Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ďalší problém so statikou: bytovku pri piešťanskom Auparku okamžite vysťahujú

08.10.2015, 17:11 | Ľuboš Mistrík | © 2015 News and Media Holding

Na Slovensku sa objavuje ďalší závažný problém s novostavbou spojený s rovnakou osobou statika. Päť rokov staré piešťanské Centroom vedľa obchodného centra Aupark, kde je 44 bytov, obchody i kancelárie musia okamžite vysťahovať. Podľa statického posudku je stav budovy nevyhovujúci.

  • Tlačiť
  • 15

Tagy

Centroom

Okamžite riešiť

„Odborný statický posudok zo dňa 6. októbra 2015, vo svojom závere konštatuje nevyhovujúci stav budovy a prekročenie účinkov zaťaženia oproti norme, v niektorých prípadoch niekoľkonásobne,“ informuje objednávateľ posudku, spoločnosť BK, ktorá bola dodávateľom stavby.

Podľa tlačovej agentúry SITA hrozí objektu reťazové zrútenie. „Pozorovateľné vychýlenie dosahuje na niektorých miestach na najvyšších poschodiach až dva centimetre a dochádza až k 200-percentnému zaťaženiu niektorých prvkov, pričom závažné pochybenia nastali už v projekte,“ informujú PNky.sk.

„Chyby v projekte sú obzvlášť závažné, nakoľko v ich dôsledku môže nastať takzvané krehké porušenie alebo zlyhanie konštrukcie. Tieto vady sa neprejavia spôsobom, ktorý sa dá vizuálne ľahko zistiť, napríklad vznikom trhlín a priehybov, ale vedú prakticky bez varovných signálov priamo ku kolapsu konštrukcie, v najhoršom prípade k reťazovému zrúteniu budovy.“

Neprehliadnite

Obyvateľov vysťahujú

„S ohľadom na riziko odporúčame preveriť aj ostatné konštrukcie a navrhnúť vhodné sanačné opatrenia. Okamžitá sanácia vyššie uvedených častí konštrukcie je nevyhnutná,“ citujú PNky Ivana Pauera, povereného vedením oddelenia stavebných služieb v Piešťanoch. Informácie pochádzajú zo statického posudku.

Dnes zasadal krízový štáb mesta, ktorý nariadil okamžité vysťahovanie obyvateľov a vypratanie budovy. Mesto Piešťany podľa primátora Miloša Tamajku hľadá možnosti náhradného ubytovania v hoteloch a penziónoch pre asi 50 ľudí.

Centroom je priamo napojené na susedný Aupark, ten však ohrozený nemá byť, keďže sú objekty konštrukčne oddelené. Možno však očakávať uzavretie parkoviska obchodného centra i obchodov na prízemí samotného projektu Centroom.

Rovnaký statik

Investorom projektu so štartom výstavby v roku 2009 bola developerská skupina Iuris, ktorá má najmä v hlavnom meste viacero vlastných projektov. Priemerné ceny bytov dosahovali 1 500 až 1 700 eur/m2 s DPH. Zhotoviteľom spoločnosť BK Construction, ktorá si objednala aj spomínaný statický posudok. Autorom statiky bol Ján Tomčáni, ktorý stojí napríklad za bratislavským biznis centrom Apollo 1.

Práve aktuálna situácia v administratívnom projekte bola podnetom pre preskúmanie statiky Centroomu. Z Apolla 1 sa totiž musia do 17. októbra vysťahovať všetky firmy a obchody a podľa posudku sú niektoré konštrukcie budovy preťažené o desiatky až stovky percent.

J. Tomčáni mal na starosti aj statiku polyfunkčného komplexu 3nity, kde sa v roku 2012 zrútila polyfunkčná podnož. Stál aj za Apollom BC 2, kde podľa informácií TREND Reality niekoľko mesiacov počas plnej prevádzky budovy prebiehalo rozsiahle vystužovanie konštrukcií v réžii developera a vlastníka HB Reavis. Oficiálne vyjadrenia hovorili o montáži solárnych panelov na strechu budov.

  • Tlačiť
  • 15

Tagy Centroom