Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dlhoočakávaný projekt Rudiny II ohlasuje štart prvej etapy

19.01.2018, 05:02 | Tomáš Vašuta | © 2018 News and Media Holding

Štyri desaťročia. Tak dlho trvalo, kým sa zhmotní predstava využitia pozemkov medzi žilinskými sídliskami Solinky a Hliny. Ešte v roku 1978 totiž mesto zadefinovalo nový územný plán, ktorý počítal s výstavbou nového projektu. Po rôznych zdržaniach a odsunoch ohlasuje developer Istrofinal začiatok výstavby projektu Rudiny II.

  • Tlačiť
  • 0

Novú podobu nevyužívaného územia predstavil Istrofinal ešte v roku 2007. Vtedy ešte počítal s výstavbou polyfunkčného centra, ktorého lákadlom malo byť aj nákupne centrum s rozlohou okolo 30-tisíc štvorcových metrov.

Drobné revízie

S plánov však aj v dôsledku krízy nebolo nič. Reštart prišiel až v roku 2013, keď investor usporiadal urbanisticko-architektonickú súťaž na riešenie územia Rudiny II. Z 12 prihlásených návrhov uspel projekt autorského kolektívu zo spoločnosti Proma.

Prepracovanú podobu celého bloku ukázal investor pred dvoma rokmi, keď úradom predložil zámer na posúdenie vplyvu na životné prostredie. V novej štvrti nakreslil okrem obchodov, bytov a parkoviska pre 321 áut aj námestie s vodnou plochou i detské ihrisko či park.

Neprehliadnite

Investor projektu aktuálne hovorí o posune. „Momentálne projekt prechádza určitou revíziou zameranou na vylepšenie dispozícií a kvality pre budúcich obyvateľov,“ informuje Matej Kováč, riaditeľ developmentu spoločnosti Istrofinal.

Tri etapy

Stavebné práce by sa mali začať na jar, projekt je rozdelených do troch etáp. Ako prvý sa začne stavať deväťpodlažný bytový dom s 34 bytmi pri Centrálnej ulici. Následne sa naraz postaví šesťpodlažný a sedempodlažný bytový dom so 49 bytmi. Ako posledný sa bude realizovať deväťpodlažný dom s 35 bytovými jednotkami.

Každá etapa by mala trvať 18 mesiacov. Investor predpokladá, že bytový komplex bude dokončený cez leto 2020. „Parkovanie bude riešené v nadzemných garážach v podstavnom parteri budov – na prvom a druhom nadzemnom podlaží objektov. Obytná časť bude začínať až na treťom nadzemnom podlaží nad parkovacím domom,“ prezrádza M. Kováč.

Projekt Rudiny IIZdroj: Istrofinal

Súčasťou projekt bude aj obchodná galéria s vlastným parkoviskom. „Obchodná galéria bude tvoriť akési predpolie pred bytovou časťou a námestím. Zastúpenie tu bude mať reťazec s drogériou, elektronikou, potrebami pre domácich miláčikov, so zmiešaným tovarom, oblečením a bytovými doplnkami. Zároveň v prízemí okolo spoločného námestia vzniknú menšie predajné jednotky,“ vymenúva M. Kováč.

Aj veľký park

Jednou z dominánt riešeného územia má byť aj viac ako hektárový okrskový park. So zelenými plochami počíta developer aj na strechách.

„Snahou nášho návrhu je čo najlepšie využiť všetky spoločné priestory v projekte tak, aby sa byt nestal iba miestom na prespanie, ale aby jeho obyvatelia skutočne žili a trávili svoj čas zmysluplne a spoločne. K tomuto účelu sa priam ponúkajú spoločné ploché strechy, na ktorých vzniknú malé záhradky, kde si budú môcť obyvatelia bytov dopestovať svoju sezónnu zeleninu či ovocie,“ prezrádza M. Kováč.

Pozemky, na ktorých má vyrásť projekt Rudiny IIZdroj: Istrofinal

Istrofinal v krátkom čase ohlásil viacero projektov. Skupina nedávno avizovala začiatok prestavby projektu Elektrárne v centre Žiliny. Koncom minulého roka informovala o odštartovaní projektu Kamence, ktorý vytvorí v Kysuckom Novom Meste nové sídlisko so 720 bytovými jednotkami. O podobnú premenu nevyužitého priestoru sa snaží v Brezne, kde chce prebudovať areál bývalých kasární.

Zobraziť Rudiny II na väčšej mape
  • Tlačiť
  • 0

Tagy Istrofinal, Žilina

Diskusia (0 reakcií)