Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ceny nehnuteľností rástli, na Slovensku dvakrát rýchlejšie ako je priemer eurozóny

08.10.2019 | pz | vp

Diskusia (14 reakcií) Pravidlá diskusie

08.10.2019 | gejza77

cenový kartel dlhodobo deformuje ceny nehnuteľností, svoju rolu zohráva aj vysoká úroveň špinavých peňazí, ktoré sa cez obchod s realitami prepierajú

08.10.2019 | Abcdefgh111111

Cenovy kartel :D pobavil si . Lacne peniaze, malo novostavieb, vyssi prijem domacnosti ako pred 10 rokmi, vysoke vstupne naklady na vystavbu... to ti asi vela nehovori

09.10.2019 | shaggy

Nechaj. Gejza žijúci na periférii je dlhodobo nešťastný, že mu tam jazdia ľudia smerujúci na IKEA/von z mesta.
Teraz sa v okolí ešte aj stavia a on vidí, že ľudia si to môžu dovoliť a majú lepšie bývanie, ako on.
Tak dlhodobo tu píše nezmysly, ktoré nemajú ani hlavu, ani pätu, ale pri jeho citovom rozpoložení sú úplne pochopiteľné.

A pritom, jediné špinavé peniaze sú tie, ktoré zarobí gejza, keďže ako makroekonóm sa len priživuje na mojej práci.

09.10.2019 | @@@

a nie je to cenovy kartel ...ved si to sam popisal ....popisal si problemy o ktorych každy vie a pritom ich ignoruju lebo niekto sa na tom dobre nabaluje ...nie je to kartel ?...je to kartel !!!!

09.10.2019 | Mati Hrnec

Nikto neriesi zastaraly stavebny zakon a to je umysel udrziavania nedostatku nehnutelnosri kedze stavebne konania trvaju extremne dlho...staci sa pozriet kto na tom zaraba, ide zvacsa o financne skupiny...nepisem ze len to je dovod zdrazovania pretoze mzdy, rast hospodarstva atd. su tiez klucove faktory, ale na rastuci dopyt by mala ponuka pruzne reagovat no vystavby je zjavne malo...

10.10.2019 | Bacil.BA

Populačná krivka SR stagnuje, alebo dokonca klesá, napriek tomu je výstavba nového bývania oproti tomu masívna. Kto potom tie ceny umelo zvyšuje?

10.10.2019 | Ykb

Vystavba je len tam, kde populacia rastie, nie vsade

10.10.2019 | IvanPe

Ceny zvysuju stahovavi vtaci s trvalym bydliskom za hranicami beznych dni.

16.10.2019 | Vauban

produktivna populacia 25-35 rocni najma, staci si pozriet nejake analyzy NBS

a k tomu statistika poctu bytovych jendotiek na populaciu: https://www.nbs.sk/...

u nas by sa zislo aj +50% bytovych jednotiek, k tomu je este problem, ze tie sucasne su v lokalitach, kde produktivna populacia nechce zit (vyludnujuce sa lokality) a dnes sa mladi radsej zadlzia na 30 rokov a kupia si vlastne akoby mali byvat u rodicov v hornej dolnej kde sa nezamestnaju ;)

10.10.2019 | SAV_zamestnanec

Dajte si do googla prosim: Slovenská štatistika a demografia 2/2019 - Štatistický úrad SR

vychadza tam celkom zretelne ze napr. do roku 2030 (onedlho) pocet produktivnej populacie -220.000 (!!!) do roku 2060 je to cez 1milion ludi v produktivnom veku, Otazka na zamyslenie: naozaj nehrozi realitna bublina uz v dohladnej dobe? Alebo to SR poriesi imigracnou politikou z Ukrainy, Srbsko, Rumunsko,.... len ta kupna sila asi tychto ludi neni taka aby si dovollili kupit 3izbovy byt za 200k Euro a viac, hoc aj na dlhodoby Hypouver.

15.10.2019 | Ivan475

veď rumuni a ukrajinci si nekupujú byty u nás.. tie si tu nakúpia nemci a potom ich ukrajincom cez realitky prenajímajú :D

10.10.2019 | olivertwist

dôvod je prostý, bytov je málo - pritom tisícky projektov čaká na povolenia - ale magistrát je absolútne neschopný vydávať záväzné stanoviská (ani na projekty, ktoré sami pripravili, predtým ako zasadli do funkcií...), stavebné úrady sú absolútne nefunkčné ("old town" je totálne paralyzovaný...) .... proste je výstavba bytov blokovaná samosprávnymi úradníkmi !

10.10.2019 | olivertwist

oprava: tisícky bytov (nie projektov)

05.11.2019 | equilibriums

Čudujeme sa? Dopyt po bytoch rastie. Je prírastok ľudí, ktorí dospeli a ktorí teraz potrebujú bývať vo vlastnom, chceli by si založiť rodiny. Na druhej strane sa za posledných 30 rokov nestavali takmer žiadne byty (až na pár projektov, ktoré výraznu zmenu nepriniesli), teda ponuka bytov sa veľmi nezvyšovala.

Ceny bytov navyše potiahli hore samotné hypotéky, ktoré sú v princípe zlo. Treba produkovať byty, nie hypotéky. Hypotéka sa nemá poskytovať na existujúce nehnuteľnosti. S rastom peňažnej zásoby má rásť aj počet produktov v obehu, inak sa len vytvára inflácia - viac peňazí naháňa ten istý počet produktov. Ak hypotéka, tak na financovanie výstavby bývania, nie na financovanie nákupu už hotového bývania.

Najlepšie na tom všetkom je to, ako sa tešíme, že tu máme ekonomický rast. Aký zmysel má ekonomický rast, ak je bývanie stále viac a viac nedostupné? Že nebudeme mať na raňajky 4 rohlíky ale môžeme zjesť 40 rohlíkov? Alebo, že nemáme v rodine 1 auto, ale 3 auta? Alebo že si každý pol rok kupujeme nový mobil? Konzum a dlh sa stal hybnou silou ekonomiky.

Riešením je štátne nájomné bývanie. Ak je na nezmysly ako sú stíhačky a x iných nezmyslov (vrátane financovania zlodejín a korupcie), je aj na bývanie. Samozrejme, to už by parazitická, nečinná kasta ľudí žijúca z nič nerobenia a z nájmov prišla o lukratívny biznis.

Bez dostupného bývania si mladí nebudú zakladať rodiny a bez zakladajúcich rodín sa nebudú rodiť deti a bez narodených detí tu nebude o x rokov nová generácia, ktorá bude pracovať, aj na dôchodky. Prekvapenie, že všetko so všetkým súvisí?