Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Economist: Americké domy sú už podhodnotené

10.03.2011, 07:00 | Martin Rojko | © 2011 News and Media Holding

Ekonomický týždenník porovnal ceny domov a nájomného v 20 krajinách sveta

  • Tlačiť
  • 0

Najdrahšie bývanie na svete je v Hong Kongu a Austrálii. Tento známy fakt z posledných rokov potvrdzuje aj čerstvý prieskum britského týždenníka The Economist, ktorý zostavuje cenový index na základe porovnania cien a výšky nájomného.

„Teoreticky by cena bytu mala odrážať hodnotu služieb, ktoré poskytuje. Ľudia, ktorí si zvolia prenájom bytov, kupujú tieto služby na mesačnej báze. Ich ceny by preto mali odrážať nájomné, ktoré platia nájomcovia,“ uvádza Economist, ktorý skúmal ceny v 20 krajinách sveta.

Najpredraženejšie nehnuteľnosti na bývanie má Austrália (o zhruba 56 %), nasledovaná Hong Kongom (54 %). Na treťom mieste sa umiestnilo trochu prekvapujúco Francúzsko, kde pomer cien a nájomného prevyšoval priemer o 48 % koncom minulého roka.

Pritom vyše 40 % tamojších obyvateľov volí radšej prenájom ako bývanie vo vlastnom. K polovičnej predraženosti sa blíži ešte Španielsko (44 %) a Švédsko (40 %).

S odstupom nasledujú Veľká Británia (30 %), Belgicko (24 %), Holandsko (21 %), Nový Zéland (21 %) a Írsko (20 %). Ceny v Číne nie sú až tak vysoko v porovnaní s prenájmami, podľa Economistu sú predražené „len“ o 13 %. No údaje vychádzajú z vládnej štatistiky, ktorá vykázala medziročný rast v decembri o 6,4 %.

Predpokladá sa, že skutočný nárast bol podstatne vyšší. Navyše, nedávno sa tamojší úradníci vyjadrili, že čísla za celú krajinu prestanú publikovať a ostanú len pri údajoch za mestá.

Ako uvádza Economist, len nehnuteľnosti v Hong Kongu, Singapúre a Švajčiarsku sú predraženejšie ako na jeseň 2007. V ostatných krajinách pomer cien a nájomného za obdobie 2007 – 2010 klesol. Pod dlhodobými priemermi sú z vybraných krajín tri trhy.

Americké domy sú (podľa údajov z Case-Shiller indexu) podhodnotené o takmer 8 %, nemecké nehnuteľnosti o 12 %. Tu ceny pri porovnaní s prenájmami klesajú s prestávkami od začiatku 80. rokov. Najviac podhodnotené sú byty v Japonsku, a to až o vyše tretinu. Tento trend začal od 90. rokov, kedy tu praskla „učebnicová“ realitná bublina.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)