Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Financovanie apartmánov hypotékou

28.02.2017 | Eva Špaňová, hypotekárna špecialistka

Financovanie bývania: Úver na nehnuteľnosti neurčené na bývanie treba splatiť do ôsmich rokov

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 6

V tomto roku sa treba pripraviť na viacero podstatných zmien, ktoré sa dotknú poskytovania úverov na bývanie. Pripravila ich Národná banka Slovenska vo svojom opatrení č. 10 z 13. decembra 2016, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o posúdení schopnosti spotrebiteľa splácať úver na bývanie.

Jednou zo zásadných zmien, okrem iných, ktorá prekvapila širokú verejnosť, bolo skrátenie doby splatnosti pri nehnuteľnostiach neurčených na bývanie, a to iba na  8 rokov. Z hypotekárnej praxe ide napríklad o apartmány určené na rekreáciu, rekreačné chaty a podobne a ďalšie nehnuteľnosti, ktoré nespadajú do definície nehnuteľností určených na bývanie. 

Centrálna banka medzi nehnuteľnosti určené na bývanie zaraďuje: 

 • byty a nehnuteľnosti určené svojou povahou na bývanie; 
 • rozostavané bytové a nebytové priestory, ktoré budú skolaudované ako byty; 
 • rozostavané a skolaudované rodinné domy; 
 • stavebné pozemky a zastavané plochy a nádvoria patriace k bytovým budovám. 

Tieto nehnuteľnosti je možné financovať úverom s dobou splatnosti až 30 rokov, prípadne aj viac. 

Najmä vo väčších mestách sa pustili developeri do budovania novostavieb, súčasťou ktorých sú aj apartmány. Nakoľko apartmány sa v opatrení centrálnej banky nespomínajú ako nehnuteľnosti určené na bývanie, viacero bánk začalo od začiatku tohto roka schvaľovať hypotéky na účel ich nadobudnutia iba s lehotou splatnosti 8 rokov. Avšak v prvých dvoch mesiacoch tohto roka sa situácia stabilizovala a po odkonzultovaní opatrenia jednotlivými bankami s NBS, je opätovne možné získať na financovanie kúpy apartmánov hypotéku so splatnosťou 30 rokov. 

Táto doba splatnosti je však možná iba v prípade apartmánov určených na bývanie napr. v Bratislave, príp. v iných mestách. Stáva sa tak najmä z dôvodu, že predávaný priestor nespĺňa svetlotechnické normy, či nie je stanovený podiel zastavania bytmi.  

Podstatný je zápis takejto nehnuteľnosti v katastri. V listoch vlastníctva býva zvyčajne špecifikovaný buď ako apartmán alebo apartmán/nebytový priestor. V prípade apartmánov na rekreáciu sa budú naďalej schvaľovať hypotéky najviac  so splatnosťou na 8 rokov. 

Pri výbere hypotéky na financovanie apartmánov odporúčame obrátiť sa na skúseného hypotekárneho špecialistu, ktorý poradí, ktorá banka poskytne najlepšie podmienky na kúpu apartmánu. Veľké rozdiely v hypotekárnom financovaní apartmánov medzi bankami sú najmä v tom, aké percento z kúpnej ceny vedia jednotlivé banky prefinancovať poskytnutím hypotekárneho úveru. 

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.       

Prečítajte si ďalšie odpovede z tejto témy poradne Prečítajte si ďalšie odpovede zo všetkých tém poradne Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných)

BSG

 • Tlačiť
 • Poslať e-mailom
 • Oznámiť chybu
 • 6

Tagy hypotekárna poradňa, poradňa

Realitná inzercia

Posledný byt v projekte APOLLIS

Posledný byt v projekte APOLLIS HERRYS ponúka na predaj posledný voľný byt v projekte APOLLIS - 3i byt, 96 m2 na 6.p. V cene kuchynská linka,umývačka riadu,podlahy a sanita. Bývajte Q1 2017.

PRENÁJOM - Ponuka bytov v Panorama City

PRENÁJOM - Ponuka bytov v Panorama City HERRYS ponúka na prenájom byty v rezidenčnom projekte Panorama City. Pozrite si našu ponuku bývania s krásnym výhľadom na Bratislavu.

Moderné alebo klasické domy Dedinka

Moderné alebo klasické domy Dedinka Vyberte si moderný alebo klasický 4-izbový bungalov v lokalite s vlastným jazerom a lesoparkom. Ceny domov už od 157 tis. EUR.

Nové byty v Podunajských Biskupiciach

Nové byty v Podunajských Biskupiciach 1 až 4 izbové byty v dobrej cene na Kazanskej ulici, v bratislavskej Vrakuni

Mendelsohn

Mendelsohn Prémiová adresa, parkovanie v cene bytu v novom projekte MENDELSOHN

VILADOMY MARIANKA

VILADOMY MARIANKA 4-izbové byty vo viladome s vlastnou záhradou, terasou a dvomi parkovacími miestami v cene bytu. Nepremeškajte predpredajovú zľavu 5000 EUR z cenníkovej ceny!

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe Doprajte si luxus v Malých Karpatoch. Ponúkame 11 RD poskytujúcich dokonalé súkromie a bezpečnosť v obľúbenej a vyhľadávanej lokalite Bratislava – Koliba.

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Prenájom 2-izbového mezonetu v Eurovea 850€

Prenájom 2-izbového mezonetu v Eurovea 850€ Smart Brokers vám ponúka na prenájom pekný 2-izbový mezonet s výľadom na Dunaj. Cena za energie a služby je 200€. Možnosť prenájmu aj parkovacieho miesta.

Pridať inzerát