Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Financovanie apartmánov hypotékou

28.02.2017 | Eva Špaňová, hypotekárna špecialistka

Financovanie bývania: Úver na nehnuteľnosti neurčené na bývanie treba splatiť do ôsmich rokov

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 6

V tomto roku sa treba pripraviť na viacero podstatných zmien, ktoré sa dotknú poskytovania úverov na bývanie. Pripravila ich Národná banka Slovenska vo svojom opatrení č. 10 z 13. decembra 2016, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o posúdení schopnosti spotrebiteľa splácať úver na bývanie.

Jednou zo zásadných zmien, okrem iných, ktorá prekvapila širokú verejnosť, bolo skrátenie doby splatnosti pri nehnuteľnostiach neurčených na bývanie, a to iba na  8 rokov. Z hypotekárnej praxe ide napríklad o apartmány určené na rekreáciu, rekreačné chaty a podobne a ďalšie nehnuteľnosti, ktoré nespadajú do definície nehnuteľností určených na bývanie. 

Centrálna banka medzi nehnuteľnosti určené na bývanie zaraďuje: 

 • byty a nehnuteľnosti určené svojou povahou na bývanie; 
 • rozostavané bytové a nebytové priestory, ktoré budú skolaudované ako byty; 
 • rozostavané a skolaudované rodinné domy; 
 • stavebné pozemky a zastavané plochy a nádvoria patriace k bytovým budovám. 

Tieto nehnuteľnosti je možné financovať úverom s dobou splatnosti až 30 rokov, prípadne aj viac. 

Najmä vo väčších mestách sa pustili developeri do budovania novostavieb, súčasťou ktorých sú aj apartmány. Nakoľko apartmány sa v opatrení centrálnej banky nespomínajú ako nehnuteľnosti určené na bývanie, viacero bánk začalo od začiatku tohto roka schvaľovať hypotéky na účel ich nadobudnutia iba s lehotou splatnosti 8 rokov. Avšak v prvých dvoch mesiacoch tohto roka sa situácia stabilizovala a po odkonzultovaní opatrenia jednotlivými bankami s NBS, je opätovne možné získať na financovanie kúpy apartmánov hypotéku so splatnosťou 30 rokov. 

Táto doba splatnosti je však možná iba v prípade apartmánov určených na bývanie napr. v Bratislave, príp. v iných mestách. Stáva sa tak najmä z dôvodu, že predávaný priestor nespĺňa svetlotechnické normy, či nie je stanovený podiel zastavania bytmi.  

Podstatný je zápis takejto nehnuteľnosti v katastri. V listoch vlastníctva býva zvyčajne špecifikovaný buď ako apartmán alebo apartmán/nebytový priestor. V prípade apartmánov na rekreáciu sa budú naďalej schvaľovať hypotéky najviac  so splatnosťou na 8 rokov. 

Pri výbere hypotéky na financovanie apartmánov odporúčame obrátiť sa na skúseného hypotekárneho špecialistu, ktorý poradí, ktorá banka poskytne najlepšie podmienky na kúpu apartmánu. Veľké rozdiely v hypotekárnom financovaní apartmánov medzi bankami sú najmä v tom, aké percento z kúpnej ceny vedia jednotlivé banky prefinancovať poskytnutím hypotekárneho úveru. 

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.       

Prečítajte si ďalšie odpovede z tejto témy poradne Prečítajte si ďalšie odpovede zo všetkých tém poradne Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných)

BSG

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 6

Tagy hypotekárna poradňa, poradňa

Realitná inzercia

PRENÁJOM - Ponuka bytov v Panorama City

PRENÁJOM - Ponuka bytov v Panorama City HERRYS ponúka na prenájom byty v rezidenčnom projekte Panorama City. Pozrite si našu ponuku bývania s krásnym výhľadom na Bratislavu.

Projekt Nový Ružinov 3. fáza

Projekt Nový Ružinov 3. fáza HERRYS exkluzívne ponúka na predaj nadštandardne vybavené byty a apartmány v 3. fáze úspešného projektu Nový Ružinov. Kuchynská linka so spotrebičmi v cene.

Nové byty v Podunajských Biskupiciach

Nové byty v Podunajských Biskupiciach 1 až 4 izbové byty v dobrej cene na Kazanskej ulici, v bratislavskej Vrakuni

Moderné alebo klasické domy Dedinka

Moderné alebo klasické domy Dedinka Vyberte si moderný alebo klasický 4-izbový bungalov v lokalite s vlastným jazerom a lesoparkom. Ceny domov už od 157 tis. EUR.

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

REB.SK predáva 5 izbový penthouse na Kolibe

REB.SK predáva 5 izbový penthouse na Kolibe Reb.sk predáva 5-izbový penthouse na Kolibe. Byt má podlahovú plochu 183,20 m2 + terasy o výmere 155,80 m2, nachádza sa na najvyššom poschodí

REB.sk Kompl rekonšt. 3izb byt na Vajnorska,

REB.sk Kompl rekonšt. 3izb byt na Vajnorska, REB REAL PARTNERS ponúka na predaj luxusne zrekonštruovaný 3izb byt s úžasnou atmosférou na Vajnorskej ulici, v tesnej blízkosti Trnavského mýta.

Pridať inzerát