Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Financovanie apartmánov hypotékou

28.02.2017, 04:56 | Eva Špaňová, hypotekárna špecialistka

Financovanie bývania: Úver na nehnuteľnosti neurčené na bývanie treba splatiť do ôsmich rokov

  • Tlačiť
  • 6

V tomto roku sa treba pripraviť na viacero podstatných zmien, ktoré sa dotknú poskytovania úverov na bývanie. Pripravila ich Národná banka Slovenska vo svojom opatrení č. 10 z 13. decembra 2016, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o posúdení schopnosti spotrebiteľa splácať úver na bývanie.

Jednou zo zásadných zmien, okrem iných, ktorá prekvapila širokú verejnosť, bolo skrátenie doby splatnosti pri nehnuteľnostiach neurčených na bývanie, a to iba na  8 rokov. Z hypotekárnej praxe ide napríklad o apartmány určené na rekreáciu, rekreačné chaty a podobne a ďalšie nehnuteľnosti, ktoré nespadajú do definície nehnuteľností určených na bývanie. 

Centrálna banka medzi nehnuteľnosti určené na bývanie zaraďuje: 

  • byty a nehnuteľnosti určené svojou povahou na bývanie; 
  • rozostavané bytové a nebytové priestory, ktoré budú skolaudované ako byty; 
  • rozostavané a skolaudované rodinné domy; 
  • stavebné pozemky a zastavané plochy a nádvoria patriace k bytovým budovám. 

Tieto nehnuteľnosti je možné financovať úverom s dobou splatnosti až 30 rokov, prípadne aj viac. 

Najmä vo väčších mestách sa pustili developeri do budovania novostavieb, súčasťou ktorých sú aj apartmány. Nakoľko apartmány sa v opatrení centrálnej banky nespomínajú ako nehnuteľnosti určené na bývanie, viacero bánk začalo od začiatku tohto roka schvaľovať hypotéky na účel ich nadobudnutia iba s lehotou splatnosti 8 rokov. Avšak v prvých dvoch mesiacoch tohto roka sa situácia stabilizovala a po odkonzultovaní opatrenia jednotlivými bankami s NBS, je opätovne možné získať na financovanie kúpy apartmánov hypotéku so splatnosťou 30 rokov. 

Táto doba splatnosti je však možná iba v prípade apartmánov určených na bývanie napr. v Bratislave, príp. v iných mestách. Stáva sa tak najmä z dôvodu, že predávaný priestor nespĺňa svetlotechnické normy, či nie je stanovený podiel zastavania bytmi.  

Podstatný je zápis takejto nehnuteľnosti v katastri. V listoch vlastníctva býva zvyčajne špecifikovaný buď ako apartmán alebo apartmán/nebytový priestor. V prípade apartmánov na rekreáciu sa budú naďalej schvaľovať hypotéky najviac  so splatnosťou na 8 rokov. 

Pri výbere hypotéky na financovanie apartmánov odporúčame obrátiť sa na skúseného hypotekárneho špecialistu, ktorý poradí, ktorá banka poskytne najlepšie podmienky na kúpu apartmánu. Veľké rozdiely v hypotekárnom financovaní apartmánov medzi bankami sú najmä v tom, aké percento z kúpnej ceny vedia jednotlivé banky prefinancovať poskytnutím hypotekárneho úveru. 

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.       

Prečítajte si ďalšie odpovede z tejto témy poradne Prečítajte si ďalšie odpovede zo všetkých tém poradne Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných)

BSG

  • Tlačiť
  • 6

Tagy hypotekárna poradňa, poradňa