Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ceny starších bytov v Bratislave takisto rýchlo rastú, sú na maxime

25.11.2019, 12:58 | © 2019 News and Media Holding

Ceny bytov na sekundárnom trhu v hlavnom meste dosiahli počas tretieho štvrťroka nové maximum, takmer 2 800 eur za štvorcový meter. Medziročne tak priemerná cena starších bytov v Bratislave stúpla o 15 percent. Vyplýva to z analýzy spoločnosti Bencont Investmets.

  • Tlačiť
  • 20

V priemere sa ceny starších bytov v treťom kvartáli tohto roka pohybovali na úrovni 2 781 eur za štvorcový meter, čo je o takmer 15 percent viac ako v rovnakom období minulého roka.

Výrazný rast nespôsobuje len obmedzená ponuka, ale čoraz viac novostavieb, kde sa byty predávajú z druhej ruky. To znamená, že niekto kúpil byt od developera a s prirážkou ho posunul na trh.

Investičné byty v kurze

Aj pre nové blížiace sa obmedzenia hypoték od Národnej banky Slovenska (NBS) je však dopyt naďalej silný. Vďaka prechádzajúcim reguláciám sa na trhu vytvára príjmová bariéra, na ktorú pri rastúcich cenách naráža čoraz viac potenciálnych kupujúcich.

Tá pôsobuje, že najpredávanejšími bytmi sú jedno-, dvoj- a trojizbové byty s menšími rozmermi. Drahšie jednotky sú a budú dostupné pre čoraz menšiu skupinu ľudí.

Neprehliadnite

V treťom štvrťroku tak bolo možné na bratislavskom realitnom trhu pozorovať trend v obmedzenej dostupnosti predovšetkým menších bytov. Tie sa v ponuke zvyčajne nachádzajú len veľmi krátko, keďže sa z nej veľmi rýchlo vypredajú.

Mnohí majitelia investičných bytov vycítili príležitosť. Zatiaľ čo v rokoch 2015 až 2017 novostavby tvorili zhruba 25 až 30 percent ponuky bytov na sekundárnom trhu, za posledný kvartál 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 20

Tagy Bencont Investments, ceny bytov