Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dobré byty sa míňajú, dopyt ceny akceptuje

13.10.2010, 00:05 | Ľuboš Mistrík | © 2010 News and Media Holding

Záujem o nové bývanie v Bratislave ďalej stúpa, dobrých bytov naopak ubúda

  • Tlačiť
  • 15

Mierne oživenie trhu so staršími i novými bytmi v hlavnom meste sa prejavuje aj na konkrétnych číslach predaja. V treťom kvartáli 2010 sa postupne stabilizovali priemerné ceny. To je najväčšou zmenou v porovnaní s predošlým obdobím roka, čísla voľných a predaných bytov, ako aj množstvo predávaných projektov sa výraznejšie nehýbe, píše realitná kancelária Lexxus vo svojej pravidelnej správe o bratislavskom trhu novostavieb.

V letných mesiacoch, od júla do septembra, sa dopyt nezastavil tak, ako tomu bolo zvykom v predošlých rokoch. Počas troch mesiacov sa predávali nové byty v 62 projektoch, pričom z ponuky ubudlo celkovo 346 bytov. To je 12-percentný medziročný rast, podľa realitky najviac ubudlo v projekte na petržalskej Bosákovej od firmy Vodotika-MG. Vďaka stornovaniu rezervácií na trh naopak pribudlo 34 bytových jednotiek.

Na strane ponuky je v súčasnosti v Bratislave 112 projektov s celkovo 11 606 voľnými bytmi. V porovnaní s druhým kvartálom ide len o minimálne zmeny. Výraznejšie sa nemenilo ani celkové množstvo voľných bytov (zahŕňa aj dokončené aj ponúkané) – bolo ich 4 386, čo predstavuje 38-percentnú nepredanosť.

Kým však v druhom štvrťroku voľných dokončených bytov výrazne ubudlo – na 2 200 jednotiek, o kvartál neskôr ich už bolo viac. V súčasnosti je tak v Bratislave podľa Lexxusu 2 713 nepredaných dokončených bytov pripravených na sťahovanie. Ide o ponuku 83 projektov, do ktorej pribudlo sedem nových. Okrem bytov, ktoré sa predali, z ponuky zmizlo aj viac než 200 jednotiek z projektu Centrál.

lexxus3q10tab.jpg

„Aj naďalej pokračuje hľadanie primeranej ceny za bývanie v novostavbe,“ píše realitka. Priemerná cena ponúkaných novostavieb v Bratislave klesá už 18 mesiacov, v súčasnosti dosahuje 2 256 eur/m2 vrátane DPH. Medzikvartálne však stúpla cena bytov, ktoré sa reálne predali, na 2 082 eur za štvorec.

To môže znamenať, že dobré byty sa míňajú a kupujúci tak po dlhšom čase hľadania akceptujú vyššiu cenu v projekte, ktorý im vyhovuje. S ohľadom na zlacňovanie v nepredaných projektoch a kreslenie nových komplexov za výhodnejšie ceny však toto nebude trvať dlho a podľa odhadov TRENDreality.sk priemerná cena predávaných bytov poklesne.

Lexxus píše, že stagnujúca ponuka a postupná stabilizácia cien budú v metropole viesť k úplnému stabilizovaniu cien na úrovni približne 2 100 eur/m2. Dnes už však existuje mnoho projektov podliezajúcich túto hranicu aj v lepších lokalitách, možno preto predpokladať, že priemerná cenová hladina bude nižšie a nad 2-tisíc eur sa dostanú len výnimočné projekty. Potvrdzujú to aj ešte len pripravované komplexy, ktorých predstavenie je plánované na budúci rok.

fcb promo facebook

Foto na titulke – Flickr

Graf - Lexxus

  • Tlačiť
  • 15

Tagy analýza rk, Lexxus