešenie a orientáciu na tichú stranu. 109 000 €

HERRYS hľadá najlepších ľudí do tímu

HERRYS hľadá najlepších ľudí do tímu Otvorili sme 2 nové pracovné pozície v realitnej kancelárii HERRYS v Bratislave. Pozrite si aké - viac info v linku.

Moderné alebo klasické domy Dedinka

Moderné alebo klasické domy Dedinka Vyberte si moderný alebo klasický 4-izbový bungalov v lokalite s vlastným jazerom a lesoparkom. Ceny domov už od 157 tis. EUR.

VILADOMY MARIANKA

VILADOMY MARIANKA 4-izbové byty vo viladome s vlastnou záhradou, terasou a dvomi parkovacími miestami v cene bytu. Nepremeškajte predpredajovú zľavu 5000 EUR z cenníkovej ceny!

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe Doprajte si luxus v Malých Karpatoch. Ponúkame 11 RD poskytujúcich dokonalé súkromie a bezpečnosť v obľúbenej a vyhľadávanej lokalite Bratislava – Koliba.

Prenájom 2-izbového mezonetu v Eurovea 850€

Prenájom 2-izbového mezonetu v Eurovea 850€ Smart Brokers vám ponúka na prenájom pekný 2-izbový mezonet s výľadom na Dunaj. Cena za energie a služby je 200€. Možnosť prenájmu aj parkovacieho miesta.

Nový luxusný 4-izbový mezonet v Rovinke

Nový luxusný 4-izbový mezonet v Rovinke Tento nový byt so záhradkou musíte vidieť. Nachádza blízko jazera v rodinnom dome s 3 bytmi. Dom bol kolaudovaný v 2016. V cene bytu sú aj 2 parkovacie miesta.

REB.sk predaj 2,5 izbový byt, Dunajská ul,

REB.sk predaj 2,5 izbový byt, Dunajská ul, REB.SK exkluzívne Ponúkame na predaj nadštandardný 2,5 izbový, Dunajská ulica, Staré mesto Byt má úžitkovú plochu 95,20 m2 + terasa o výmere 14,65 m2.

REB.SK , 3 izbový byt, Tallerova ul

REB.SK , 3 izbový byt, Tallerova ul REB .SK ponúka na predaj 3-izbový staromestský byt na Tallerovej ulici, Staré mesto. Úžitkova plocha bytu je 78 m2 + terasy 10m2.

Pridať inzerát