Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Financovanie rozostavaného domu

09.05.2011, 00:01 | Martin Adamec, manažér hypotekárneho centra

Hypotekárna poradňa: Najlepšou cestou by bolo vybaviť si hypotekárny úver na kúpu a dostavbu nehnuteľnosti

  • Tlačiť
  • 0

Chcel by som kúpiť nedokončený rodinný dom za cca 70-tisíc Eur. Mám našetrených 20-tisíc Eur. Aká by bola pre mňa najlepšia cesta financovať kúpu domu a zároveň mať financie aj na jej dokončenie? Môj čistý príjem je 1100 Eur mesačne.

Na Vašu otázku sa dá len hypoteticky odpovedať, keďže nepoznám rozostavanosť domu, ktorý si chcete kúpiť a ani potrebnú sumu na jeho dokončenie.

Predpokladajme ale, že si chcete kúpiť nedokončený rodinný dom za 70-tisíc Eur a na jeho dokončenie budete ešte potrebovať ďalších 50-tisíc Eur, to znamená, že spolu budete potrebovať 120-tisíc Eur.

Takže poďme pekne po poriadku. Najlepšou cestou pre Vás by bolo vybaviť si hneď na začiatku hypotekárny úver vo výške 100-tisíc Eur. Účel úveru bude kúpa a dostavba nehnuteľnosti.

Na začiatok k zaplateniu kúpnej ceny použijete Vaše nasporené prostriedky vo výške 20-tisí Eur, ktoré bude vyžadovať aj banka, aby ste ich použili. Z hypotéky vyčerpáte prvých 50-tisíc Eur na zaplatenie kúpnej ceny nedokončeného/rozostavaného domu vo výške 70-tisíc Eur. Zvyšných 50-tisíc Eur z hypotekárneho úveru použijete na dokončenie už Vášho domu.

Úver budete čerpať postupne, to znamená, že po vyčerpaní prvej tranže budete banke platiť len úroky z vyčerpanej sumy úveru. Riadnu splátku úveru začnete platiť až po dočerpaní celej čiastky.

Spomínate aj výšku príjmu a pokiaľ nemáte nejaké ďalšie finančné záväzky, tak Váš príjem pri 30-ročnej splatnosti by mal byť dostačujúci k splácaniu vyššie spomínaného hypotekárneho úveru.

K samotnej žiadosti budete musieť priniesť do banky aj znalecký posudok na rozostavaný dom, kde banka určí jeho aktuálnu hodnotu a bude poznať aj jeho budúcu hodnotu.

Spomínaný spôsob financovania by bol pre Vás najlepším riešením, ak by spomínané sumy neboli pre Vás aktuálne, postup bude určite rovnaký.

Autor pracuje v spoločnosti Broker Service Group, s.r.o.

BSG

  • Tlačiť
  • 0

Tagy hypotekárna poradňa

Diskusia (0 reakcií)