Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Drahé, drahšie, najdrahšie. Aké sú mesačné nájmy za byty v Európe. Pozrite si prehľad

10.06.2019, 14:01 | Adrián Berecz | © 2019 News and Media Holding

Ak niekto hľadá byt na prenájom na Slovensku, je pravdepodobné, že skúša šťastie cez známych, známych svojich známych alebo zavíta na jednu z viacerých facebookových skupín, kde ľudia ponúkajú voľné izby, celé byty či hľadajú spolubývajúcich. Tam človek rýchlo získa aktuálny (a nepríjemný) obraz o bytovom trhu. Ceny závisia predovšetkým od lokality, stavu a vybavenia bytu, počtu izieb, počtu spolubývajúcich a hlavne rozhodnutia majiteľa, koľko si každý mesiac vypýta za byt. Hoci sú ceny slovenských prenájmov nemalé, v zahraničí platia mesačné nájomné aj pár tisíc eur.

  • Tlačiť
  • 8

Najneľútostnejší boj o byty v rámci Slovenska sa koná v Bratislave. Cez internet sa dá natrafiť aj na voľnú izbu za 150 eur, no typická cena prenájmu napríklad dvojizbového bytu sa pohybuje niekde v rozmedzí od 500 do 600 eur. Najvyššie nájmy sú v mestskej časti Staré mesto (790 eur), vysoké sú aj v Ružinove a Novom Meste (570 eur), zhŕňa portál Webnoviny.

V podobných cenových hraniciach sa pohybujú aj prenájmy v Košiciach či Nitre. V mestách ako Trenčín, Prešov či Banská Bystrica sa dajú objaviť dvojizbové byty od 400 do 440 eur.

Susedské ceny

Pri hľadaní údajov o mesačných výškach nájomného v európskych mestách rôzne zdroje a štatistiky uvádzajú rôzne priemerné ceny. Sumy zahraničných prieskumov realitných kancelárií či inštitúcií, Eurostatu (použité v tabuľke) a portálu Numbeo (použité v článku) sa v niektorých prípadoch líšia aj o stovky eur. Hlavným dôvodom je skutočnosť, že niektoré štatistiky brali do úvahy krajinu ako celok, iné len hlavné a najväčšie mestá, ktoré sú spravidla najdrahšie.

Keď sa pozrieme na priemerné štatistické údaje za susedné krajiny, mesačné nájmy jednoizbových bytov v Rakúsku v centre miest sa pohybujú okolo 720 eur a okolo 570 eur mimo centra miest. Za trojizbový byt v rakúskom meste zaplatíte okolo 1 340 eur, približne 1 050 eur v prípade, že sa nachádza mimo centra mesta.

Česi a ľudia žijúci v Česku si na mesiac bývanie v jednoizbovom byte v centre mesta môžu pripraviť v prepočte 520 eur. Ide o priemerné ceny, čo znamená, že sa dá nájsť takýto byt za cenu 310 eur, ale aj za takmer 800 eur. V Prahe je priemerná cena za prenájom bytu 2+1 v paneláku 580 eur, tehlový byt rovnakej veľkosti vychádza na 740 eur, podotýka portál Aktuálně.

Neprehliadnite

Najdrahším mestom na bývanie v Poľsku je prirodzene Varšava. Mesačné ceny nájmov stredne veľkých bytov sa tam pohybujú v prepočte okolo 650 eur. O niečo lacnejšie vychádza bývanie v meste Vroclav (530 eur) či Gdaňsk (466 eur). Najlacnejším a zároveň ešte stále jedným z najväčších poľských miest na bývanie je Bydhošť, kde stačí na mesiac necelých 300 eur.

Výstavba v LondýneZdroj: Flickr / DncnH | CC

Výška nájomného sa v Budapešti za posledných šesť rokov zdvojnásobila, upozorňujú tamojšie médiá. Mesačná cena bytov v hlavnom meste Maďarska sa začiatkom roka 2018 pohybuje v rozmedzí od 320 do 485 eur. Ceny mesačných prenájmov sa v Maďarsku zvýšili aj v mnohých pohraničných oblastiach, univerzitných mestách ako aj v regiónoch, kde sa uskutočnili veľké investície – prekročili psychologickú hranicu 100-tisíc forintov (320 eur).

Za jednoizbový byt v ukrajinskom meste zaplatí záujemca priemerne 260 eur mesačne, v prípade trojizbového bytu cena vyskočí na dvojnásobok, čiže okolo 530 eur.

Prehľad výšky mesačných nájmov v Európe v eurách (Eurostat, 2017)
Krajina/Mesto 3-izbový byt (€) 2-izbový byt (€) 1-izbový byt (€)
Rakúsko – Viedeň 1 700 1 300 980
Belgicko – Brusel 1 250 1 020 770
Bulharsko – Sofia 800 560 380
Chorvátsko – Zahreb 1 350 890 630
Cyprus – Nikózia 760 560 480
Česko – Praha 1 500 1 100 800

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 8

Tagy Európa, prenájom