Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dom na Obchodnej prerobia na nájomné byty

17.04.2014, 12:00 | Daniel Suchý | © 2014 News and Media Holding

Výrazný nedostatok sociálnych nájomných bytov a nové možnosti ich financovania prebudili aktivitu samospráv po celom Slovensku. Viacero projektov sa chystá aj v Bratislave.

  • Tlačiť
  • 4

Po projektoch ohlásených v Petržalke, Rači či Vrakuni rozbieha dva aj mestská časť Staré Mesto. Aktuálne prebieha stavebné konanie na rekonštrukciu domu na Obchodnej ulici.

„Na Obchodnej 52 vznikne kompletnou rekonštrukciou osem malometrážnych bytov, šesť bytov bude na prízemí a dva byty na prvom poschodí,“ opisuje hovorkyňa mestskej časti Alexandra Obuchová.

V dvojpodlažnom dome s dlhým dvorovým traktom vzniknú štyri jednoizbové byty s priemernou rozlohou 45 štvorcových metrov a štyri dvojizbové byty s priemernou rozlohou 65 štvorcov.

Rekonštrukciou prejdú dlhodobo nevyužívané nebytové priestory. „Bude potrebná napríklad výmena kúrenia, nové inžinierske siete, elektrorozvody, výmena podláh a mnohé ďalšie,“ spresňuje hovorkyňa Starého Mesta.

Vybudovanie nájomných bytov bude financované z rozpočtu mestskej časti, zo súťaže vzišla suma 327-tisíc eur. „Plánom mestskej časti je, aby bola rekonštrukcia dokončená v tomto roku,“ dodáva A. Obuchová.

Na prízemí domu so vstupom z Obchodnej ulice sídli talianska reštaurácia a módny obchod, v podzemí je krčma. V dome sídli aj malý hostel. Prevádzky sú v súkromnom vlastníctve a prestavba v súvislosti s nájomnými bytmi sa ich nedotkne.

Nájomné byty na Obchodnej ulici sú prvými, ktoré Staré Mesto vybuduje po viac ako dvadsiatich rokoch. Mestská časť má podľa A. Obuchovej viac ako 70 žiadostí o pridelenie nájomného bytu.

Okrem Obchodnej vznikne objekt s 24 dvojizbovými nájomnými bytmi aj na Dobšinského ulici. Bytovka neďaleko Hlavnej stanice čaká na stavebné povolenie a predpokladané náklady vyše milión eur by mali pokryť peniaze zo Štátneho fondu rozvoja bývania v kombinácii s dotáciou od ministerstva výstavby.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy nájomné byty