Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ceny bývania rástli vlani na Slovensku najrýchlejšie od krízy

04.02.2020, 15:30 | Vladimíra Púpavová | TASR

Rast cien nehnuteľností dosiahol v minulom roku na Slovensku svoje maximum, bol najrýchlejší od roku 2008. Vyplýva to zo zverejnených údajov Národnej banky Slovenska (NBS). Zároveň sa podľa kompozitného indexu, ktorá sleduje vývoj cien na trhu, k realitnej bubline nepribližujeme.

  • Tlačiť
  • 15

Tagy

ceny bytov, NBS

Priemerná cena bývania na Slovensku vzrástla vlani oproti roku 2018 o 7,5 percenta, čo je spomínaný rekord od roku 2008, keď sa k vrcholu blížila ekonomická kríza. 

Ide o výraznejší rast ako v roku 2018, kedy priemerná cena bývania vzrástla medziročne o 5,5 percenta.

Ako upozornili analytici centrálnej banky, rýchlejšie než v predchádzajúcom roku rástla vlani priemerná cena bytov (8,5 % oproti 8 %) aj priemerná cena domov (5,1 % oproti 3,3 %).

Pokles v kvartáli zapríčinila cena domov

V poslednom štvrťroku 2019 priemerná cena bývania v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom mierne poklesla, a to 0,4 percenta alebo 6 eur na hodnotu 1 597 eur na štvorcový meter.

„Jedným z dôvodov poklesu je aj vyššia váha cien domov medzi pozorovaniami. Zatiaľ čo priemerné ceny bytov zrýchlili tempo rastu, prevážil ich pokles priemerných cien domov,“ vysvetlili analytici NBS.

Neprehliadnite

Na medziročnej báze však ceny rástli aj vo štvrtom kvartáli, a to o 6,4 percenta. Priemerná cena bytov sa v posledných troch mesiacoch minulého roka zvýšila na 1 919 eur za štvorcový meter.

Medzi štvrťrokmi tak vzrástla o 1,1 percenta, medziročne o 7,3 percenta. Najvýraznejší nárast o 2,8 percenta v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom zaznamenala ponuková cena jednoizbových bytov. Najmenej naopak draželi  trojizbové byty, ktorých ceny vzrástla o 0,1 percenta.

Priemerná cena domov v rovnakom období klesla na 1 232 eur za štvorcový meter. Oproti predchádzajúcemu štvrťroku sa tak znížila o 1,2 percenta. Medziročne ide stále o rast na úrovni 5,5 percenta.

„Medzikvartálny pokles sa prejavil v priemernej cene štandardných rodinných domov (-1,4 %) aj v priemernej cene priestranných rodinných víl (-0,3 %),“ vyčíslili analytici NBS.

Ceny bývania stúpali medziročne vo všetkých krajoch s výnimkou 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 15

Tagy ceny bytov, NBS