Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ceny bývania rástli vlani na Slovensku najrýchlejšie od krízy

04.02.2020 | Vladimíra Púpavová | TASR

Diskusia (15 reakcií) Pravidlá diskusie

04.02.2020 | elon

Pozerám akciové Indexy, akcie tesly a podobne - rast 8% na realitách je nič, tak sa nám skvelo darí. A vraj coronavirus

04.02.2020 | Bernhard

mne Tesla od oktobra minuleho roka plus 200%.

05.02.2020 | peto27

Predavas?
Cakas na nejaku cenu?
Drzis dlhodobo?

04.02.2020 | Ivan475

j dnes už prekážky v raste skrátka neexistujú..

04.02.2020 | elon

Správne, stačí aby centrálne banky použili dostatočne veľkú injekciu. Kým pacient žije tak nie je problém :-D

04.02.2020 | equilibriums

Rast poháňaný dlhom, no to je ale rast.

04.02.2020 | Ivan475

kto vlastne komu dlží.. keby teraz amerika škrtla aj s čínou polku svojich dlhov, ozval by sa vôbec niekto komu to vadí? len rečnícka otázka, lebo ja fakt netuším :D mne sa zdá že všetci dlžia stále rovnako, len robia takú infláciu, že sa zdá akoby dlhy rástli..

04.02.2020 | lux aeterna

Všetci dlžia budúcnosti a tá sa ozve skôr, či neskôr..
Dlhy sú v podstate prežraté statky z budúcnosti a tam vzniká akási diera, ktorá sa zväčšuje o dlh+úrok.
Teória hovorí, že ak dokážeme teraz lepšie využiť dlh a vytvoriť rýchlo niečo, čo bude generovať toľko statkov, že vráti prežraté a ešte zostane na zasypanie aspoň časti diery, tak nejaké ostrasy sa budú dať buď oddialiť do ďalšej budúcnosti alebo ich negatívne následky nebudú trvať nejak zvlášť dlho..taký krátky "absťák".

Lenže v dnešnej dobe sa nezadlžujeme na vytváranie nových generátorov statkov, ale nato aby sme dožili rána, keďže dekády sme požičané vrážali do najväčšieho kasína na svete = akciových trhov.

Kto nehrá túto ruletu aspoň hrá ruletu života bežného človeka - hypotéky.

Na papieri vyzerá všetko super, všetci sme bohatí a tak nejak dúfame, že opäť vymyslíme nejakú novú pár písmenkovú skratku (TARP, QE, REPO a pod.), ktorou oddialime nevyhnutné..

Bonus pre tých, ktorí si myslia, že inflácia to s budúcnosťou nejak vybaví a prežraté statky zaplatia tí s úsporami...len kto a hlavne čím zasype tú dieru mi zostáva záhadou (a tiež, ako zareagujú tí, ktorí pridu o úspory..asi ich to chladnými nenechá..)

05.02.2020 | TiCs

Pod toto sa podpisujem... Sám by som rád vedel, kedy párpísmenkové skratky narazia na limity fyzického sveta.

05.02.2020 | peto27

Akym sposobom je hypoteka prezratym statkom?

05.02.2020 | @@@

hypoteka na novo postaveny dom byt nie je prežratym statkom ale hypoteka na už existujuci stary dom alebo dom z druhej ruky ako by sa tomu dalo povedat toto je prežraty statok ...lebo tie veci už existuju len sa zbytočne predražuju a to nezmyselne ...

namiesto vystavby novych domov a bytov cez hypoteky alebo dlhy sa tu dlhy vytvaraju na zaklade niečoho čo už davno existuje a čo sa nijako nanovo navytvorilo ....

40 ročny byt postaveny za komunistou a už par krat predany a dnes predavany za 150tisic eur alebo 200tisic eur je uplne prezraty statok na ktory neskôr ekonomika doplati

a tu sa da povedať že často aj tie nove domy a byty su zbytočne predražene a zbytočne sa tam vytvaraju nezmyselne dlhy

05.02.2020 | pablissimo

nerozumiem, vsetci tu trepkate akoby taku hypoteku nebolo treba splacat mesacne istinou. Alebo akoby hypoteka na daky stary byt niekomu inemu nepipla na ucet. Ekonomicki experti co im robi problemy zakladny pravopis.

05.02.2020 | equilibriums

pablbý - Vieš vôbec čo je to systém frakčných rezerv? Sú hypotéky poskytnuté 100% z vkladov, alebo sú kryté vkladmi len čiastočne a zvyšok sú v podstate kvázipeniaze vytvorené out of thin air?

Produkciou peňazí na spotrebu sa nezvyšuje produkcia, iba sa zvyšuje spotreba. A tým aj ceny. Neprodukujú sa reálne produkty ale produkujú sa iba vyššie ceny. Volá sa to inflácia.

05.02.2020 | elon

Som rad, ze si uvedomujes, ze ceny pojdu iba hore vdaka inflacii. Kazdy druhy den tu mame clanok o bubline, pritom nikdy nie o bubline vo fiat peniazoch, ktore nafukli coho len sa investori dotkli.
Mozno sa to zda, ze das obrovsky balik penazi za byt, ale treba si uvedomit, ze tie peniaze stracaju cenu rychlejsie ako mozu zvysit cenu urokov.
Produkovat vyssie ceny je zamer a politika centralnych bank.

05.02.2020 | lux aeterna

Elon (snáď nie Musk :D ) - krásny príklad toho, čo spomínaš je momentálne Tesla (škoda, že sa sem nedajú pripínať obrázky).
Asi najväčšia pumpa (mimo IPO, BTC a pod.) akú som videl. Desiatky percent za pár dní a od včera krásny strmý pád (ktorý niektorí optimisti z Bloomergu či CNBC nazvali "korekciou" ( -20% v čase, kedy toto píšem).
Učebnicový príklad o čom som písal vyššie..a to všetko iba na základe vidiny budúcej prosperity..

K tomu znehodnocovaniu - máš pravdu. celý problém je, že platy (teda kúpischopnosť väčšinového obyvateľstva) na to nestíhajú reagovať. Tí šťastnejší dostanú aspoň čosi v podobe valorizácie o ten trápny priemer štatistického úradu, ktorý im samozrejme vyplatia až v budúcnosti, ktorá je ďalej likvidovaná infláciou (ešte som teda nepočul, že by niekomu dorovnali plat spätne od momentu, kedy inflácia vyskočila nad poslednú valorizáciu).
A nožnice sa otvárajú a otvárajú...a muzika hraje ďalej....kým nezačnú opadávať jednotliví muzikanti až do úplného ticha (pred gigantickou búrkou)...