Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Drahé, drahšie, najdrahšie. Aké sú mesačné nájmy za byty v Európe. Pozrite si prehľad

10.06.2019 | Adrián Berecz

Diskusia (8 reakcií) Pravidlá diskusie

10.06.2019 | @@@

v tomto pripade je skôr dôležity fakt pomer cena prenajmu a priemerna mzda v dannom meste

10.06.2019 | Emasculate

V com je to dolezite? Je to uplne irelevantne. Tie ceny su to co su.

Ako sa hovori, majetny niesi ked vlastnis svoje byvanie. Majetny si az ked vlastnis byvanie inych. Kto ma rozum kupuje nehnutelnosti. Kto nema si uz dvadsat rokov drzi klobuk a caka na pokles.

11.06.2019 | bozsky

uvidime ako majetny budes, ked progresivne zvysia dane po vzore inych progresivnych miest, ako je napr. San Francisco.

Dnes platis v BA smiesnych 0,455 - 0,611/m2, v San Franciscu 1,5% z kupnej sumy. Cize ak kupis 200tis byt, platis 3tis rocne dan. Ak kupis milionovy, 15tisic.

11.06.2019 | Ykb

a vy myslite, ze co sa potom stane. Premietne sa to do ceny prenajmov, takze to nevyriesi nic

12.06.2019 | Ivan Petráš

Tieto ceny prenájmov sú dosť zmätočné. Dvojizbový byt môže mať 40m2, ale aj 100m2. Okrem toho definícia dvojizbového bytu je všade iná. Na Slovensku to znamená jedna spálňa a jedna obývačka, v Británii a Írsku twoo bedroom znamená dve spálne, obývačka sa neráta, skôr udávajú počet kúpeľní. Nehladiac na to, že spálne sú v týchto štátoch väčšinou dosť miniatúrne, hlavne v starších domoch. Ďalšia anomália značenia je v susednom Česku. Tam to majú dosť komplikované, 2+1 myslím znamená 1 spálňa, jedna obývačka a samostatná kuchyňa, 2+KK, znamená 1 spálňa a obývačka spojená s kuchyňou ale niesom si tým istý aj keď mi to už vysvetľovali a samotní Česi povedali, že my to máme logickejšie.
Ďalej je to faktor Centra, kde sú všade byty drahšie, aj keď rozdiely sú niekde väčšie, niekde menšie. Súvisí to väčšinou s rozlohou mesta, ale napr. Bratislava je výnimka. Napriek tomu že je rozlohou väčšia ako Praha, alebo Mníchov a len o málo menšia ako Viedeň, rozdiely nie sú také markantné.
Pri porovnávaniach by som skôr zvolil cenu za m2.
Ako príklad uvediem, ja prenajímam 2i byt v Ba III za 12€/m2.
Keď som si prenajímal bývanie v Dubline, pred 15 rokmi, platil som od 30€/m2.
Keď to porovnám, tak v porovnaní s platmi je to približne rovnaká časť príjmu.

10.06.2019 | mba

2008/2009 pokles bol... O poklese by vedeli rozpravat vo viacerych krajinach - Irsku, Spanielsku, Madarsku...

12.06.2019 | Niless

Tu sa treba pozerat na to ako sa bude vyvijat cena penazi.
Takze zasadna otazka zvysi ECB pripadne ine banky urokove sadzby? Asi tazko, len ked budu musiet ked inflacia bude dost velkym problemom ako bola v USA v 80 tych rokoch, inak by trh padol kvoli astronomickym dlhom statov firiem a ludi. Zrejme realnejsi je scenar Japonska kde BoJ drzi urokove sadzby dlhodobo nizko, takze je predpoklad ze peniaze sa budu prelievat do niecoho hmotneho a tym boli su a budu nehnutelnosti. Takze ano ceny by mali rast pripadne stagnovat, pokles by nastal jedine pri velkej krize ale centralne banky maju len jediny gombik na riesenie kriz a to zvysovanie mnozstva penazi v obehu.

13.06.2019 | OF

Ak prenajmem byt, ktorý stojí 90 000 za 550 Eur, po odrátaní nákladov mám slabých 400 Eur v čistom. T.j. výnos z mojej investície je len 5%. Čím sú drahšie byty, tým sú drahšie prenájmy. Inak mne to ako dobrá ivestícia dnes nepripadá.