Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čína chystá zelené mesto

13.11.2012, 10:40 | ham | © 2012 News and Media Holding

Ekologický projekt pre 80-tisíc ľudí má vyrásť za osem rokov

  • Tlačiť
  • 0

Prázdne bytové komplexy či celé „mestá duchov“ rastú v rôznych kútoch najľudnatejšej krajiny sveta. Napriek tomu v Číne neutíchajú plány na výstavbu ďalších obrovských megamiest. Už túto jeseň mohli odštartovať prípravy na vybudovanie ekologického mesta kúsok za Čcheng-tu.

Na projekt v centrálnej Číne je podľa portálu ihned.cz vyčlenených takmer 24 miliónov štvorcových metrov plochy. Developer, Peking Vantone Real Estate, chce v priebehu ôsmich rokov na zelenej lúke vybudovať mesto pre 80-tisíc ľudí.

Pod názvom Great City sa ukrýva ekologický projekt, v rámci ktorého bude pre motorizované dopravné prostriedky vyčlenená len polovica ciest. Druhá má patriť chodcom či cyklistom. Všetci obyvatelia by mali mať z domu verejný park dostupný do dvoch minút chôdze.

Plán architektov zo spoločnosti Adrian Smith + Gordon Gill Architecture počíta s tým, že spotreba energie bude nižšia o polovicu a produkcia odpadu až o 89 percent oproti klasickej urbanistickej zástavbe.

Projekt počíta s komerčnými nehnuteľnosťami, rezidenčnými komplexmi, kanceláriami aj zdravotným strediskom. V rámci mesta by mala fungovať sieť verejnej dopravy, ktorá bude ako pohon využívať len elektrinu. Budovy by mali maximálne využívať veternú energiu. Za mestom by mala byť pôda určená na farmárčenie, divoké zvieratá majú byť chránené.

Vizualizácie – Adrian Smith + Gordon Gill

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)